להחרים את הבחירות לכנסת!

הייתי קורא להתאחד ולהצביע למפלגה שתקרא לשנות את חוק הלאום, אילו היה סיכוי רב להשפיע ולהבטיח את השינוי המיוחל. אנו חייבים למחות ולהכריז: "לא עוד" ולהחרים את הבחירות כאות מחאה על חוק הלאום שהפך אותנו לאזרחים סוג ב'.

27.12.2018 מאת: מוניר דאהר
להחרים את הבחירות לכנסת!

בעקבות ההחלטה על פיזור הכנסת נקבע שהבחירות תהיינה ב-9/4/19. זה היה צפוי והתזמון מתאים לכולם. החל מההמלצות להעמיד לדין את ראש הממשלה, ובמפלגות מכל הקשת הפוליטית, שמנסות להחליף את שלטון ביבי נתניהו.

רוצה להדגיש שלכולם יש אינטרסים ויעשו הכל כדי לקושש קולות מכל הישראלים; יהודים ובני מיעוטים.

ההבטחות לבוחר לפני הבחירות תרקענה שחקים ותבטחנה הרים וגבעות. אנו נשמע אותו תקליט בחירות- מהבטחון, כלכלה, רווחה, צמיחה ועוד. 

אנו כעדה דרוזית, מאסנו מההבטחות של ראש הממשלה, שרים וחברי הכנסת, שמבקרים בכפרים(בדרך כלל לפני בחירות), דבש וחלב תחת לשונם, זה נהנה וזה לא חסר ומצבנו מחמיר מהפח אל הפחת.

על דיבורים לא משלמים מכס וההבטחות רבות והכל דיבורים.

בתוך כך, ישנה עדה קטנה, העדה הדרוזית, שאין לה כוח אלקטוראלי, ממש בשוליים, עדה שאמצה את הישראליות יותר מהיהודים עצמם. הם מרגישים ישראלים ועושים הכל לשרת נאמנה את מדינתם בכל התחומים.

מאחר והעדה התבוללה בישראליות והערכים הדימוקרטיים, ואני כותב זאת בגאווה, נמצא בין שורותינו מגוון רב של דעות ונטיות פוליטיות, וזה לגיטימי מאוד.

בארבע השנים האחרונות העדה מתמודדת עם מספר בעיות גדולות שתשפענה על העדה בתחומים רבים והם;

בעיות בבניה כתוצאה מאי הרחבת המתארים ואישרור הבניה ללא היתרים בתחום הקו הכחול והמיועדים להכלל במתארים.

אי שוויון מוחלט בתקציבים ואף אי קיום החלטות ממשלה בנושא, כתוצאה מאי צביעת תקציבים בספר החוקים של תקציב המדינה.

חוק הלאום המהווה סלע המחלוקת בין המדינה לדרוזים ושאר המיעוטים ומעלה תהיות ושאלות רבות.

אנו מתנגדים לחוק זה אשר מעמיד אותנו בפני שוקת שבורה ובהתייחסות המדינה למיעוט הדרוזי, אזרחי מדינת ישראל, שגאים בישראליותם ומקיימים את כל חובותיהם כמו האזרחים היהודים ואף יותר.

בין השיטין אפשר להבין מהחוק הזה שנושא שוויון הזכויות שהדרוזים ומיעוטים אחרים מייחלים לו, יישאר תלוי ועומד ולא יוכרע לעולם מאחר ואנו ישראלים דרוזים ולא יהודים.

למען הסר ספק, אין לדרוזים בעיה לכך שמדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, כך היה עם הצהרת בלפור והחלטת האומות המאוחדות לפני קום המדינה.

 לנו הדרוזים ושאר המיעוטים, החוק מדרג אותנו למעמד של אזרחים סוג ב' וכל סוגיה שתדון בעתיד בכל נושא, עמדת המדינה תגבר על עמדתנו בשל היותנו לא יהודים.

כאמור, יש דעות רבות ומגוונות בקרב בני העדה הדרוזית, קל וחומר לגבי הבחירות לכנסת. האנטרסים האישיים יגברו על האנטרסים של הכלל, ועוד שיקולים רבים המושפעים מהחינוך הדימוקרטי הטוב שינקנו במדינה.

מבחינת הדרוזים שקוראים לא להחרים את הבחירות וינסו להשפיע על תוצאות הבחירות, יש היגיון רב ולתפיסתם, להצביע זה להשפיע ובתקווה לחזק את המפלגות שיתמכו בשינוי חוק הלאום.

לצערי הרב, לא תהיה השפעה על התוצאות, מאחר ולא יהיה מצב שכל העדה תצביע לאותה המפלגה מהסיבות שהזכרתי קודם.

שאר אזרחי ישראל יצביעו לפי דעותיהם הפוליטיות וחוק הלאום והדרוזים לא יהיו הראשונים בסדר עדיפויותיהם.

הייתי קורא להתאחד ולהצביע למפלגה שתקרא לשנות את חוק הלאום, אילו היה סיכוי רב להשפיע ולהבטיח את השינוי המיוחל.

מאחר ואני חי בקרב עמי, עדתי ומדינתי, בטוחני שזה לא יקרה והשפעתנו תהיה שולית ביותר. על כן אנו חייבים למחות ולהכריז: "לא עוד" ולהחרים את הבחירות כאות מחאה על חוק הלאום שהפך אותנו לאזרחים סוג ב' ועוד סוגיות קרדינאליות שהזכרתי קודם.

אני קורא לכל אחיי לנקוט בעמדה דומה כמחאה על מצב עדתנו בתוך מדינתנו.
בסוגיות האלה יש להעמיד את הכלל לפני הפרט.
לא עוד וזו העת לגלות מנהיגות ואחריות עדתית.

אני קורא לכל המפלגות לאמץ את מגילת העצמאות כחוק הלאום של מדינת ישראל. 
זה מכבד ומכובד לישראל הנאורה והדימוקרטית בין העמים.

 

מוניר דאהר, סא"ל במיל' לשעבר עובד משרד החוץ, בעל דעה, פרשן ומשורר.

 

תגובות

3. מודאגים לפני 1 שנה
נהפוך הוא
2. צפוני לפני 1 שנה
להחרים ולהשמיע את הקול הדרוזי
1. כרמל לפני 1 שנה
בחירות

מומלצים