איך לנצח בהליך הפלילי?

זומנתם לחקירה פלילית?, זומנתם לשימוע לפני הגשת כתב אישום?, זומנתם ליחידת ההסדרים המותנים כדי לחתום על הסדר מותנה?, הוגש נגדכם כתב אישום?, אם השבתם בחיוב על אחת מן השאלות לעיל, כדאי שתקראו את המאמר הזה. הכירו את העקרונות שיסייעו לכם לנצח בהליך הפלילי.

15.05.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
איך לנצח בהליך הפלילי?

עורכת הדין עידית רייכרט

 

ובכן, היכולת לנצח בהליך הפלילי תלויה במספר פרמטרים חשובים שלכל אחד מהם השפעה מכרעת עליו.

אחרי יותר מ 20 שנות ניסיון כעורכת דין פלילית בחיפה, כתובעת בפרקליטות וכסנגורית בהווה אני יכולה לומר בבטחה שבכל תיק, כן ממש ככה, אפשר להשיג הישג. עורך דין פלילי בחיפה מיומן ונחוש ימצא את נתיב ההצלחה בתיק שלכם. כי אין דבר כזה תיק שאין מה לעשות בו. לפעמים הניצחון הוא השחרור ממעצר, לעיתים זה הסדר טיעון מקל או עונש קל אבל ההישג המרשים מכולם הוא סגירת התיק, העברת התיק מכתב אישום בבית משפט לנתיב של הסדר מותנה או זיכוי של ממש.

ולא. לא מדובר בקסמים אלא בבניית אסטרטגיה משפטית, מובנית, חכמה, רגישה וקשובה שתוביל לכך. כדאי שתכירו את ארבעת המרכיבים להשיג ניצחון בהליך הפלילי.

  1. הכרת מערכת המשפט
  2. ידע ומקצוענות
  3. הכרת התיק לפרטי פרטים
  4. איסוף "מודיעין"
  1. הכירו מערכת המשפט -דעו בפני מי אתם עומדים

know your judge more than the law"" היתה אחת העצות הנבונות שקיבלתי בתחילת דרכי המקצועית וכמה שהיא נכונה.

כל כך חשוב להבין כיצד פועלת המערכת המשפטית "מבפנים". חשוב ביותר לדעת כיצד עובדת המכונה המשומנת הזו החל משלב הגשת תלונה במשטרה ועד לניהול המשפט הפלילי בבית המשפט. הכרת המערכת המשפטית כבר בשלבים המוקדמים של ההליך הפלילי, תעניק לכם יתרון אדיר. אך חשוב מזה, תמנע מכם לבצע טעויות הרות גורל שעלולות לכם ביוקר ולעיתים בחירותכם. כדאי להכיר היטב את האדם שמולו תתנהלו. בחקירה, בפרקליטות ובבית המשפט ומהו "הדבר" שיטה את הכף לעברכם. אתם רוצים שהחוקר יגלה כלפיכם חמלה, אתם רוצים שהתובע לא יהפוך דווקא את התיק שלכם ל"תיק חייו" ואתם גם רוצים שהשופט "יחבב" אתכם למרות כתב האישום החמור שתלוי ועומד נגדכם. היו מוכנים למעמד מול כל אחת מרשויות האכיפה כאילו היה מדובר ביום מכונן בחייכם, ברצינות, ביסודיות ובכבוד. התאימו את התנהלותכם לסיטואציה. אסרטיביות וכוחנות לא תמיד יהוו יתרון במקום בו רגישות ועדינות הכרחיים ולהיפך.

2. הכירו את החוק וזכויותיכם – הצטיידו בעורך דין פלילי מקצוען ובעל מוניטין

רצוי להכיר את מלוא הזכויות המגיעות לכם בין כחשודים ובין כנפגעי עבירה ולעמוד על קיומן. מרבית הזכויות מעוגנות בחקיקה, בתקנות שהותקנו מכוחה ובפסיקה. הכרתן על בוריין מהווה יתרון עצום שכן לפעמים החוקר או התובע בעצמו אינם מודעים לתיקונים שנעשו בחוק או לעדכוני הפסיקה ולהלכות הרלוונטיות. משמעות הדבר פשוטה - ככל שמערכת המשפט תקפח את זכויותיכם ותפגע בהגנתכם, יהיו לכך השלכות מרחיקות לכת על המשך ההליך הפלילי בעניינכם -לטובתכם, אם רק תדעו לתרגם זאת כנקודות חוזקה ויעניקו לכם כח רב בניהול משא ומתן מול הפרקליטות או בבית המשפט. כך למשל: מחדלי חקירה, תוצרים של חיפוש לא חוקי, הגשת כתב אישום בנסיבות של אכיפה בררנית ועוד יכולים להביא לסגירת התיק, לזיכוי, לשחרור ממעצר. אך כיצד תדעו בדיוק האם ואיך "פישלה" המערכת? למשל: אם נמנעה מכם זכות ההיוועצות בעורך דין פלילי לפני חקירה במשטרה? אם המשטרה לא גבתה עדותו של עד ראיה רלוונטי? אם נמנעה שלא בצדק זכותו של הורה להצטרף לחקירת קטין? אם בוצע חיפוש לא חוקי? ועוד.

כיצד אתם יכולים להנות מכך? ייתכן כי בנקודה זו נכון לכם להיוועץ בעורך דין פלילי בחיפה ולו לפגישת ייעוץ קצרה וממוקדת. כי בסופו של דבר מדובר בזירה משפטית שאינכם בקיאים בה ולעיתים התנהלות שגויה שלכם תסכל את היתרון המשפטי שיכול היה להיות בכיסכם. ניסיון מוכח ומוניטין של עורך דין פלילי בחיפה מיומן אשר לעיתים די באזכור שמו כמי שמלווה אתכם, יגדילו את הסיכוי להגנה משפטית טובה, יעניקו לכם כוח רב מול המדינה ובבוא העת יפעל הדבר  לזכותכם! מוניטין חיובי של עו"ד פלילי המייצג אתכם הוא בהחלט גם נקודת זכות בפרקליטות וגם בבית המשפט. תובע או שופט שמעריכים את עורך הדין הפלילי שלכם יהיו הרבה יותר סבלניים להקשיב לו ובוודאי ישקלו בכובד ראש את טענותיו הנטענות להגנתכם. 

3. הכירו את  התיק לפרטי פרטים

אחד ממרכיבי ההצלחה בניהול מו"מ איכותי מול רשויות האכיפה בדרך להצלחה הוא הכרת התיק על בוריו. כל מילה, כל הודעה וכל מסמך שבו. הראיות שבתיק הן האמת המשפטית (להבדיל מן האמת העובדתית) ורק הן שיקבעו את גבולות "המשחק המשפטי". דמיינו כאילו קיבלתם "יד" במשחק קלפים, היריב למשחק מכיר את הקלפים שלכם אבל לא בהכרח את האסטרטגיה שלכם לנצח באמצעותם. לכן, ככל שתדעו איך לשחק בחכמה, כך תגדילו את הסיכוי שלכם לנצח, גם אם קיבלתם קלפים "לא משהו".

4. אספו "מודיעין"

זה החלק החשוב מכל – מה אתם יכולים לתרום להגנתכם שהמאשימה עדיין לא מכירה ולא יודעת. כך למשל: מה אתם יודעים על עדי התביעה? מהן נקודות התורפה שלהם? האם יש לכם מסמך או ראיה שאינה בתיק החקירה אבל יכולה להפריך חלק מן הראיות? או להציג פרשנות ראייתית שונה? כך למשל: כרטיס נוכחות במקום עבודה, אישור על יציאה מן הארץ, פלטי תקשורת, התכתבויות וכיוב' שיוכלו להפריך את הראיות שנאספו בתיק החקירה? בתיקים בהם קיימות ידיעות מודיעיניות  - האם תוכלו לשער מיהו המקור? מי זה שסיפר לקצין המודיעין דבר כלשהו ומה קיבל בתמורה?  עיניכם הרואות כי לעיתים דווקא מידע שחסר בתיק אבל ניתן להשלמה בדרך אחרת יכול להיות ראיית הזהב שלכם, "הקלף המנצח" שיכול לזכותכם, לשחרר אתכם ממעצר ולהפוך את הקערה על פיה. דעו להשתמש בתבונה במידע הזה שיכול והוא מכרה של זהב עבורכם.

לסיכום, תפנימו המשפט הפלילי עוסק בדיני נפשות ואין בו הזדמנות למקצה שיפורים

לכן, אם קרה לכם הנורא מכל ומצאתם עצמכם חשודים בעבירה פלילית, בהליך הפלילי אתם חייבים להיפגש עם עורך דין פלילי בחיפה  לפחות לפגישת ייעוץ שתפזר מעליכם את הערפל, שתתן בידיכם מידע לגבי התהליך שאתם צפויים לו, שתכוון אתכם. זו תהיה ההשקעה הכי נבונה ומשתלמת שלכם, מבטיחה.

על עורכת הדין עידית רייכרט

עידית רייכרט, עורכת דין פלילית מעל 20 שנים, ופרקליטה בכירה בעברה בפרקליטות.  מתמחה  בייצוג בעבירות מין והטרדה מינית.

על לקוחותיה נמנים תאגידים, אישי ציבור, מנכ"לים, אנשי כוחות הבטחון, נפגעות עבירה ובעיקר אנשים נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי.

יכולותיה הבינאישיות, ניסיונה ומקצועיותה הם שמביאים לזיכויים רבים ולהישגים נדירים בבתי המשפט.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין, ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת

 

תגובות

מומלצים