אימאמים דרוזים מתנגדים לחזרה למעטפת המועצה הדתית

סערה שמדאיגה חלק מהאימאמים הדרוזים, שמתנגדים להיות תחת המעטפת של המועצה הדתית הדרוזית, ב2011 אושרה העברת האימאמים הדרוזים למעמד עובדי מדינה, עם החשיבה להקמת עירייה דתית, תקנת 1995 מביאה סמכויות למועצה הדתית להחזיר את האימאמים.

18.10.2020 מאת: חסין חלבי

האימאמים הדרוזים 2020

 

עם חשיפת פורטל הכרמל והצפון למה שעלה בפורום ראשי הרשיות הדרוזיות, לפני חודש ימים, בנושא הקמת עירייה דרוזית דתית בישראל ע"מ לאפשר מרחב עבודה רחב בין הכפר הדרוזי למוסדות המדינה והתכנון.

השיח'ים האימאמים אבו מונהאל כמאל עזאם מאבו סנאן, שיח' אבו הייתם יקדאן חלבי מדאלית אל כרמל, ואבו ואפי סלמאן עאמר מפקיעין, אבו חסן מחמד פארס מפקיעין, נפגשו עם השר לשעבר איוב קרא והעלו בפניו את מה שכרגע מקדמים במועצה הדתית והוא להחזירם למועצה הדתית.

האימאמים הביעו דאגה והתנגדות למהלך, שלא מעוניינים להיות תחת הנהגה דתית בצורה המוצעת, וזה הספיק להם במשך שנים לפעול תחת המועצה הנ"ל שלא קידמה את מעמדם.

השר לשעבר קרא שלא ברור איך יכול לעזור להם מאחר ואינו נבחר ציבור היום, הבטיח להתייצב לימינם.

חשוב לחדד את תקנות העדה הדרוזית, תשנ"ו-1995, סמכויות המועצה הדתית, למועצה הדתית יהיו כל הסמכויות הנתונות למועצה לפי הפקודה וכל סמכות אחרת שתוענק לה לפי כל דין ושאינה נתונה לסמכותו של בית דין דרוזי הפועל לפי חוק בתי דין דרוזיים, תשכ"ג-1962, לרבות בנושאים המפורטים להלן:

תק' (מס' 2)  תשנ"ו-1996

(1)  טיפול בכל נושא דתי

(2)  ייצוג העדה הדרוזית בנושאי דת בפני רשויות המדינה  ומוסדותיה המוסמכים

(3)  קיום הוראה ופעילות דתית

(4)  פיתוח וניהול של מקומות קדושים, הקמת מוסדות דת, מבני דת ומבנים קהילתיים בעלי אופי דתי.

המחלוקת בעדה הדרוזית שכנראה לא מסתיימת, חלק גדול רואה במנהיגות הדתית הקיימת מנהיגות שאינה מייצגת אותו, לעומת הפלג האחר התומך.

מי שמכיר את הפרשות מקווה שלא לחזור לשנות התשעים, בהן היה עימות קשה ואלים בין פלגים דרוזים, שהסתיים אחרי שנים בסולחה בין כל הפלגים היריבים.

 

פורטל הכרמל

תגובות

1. גל לפני 9 ימים
לא יתנו לו את התענוג עוד

מומלצים