אלוף משנה פארס עטילה מפקד מתנדב ומחנך

פארס אחד המפקדים הצעירים בצה"ל שפרץ דרך ועבר את כל התפקידים בהצלחה, היום משמש כראש מנהל אוכלוסיות, פארס גדל בבית של 12 אחים ואחיות, אביו סעיד ז"ל ואימו זומורוד השקיעו וגידלו ילדים מצליחים, מה שמייחד את אל"מ פארס אהבתו ותמיכתו בבני נוער ובעיקר תמיכה בילדים בעלי צרכים מיוחדים.

23.04.2020 מאת: חסין חלבי
אלוף משנה פארס עטילה מפקד מתנדב ומחנך

 

סדרת כתבות של פורטל הכרמל והצפון בשיתוף דובר צה"ל על מפקדים בצה"ל גיבורי תרבות וחברה.

אל"מ פארס עטילה מזה חצי שנה משמש בתפקיד הנוכחי כראש מנהל אוכלוסיות, ונחשף לתקשורת יותר לאחרונה, על פועלו למען החיילים בני המיעוטים והשאיפה להביא עוד מתגייסים מהמגזר הערבי, המייחד של המפקד האישיות הצנועה וההשכלה הרבה שיש לו, הוא נחשב כאדם שרואה לעתיד והמהלכים שהוא בונה במשך הקריירה שלו הוכיחו את עצמם עד יום זה.

מה שמייחד את פארס כאדם, זו רוח ההתנדבות והפעילות והתרומה בחברה, בהעצמת בני נוער עם מוגבלויות שהוא מלווה באופן אישי, בנוסף לגיוס מתנדבות לעזור בתחומים שונים.

אל"מ פארס עטילה נולד בכפר בית ג'אן בגליל העליון, סיים את לימודיו בכפר ושאיפותיו היו להיות מהנדס מזון, בסוף העדיף להיות בצבא. פארס נשוי למנאל בוגרת תואר ראשון במנהל ואבא לשלושה.

 

 

פארס גדל במשפחה מרובת ילדים, בבית עם 11 אחים ואחיות, למרות התנאים הקשים, אביו של פארס, סעיד ז"ל נסע רחוק לדרום הארץ לעבוד כדי לפרנס את משפחתו והצליח יחד עם אשתו זמורוד תבדל לחיים ארוכים להעניק לילדיהם חינוך וערכים ואהבת הארץ ובעיקר להשתלב ולהצליח בלימודים, כל זה הביא את פארס והאחים שלו להצלחות מרשימות, העיתונאי יאסר עטילה מנהל מכאן תאגיד השידור הישראלי, עו"ד כמיל עטילה משמש בתפקיד מנהל המחלקה הפיסקאלית בפרקליטות המדינה, כמאל עטילה דובר משרד החינוך בערבית, רס"ב תייסיר עטילה קצין ניהול מרפאות בצה"ל, ועוד אחים שמצליחים במסגרות אחרות.

את השירות פארס התחיל כלוחם בסיירת בגדוד הדרוזי 244, משם היה מפקד צוות ומהגדוד יצא לקורס קצינים, כאשר הוא פצוע ברגלו וחבוש בגבס, מפקדי הקורס לא רצו לקבל אותו אך ההתעקשות והרצון שלו הביאו לקבלתו לקורס שאותו סיים בהצלחה, דאז פארס היה ספורטאי שהגיע למקומות הראשונים בכל התחרויות שהתקיימו, אם היה חושב על קריירה ספורטיבית היה מגיע רחוק עם היכולות שלו.

כאשר פארס הגיע לדרגת סרן זכה לקבל אות ציון והערכה של הרמטכ"ל אמנון שחק ז"ל, פעמיים קיבל קיצור בהענקת דרגה גם בסרן וגם ברב סרן, פארס היה מוכשר בכל מה שהוטל עליו.

בשנת 2000 פארס יצא לתוכנית לימודים באוניברסיטת חיפה, סיים תואר ראשון במזרח תיכון ולימודי ארץ ישראל והמשיך לתואר השני במדעי המדינה וביטחון לאומי, בגיל 32 פארס היה תקדים כקצין צעיר שמקבל דרגת סגן אלוף באותם זמנים.

פארס מילא תפקדים שונים ביהודה ושומרון, כמפקד קישור בנפת ג'נין כ3 שנים וראש מנהל קישור במנהל האזרחי שבאותה תקופה היה משבר קשה בין צה"ל לרשות הפלסטינית בתקופת חומת מגן, פארס ידע לבנות מודל שמאחד את כל הגורמים, לחיות בשלום ובשלווה.

באותו זמן כדי לגשר ולסיים את המחלוקת הקימו מודל נפת ג'נין והעבירו לערים פלסטיניות אחרות, ומי שהוביל את המהלך היה אל"מ פארס עטילה והתוצאה הייתה שקט שנמצא עד היום בכל שטחי הרשות ביהודה ושומרון.

ומשם פארס עבר לתפקיד ראש משרד ותיאום בנפת שכם, זה אחד המקומות הנפיצים והבעייתיים, בנפה נמצא קבר יוסף שיש עליו מחלוקת ולמרות הכל ביוזמה של פארס, שהתמחה לגשר ולסיים מחלוקות, הוא הצליח לשפץ את מתחם הקבר ולהרגיע את הרוחות, שבו כולם היו שותפים ומאז עד היום ישראלים יכולים לבקר בקבר מבלי להיתקל בהתנגדות פלסטינית.

משכם פארס עבר להיות ראש מנהלת התיאום והקישור לעזה בשנים 2014–2018, באותה תקופה פרץ מבצע צוק איתן, פארס תפקד ביד רמה ועמד איתן מול התקשורת והמשלחות שהגיעו מכל קצוות העולם, לעמוד מקרוב על מה שמתרחש בעזה, פארס דאז ידע להציג את האמת והדברים שנגעו לליבם של חברי המשלחות.

 

פארס היה אמור לקבל את תפקיד ראש המנהל האזרחי ביהודה ושומרון, מזה חצי שנה פארס ממלא תפקיד ראש מנהל אוכלוסיות בצה"ל והוא עושה את זה ביד רמה.

בשיחה עם אל"מ פארס הוא מתייחס ליום הזכרון לחללי מערכות ישראל: "היום הזה פוקד אותנו במצב אחר בגלל מגיפת הקורונה וזה תופס את המשפחות במצב רגיש וקשה, עבור המשפחות זהו יום מיוחד וחשוב, לזכור את היקר להם, וחשוב שכל אחד ידע שבזכות החללים קמה מדינת ישראל ולהם יש הרבה זכות בארץ".

פארס: "ליום העצמאות אני רוצה לאחל לכל עם ישראל עצמאות שמח, ולכל החיילים בני המעוטים והיהודים אני רוצה לאחל לכולם ברכת חג שמח לרגל החגים שחלים בחודש הזה והחשוב ביותר להידבק למטרה ולהצליח מהעמדה שנמצאים בה".

המסר האישי של אל"מ פארס עטילה לבני נוער וצעירים אומר: "מתוקף תפקידי כראש מנהל אוכלוסיות בצה"ל, המסר היחיד והחד שאני רוצה להעביר, שגיוס לצה"ל זו הזדמנות מצוינת ושווה שעומדת לכל אחד ואחד מאזרחי מדינת ישראל ולא משנה מאיפה הוא בא, בצבא יש את כל האפשרויות להוביל ולהיות ראשון בכל תפקיד ומסימה, אני מאמין שבני נוער יכולים להצליח ולפרוץ דרך בכל תחום ולהצליח במישורים השונים שנמצאים בצה"ל, זו הזדמנות לחזק אותם ואת משפחתם ובעיקר לאחל להם בהצלחה בהמשך דרכם".

ככל הנראה שעוד נפגוש את אל"מ פארס עטילה בהמשך בתפקhדים חדשים ונמשיך ללוות אתו בתפקיד הנוכחי כראש מנהל אוכלוסיות בצה"ל.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים