בישראל כמחצית מהאוכלוסייה סובלת מעודף משקל

השמנה גורמת לשורת מחלות, סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם, מחלות סרטן, ומהווה גורם סיכון משמעותי לתחלואה קשה בקורונה, בעולם מציינים היום הבינלאומי להשמנה ע"מ להעלות את המודעות למגיפת ההשמנה המסוכנת.

04.03.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בישראל כמחצית מהאוכלוסייה סובלת מעודף משקל

 

השמנת יתר נחשבת כיום למגפה עולמית הגורמת למחלות רבות, לעלייה בתחלואה ותמותה, וזהו אחד מגורמי הסיכון למחלות קשות כמו שבץ, מחלות לב וכלי דם ועוד. אחד מגורמי הסיכון העיקריים של השמנת יתר הוא דום נשימה בשינה, זו תסמונת הפוגעת באיכות החיים מאחר והסובל מהתופעה מתעורר במהלך השינה פעמים רבות, לכן בבוקר חשים עייפים, כושר הריכוז נפגע, והסיכון למעורבות בתאונות דרכים הוא גבוה במיוחד.

רבים באוכלוסייה סובלים מהשמנת יתר בגלל סיבות כמו תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית, צריכה מרובה של אלכוהול, חטיפים, דברי מתיקה, מזון מעובד ועוד.

ממחקרים, שבוצעו במדינות שונות, עולה כי השמנה הינה אחד הגורמים המובילים לסיבוכים ולתמותה מקורונה.

אנשים החיים עם השמנה חמורה, נמצאים בסיכון גבוה פי 10 להזדקק להנשמה כחולי קורונה, ובסיכון גבוה פי 3 לתמותה מהמחלה, מאשר חולים מהאוכלוסייה הכללית.

מחקר חדש שמתפרסם לרגל יום ההשמנה הבינלאומי מגלה כי אנשים הסובלים מהשמנת יתר נמצאים בסיכוי של יותר מפי 11 לפתח סוכרת סוג 2. 

המחקר בוצע על ידי מדטרוניק ישראל בשיתוף עם חברת אקילו, ובמסגרתו נותחו מסדי נתונים ציבוריים וממשלתיים בשקלול עם מחקרים רבים שבוצעו בנושא.

בישראל נושא עודף המשקל והשמנת היתר צריך להדליק נורות אזהרה בקרב הגורמים האחראים. לא פחות מ־53% מכלל הציבור הישראלי סובל מעודף משקל. בניגוד לתפיסה הרווחת, שלפיה השמנה ניתנת לשליטה באמצעות הקפדה על אכילה ופעילות גופנית, מחקרים מדעיים מצאו כי אף שהשמנת יתר מושפעת גם מגורמים סביבתיים הניתנים לשליטה כמו תזונה והתעמלות, היא בעיקר גנטית.

ביחס למדינות העולם, ישראל נמצאת במקום גבוה במדד ההשמנה העולמי. העלויות הישירות והלא ישירות בגין השמנת היתר באוכלוסייה עומדות על 4 מיליארד שקל מדי שנה, והן כוללות בין השאר את הבדיקות המבוצעות במעבדות, ניתוחים, צילומי רנטגן ותרופות בשל סיבוכי ההשמנה.

נתון עגום נוסף מגלה כי הילדים הישראלים הם בין השמנים ביותר במדינות המערב - 12% מהילדים בגילאי 5־18 בקירוב הם בעלי BMI של מעל 30. על פי הנתונים, ההשמנה בקרב ילדים בישראל עולה בקצב מדאיג, מ־6% ב־1975 ליותר מ־12% בשנים האחרונות. 

העיר שמובילה את אחוז הילדים שסובלים ממשקל עודף היא חיפה (32%) ובמקום השני נמצאת ירושלים עם 30%. תל אביב מדורגת במקום השלישי עם 28%. העיר עם הילדים "הרזים ביותר" היא אלעד, שבה כחמישית מהילדים (22%) בעלי עודף משקל.

 

תגובות

מומלצים