בית הקברות האזרחי בדליה לא ראוי לקבורה

אמש בשעת ערב הובא למנוחת עולמים שריף נסראלדין ז"ל בבית הקברות בדאלית אל כרמל, בית הקברות ללא תאורה שנמצא בהזנחה מוחלטת בלי אמצעי גישה מינימליים למשתתפים, ביקורת קשה נשמעה מהמשתתפים, חוזרים להיסטוריה של בית הקברות הזה ומה הפתרונות האפשריים.

06.05.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בית הקברות האזרחי בדליה לא ראוי לקבורה

 

סיפורו של בית הקברות האזרחי בדאלית אל כרמל, יש הרבה שטח בבית הקברות בדליה שלא מנוצל, השיח'ים קופטאן חלבי ז"ל ותופיק שאמי ז"ל תרמו את אדמתם במנסורה בתמורה לבית הקברות בדליה, המדינה דאז עצרה אותם בגלל שקברו באדמת מדינה, בפועל מנוצלים רק 9 דונם משטח בית הקברות ו4 דונם שטח ציבורי שלא מנוצל ע"י הרשות המקומית.

בית הקברות הקיים היום בדאלית אל כרמל, משמש את האוכלוסייה משנת 1952 כבית קברות לדרוזים בזכות ראש המועצה דאז שיח' קופטאן חלבי ושיח' תופיק שאמי זכרונם לברכה, ידידי נפש שפעלו באצילות רבה למען תושבי הכפר.

באותה שנה בבית הקברות בגלעין הכפר לא היה איפה לקבור ובשל המחסור החליטו במועצה לקבור בקרקע אחרת שהייתה מזרחית לכפר, (בית הקברות הנוכחי) שהייתה אדמת מדינה.

דאלית אל כרמל קיבלה בשנות החמישים כ 13 דונם לבית קברות, היום מנוצלים בפועל כ 9 דונם, שטח בית הקברות של דאלית אל כרמל נמצא בגוש 11509 חלקה 128, יש דרך קצרה ודלת רוחב שמפרידה בין בית הקברות לשטח מהחלקה שנשאר לא מנוצל באותו גוש, על פי הרישום בטאבו הרוחב של הכביש שמפריד בין שתי החלקות 2 מטר.

החלקה מבית הקברות שלא מנוצלת היא חלקה 134, בגוש 11509 והשטח שלה 4 דונם ו-138 מטר, כמעט מחצית משטח בית הקברות.

המנוח שיח' תופיק שאמי יחד עם המנוח שיח' קופטאן חלבי שהיה ראש המועצה המקומית דאלית אל כרמל, שילמו מחיר כבד ונתנו אדמות פרטיות שלהם תמורת בית הקברות הנוכחי.

הישאם שאמי התייחס בעבר לסוגית בית הקברות, שדודו שיח' תופיק ז"ל היה לו חלק בקבלתו מהמדינה: "בשנת 1952 בית הקברות הישן בגלעין הכפר לא היה יכול להכיל קברים נוספים ואז המועצה המקומית בראשות שיח' קופטאן חלבי פתחה את בית הקברות החדש הנוכחי מבלי להתייעץ עם השלטונות שכעסו ועצרו את חברי המועצה, במשטרת חיפה נחקרו שיח' קופטאן ושיח' תופיק והגיעו לפשרה על מתן 22 דונם שהיו בבעלותם של שני השיח'ים קופטאן ותופיק במנסורה בגוש 11490 בסמוך לכפר יהשוע, תמורת החלקה הזו של בית הקברות.

הישאם שאמי: "לכל ישוב מגיע שטח לבית קברות, ופה המדינה לקחה שטח פרטי של אזרחים בתמורה למתן שטח לבית קברות, בגלל שהפעולות נעשו באופן ברוטאלי, יש לציין שלא היה לשני השיח'ים קופטאן ותופיק מנוס והם שילמו מחיר אישי כדי להביא בית קברות לכפר".

יש לציין כי בשנים האחרונות בית הקברות בדאלית אל כרמל עלה לכותרות ולא פעם בסוגיית הרס הקברים, כדי להרחיב ולאפשר סדר במקום.

 

תגובות

2. מן הישוב לפני 10 חודשים
לרפיק יש זמן
1. תושב לפני 10 חודשים
מי שלא מכבד את המתים , לא מכבד את החיים.......

מומלצים