הורים מבלים פחות משעתיים ביום עם הילדים

מידת המעורבות ההורית בחיי ילדיהם, עד כמה ההורים מודאגים לגבי ילדיהם ומה תפיסות ההורים לגבי סוגיות מרכזיות שמעסיקות את כלל ההורים בישראל.

18.11.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הורים מבלים פחות משעתיים ביום עם הילדים

 

סקר מכון אדלר ליום הילד הבינ״ל 2021

כרבע מהמשיבים ציינו שמבלים פחות משעתיים ביום עם הילדים:

השבוע יצויין יום הילד הבינל', ולקראתו מתפרסם סקר דעת קהל שערך מכון אדלר באמצעות חברת IPANEL, במטרה לבדוק את מידת המעורבות ההורית בחיי ילדיהם, עד כמה ההורים מודאגים לגבי ילדיהם ומה תפיסות ההורים לגבי סוגיות מרכזיות שמעסיקות את כלל ההורים בישראל.

מנכ"לית מכון אדלר- ליאן סלע: "לפנינו תמונה מורכבת המעידה על יחסי האמון והצורך בהפחתת חרדה אצל ההורים. חשוב לראות את המציאות ולסייע למשפחות במציאת איזון מייטבי

העובדה שלא מעט הורים רואים את ילדיהם כשעתיים ביום היא מטרידה. מדובר בתופעה אשר משפיעה על אמון ההורים בילדיהם, וגורמת לחרדה.

 

עד כמה ההורים חרדים לילדיהם?

מסקר מכון אדלר עולה כי ל 92% מהנשאלים חשוב לדעת איפה הילד שלהם נמצא בכל רגע, ו 37% מהם אפילו משתמשים בעזרים דיגיטליים כדי להישאר בפיקוח ובקרה ולדעת היכן הילד נמצא בכל רגע נתון, לקבל התראות על מיקום הילד ולעיתים גם את ההיסטוריה המדויקת של תנועות הילד על מנת לדעת לאן הוא הולך ואיפה נמצא.

הורים מבלים פחות ופחות עם הילדים כאשר רוב שעות היממה הילד לא נמצא בפיקוח הורי, מסקר מכון אדלר עולה כי רבע מהמשיבים מבלים פחות משעתיים ביום עם הילדים. נראה כי זו אחת הסיבות המשמעותיות לכך שהורים רבים מודאגים יותר ומבקשים לדעת היכן הילד נמצא בכל רגע נתון.

 

האם ההורים קצת מנותקים?

מעבר למרחב הפיזי, ידוע שהילדים מבלים את רוב שעות הפנאי ברשת הווירטואלית וחשופים לתכנים שלרוב לא עוברים סינון ובקרה. כמחצית מהמשיבים בסקר (49%), חושבים שצריך לאפשר לילדים לפתוח חשבון ברשתות החברתיות החל מגיל 16 ומעלה. בעוד שידוע שילדים נמצאים ברשתות החברתיות כבר בגיל הרבה יותר צעיר.

אחד מתוך שלושה מהמשיבים נמצאים בבקרה על הרשת החברתית של הילד או הילדה שלהם באופן אקטיבי ו 30% מהם השיבו כי עושים זאת במידה רבה ובאופן קבוע.

הרשתות החברתיות חושפות את הילדים לפגיעות, בריונות ותכנים אלימים ומיניים כבר בגיל צעיר. ליאן סלע: "יש חשיבות גדולה לנוכחות ההורים על ידי היכרות עם מרחבי הרשת של הילדים, השגחה, הכוונה ושיח מתמשך הילדים הרבה יותר מודעים וחשופים להשפעות של תכנים ברשת."

מהסקר עולה כי 60% מההורים חושבים שצריך לדבר עם הילדים על מיניות בגיל ההתבגרות (12-18). 30% מהמשיבים חושבים שכדאי לדבר עם הילדים על מיניות עוד לפני גיל 10.

רוב ההורים (כ 70%) מאמינים כי הם אלה צריכים להיות המחנכים העיקריים של ילדיהם בנושא מיניות ורק 16% מההורים ענו שמטלה זו היא באחריות מערכת החינוך. 8% חושבים שמי שצריך להיות המחנך העיקרי של הילדים למיניות הם בכלל אנשי מקצוע מוסמכים בנושא.

 

בית הספר:
פגיעה במרחב הווירטואלי היא לעיתים המשך ישיר של פגיעה במרחב הפיזי.

מהסקר עולה נתון מדאיג - 21% מההורים כלל לא יודעים האם ילדם עבר או עובר חרם בבית הספר. נראה כי ישנו ניתוק בין הרצון של ההורים להיות מחוברים למה שעובר על הילד, לבין המציאות הלכה למעשה. כאשר כמעט רבע מההורים לא מחוברים למצב החברתי של ילדם.

 

באופן כללי, כמחצית מהמשיבים (53%) חושבים שבית הספר הוא מקום בטוח עבור ילדיהם, בעוד שקרוב ל 30% חושבים שבית הספר הוא לא מקום בטוח.
17% מהמשיבים השיבו שהם לא יודעים אם בית הספר הוא מקום בטוח עבור ילדיהם.

 

בשאלת האחריות על חינוך הילדים, 80% מהמשיבים ענו שרוב האחריות החינוכית מוטלת על ההורים, ורק 13% השיבו שרוב האחריות היא על מערכת החינוך- באופן כמעט גורף ההורים סומכים יותר על עצמם מאשר הם סומכים על מערכת החינוך בכל הנוגע לחינוך.

 

ליאן סלע, מנכ"לית מכון אדלר: "הסקר בנושא יום הילד שעורך מכון אדלר הפועל כעמותה לשינוי חברתי, מהווה מדד חשוב על תפיסתם של ההורים בישראל בנושאים מרכזיים איתם מתמודדים.

קצב השינויים המסחרר שפרץ לחיינו משפיע מאד על מערכת היחסים בין הורים לילדיהם. לא כל הורה מוצא תמיד את המשאבים האישיים הנחוצים להתמודדות הורית ואישית. רבים הנתקלים בקושי, פונים לעזרה של המכון ושל מומחים מתחום המשפחה ויש גידול משמעותי בפניות להדרכה וטיפול.

בקצב החיים החדש, הורים מבלים פחות עם הילדים ולכן גם מודאגים יותר ומנסים לפקח ולהיות בבקרה גם על העולם הווירטואלי בו הילדים משוטטים וגם בעולם הפיזי באמצעות עזרים דיגיטליים כאלה ואחרים. הרשתות החברתיות הפכו למרחב מרכזי ומשמעותי בחיי הילדים, כאשר יש חשיבות גדולה לנוכחות ההורים על ידי היכרות עם מרחבי הרשת של הילדים, השגחה, הכוונה ושיח מתמשך. הסקר ממחיש בצורה הבולטת ביותר שעבודה רבה לפנינו."

 

הסקר נערך ב-09/11/2021, עליו ענה מדגם מייצג של 300 משיבים בגילאי 18+.

 

 

פורטל הכרמל

צילום איציק לוי

תגובות

1. سامي לפני 9 ימים
ما شاء الله

מומלצים