הישרדות מיעוטים בהיסטוריה

הרבה מיעוטים שונים נכחדו ונעלמו במרוצת ההיסטוריה, האנושית מקורות וספרי ההיסטוריה והדתות מלאים בדוגמאות של מיעוטים ועמים שהתקיימו וחיו ושלטו בעבר, ונעלמו מעל במת ההיסטוריה האנושית.

17.11.2020 מאת: דוקטור גבר אבו רוכן
הישרדות מיעוטים בהיסטוריה

 

מעטים מאד עמים ומיעוטים ששרדו והמשיכו בקיום לאורך זמן ולתקופות ארוכות...אחד העמים האלה  הוא העם היהודי..שעבר משברים ומלחמות וקשיים רבים בתולדותיו.

מחורבן בית ראשון בשנת 586 לפנ"הס, וחורבן בית שני  בשנת 70 לספירה. כמעט אלפיים שנה ..ומאז מי ששרדו את החורבן והמלחמות והרדיפות התפזרו בארצות השונות בין העמים השונים..וחיו כמיעוטים בין או ליד העמים הגדולים ..בזמן עלית  שליטים אכזריים וקיצוניים לשלטון,  בעלי אידיאולוגיות קיצוניות דתית, פוליטית , לאומית, חברתית, השתלטות מרחבית ועוד.

המיעוטים היו הראשונים לסבול מהמשטרים האלה.. כתוצאה מהרדיפות כנגדם , חלק נכחד ונעלם..וחלק אחר ברח למקומות נידחים ושקטים..וחלק התבולל עם הרוב השלט.

מלחמות והתבוללות  חיסלו והכחידו את  המיעועים והעמים  בעבר . אפילו בתקופה המודרנית, במאה השנים האחרונות,  העם היהודי עבר את  שיא ההכחדה ונסיון החיסול הגדול בהסטוריה האנושית..השואה הנאצית בגרמניה וארצות אירופה במלחמת העולם השניה.

ועוד לא הפסיקה האנטישמיות  בעולמנו  עד ימינו..ובארצות המערב החופשיות והדמוקרטיות.. התנועה הציונית העולמית הוקמה לפני כ120שנה באירופה כדי לפתור בעית רדיפות היהודים מצד הגויים ועמי אירופה הנוצריים...וגם הגשמת החלום בן  אלפיים שנה , לחזור לציון וירושלים ותחית ישראל  בארצו...מנהיגי הציונים הצליחו עם מנהיגים עולמיים להשיג את מטרתם להקים בית לאומי לעם היהודי ב1948.. מדינת ישראל בהכרה בינלאומית וארגון האו"ם , גורמים הסטוריים ומדיניים וצבאיים ב1948 הצליחו בכך..ביחד עם גורמים מיסטיים רוחניים,גורל וכח עליון ...ונשארו בארץ כ23% מיעוטים לא יהודיים...וזה מבחן לעם היהודי שהיה מיעוט וסבל המון רדיפות ומלחמות..איך הוא כרוב במדינתו ישראל  יחיה ויתנהג ויטפל  במיעוטים הלא יהודים...

זאת שאלה וסוגיה גדולה שעדיין עומדת בפני העם היהודי ןמדינת ישראל והתנועה הציונית העולמית בהווה ובעתיד... איזו יחסים וקשרים יתקיימו בין הרוב היהודי למיעוטים השונים במדינת ישראל..?! קיימות שלוש גישות: האחת, יחס המבוסס על פחדים ושנאה ואפליה וגזענות  כלפי המיעוטים.

השניה, יחס המבוסס על חרות האדם והדמוקרטיה  ותורת ישראל  של צדק ושויון וסובלנות לזרים ושונים..השלישית,  יחסים מורכבים משתי הגישות הראשונות...על העם היהודי בישראל להשתחרר מפחד גלותי, ומתפיסות מוטעות כמו כבדהו וחשדהו.. וגויים כופרים ונחותים..ומאפליות שונות... וצריך לחזק את הזהות הישראלית והשייכות למדינת ישראל בין כל קבוצות האוכלוסיה..עם מתן זכות לכל מיעוט ועדה לשמור על זהותו המייחדת אותו,דתית או פוליטית או לאומית או אתנית...כלומר לאפשר לניגודים השונים לחיות ביחד מבלי לרדוף ולחסל ולבטל אחד את השני...אם יצליחו  בכך מדינת ישראל  והעם היהודי והתנועה הציונית..יטפסו לדרגת הומניזם עולמי גבוהה  יותר מהרבה מדינות ועמים על פני כדור הארץ... וזה חשוב לקיומם של עם ישראל ושאר עמים ומיעוטים  במדינה בהווה ובעתיד.. ולמעמדה של  המדינה בין המדינות והעמים בעולם.

 

פורטל הכרמל

תגובות

3. רמי לפני 6 חודשים
עוד כמה שנים הדרוזים בעוספיה יהפכו למיעוט
2. לומד את הדברים לפני 6 חודשים
יתכן וזה כנראה עובדה שאנחנו לא מאותו גזע ראשוני
1. דרוזים ישראלים לפני 6 חודשים
סקירה מעניינת מאד..

מומלצים