הקצין המתנדב שעזר להציל חיים

הוא סיים תואר אקדמי, צלח את קורס הקצינים וצנח ממטוס - הכל כדי לתת את המענה הרפואי הטוב ביותר ללוחמים בבא"ח צנחנים. סגן מוחמד זבידאת, שהתנדב לצה"ל ומשרת כאח רפואי, מספר לנו על ההכשרה המיוחדת במסגרת תוכנית העתודה "פסגה" ועל תחושת הסיפוק בלהציל חיים.

06.02.2018 מאת: פורטל הכרמל
הקצין המתנדב שעזר להציל חיים

"לפני תשעה חודשים הגיע לחובש לוחם שהתלונן על כאבי בטן והקאות", משחזר סגן מוחמד זבידאת, אח בבא"ח צנחנים, "תלונות כאלה נפוצות בהכשרת הלוחמים, ולרוב נמצא פתרון מהיר. אבל בפעם ההיא, התלונות של הלוחם חזרו על עצמן מספר פעמים. החובש התייעץ איתי, והבנו שהחייל סובל מכאבים משמעותיים, לכן דאגתי שהוא יראה רופא באופן מיידי".

"בעקבות הפגישה, הרופא אמר לי שהוא צריך לעבור בדיקת אולטרה סאונד דחופה", מספר סגן זבידאת, "צוות המרפאה ואני התחלנו מיד להרים טלפונים ולזרז את העניינים. תוך יומיים כבר הגיעו תוצאות הבדיקה, והסתבר שהסתתר בבטן שלו גידול בהיקף של כ-30 ס"מ. הוחלט שהוא צריך לעבור ניתוח, ושוב התגייסנו כולנו לקדם את העניין".

בזכות הזיהוי המקדים, מחויבותם ויעילותם של הצוות הרפואי בהובלת סגן זבידאת, הלוחם עבר בהקדם את הניתוח, והגידול הוסר בהצלחה מגופו: "שמחתי מאוד שעזרנו לו לזרז הכל. הרגשתי בעקבות האירוע שזה המקום בשבילי. שכאן אני יכול להשפיע וכאן אני רוצה להיות".

סגן זבידאת, הידוע יותר בכינוי "חמודי", התחנך בבית ספר נוצרי בחיפה שרוב בוגריו אינם מתגייסים לצה"ל. אך עבורו, ההתנדבות לצבא הייתה כמעט מובנת מאליה. "הרבה מהגברים במשפחה שלי שירתו בצבא", הוא מספר, "אבא שלי לחם ביחידת רימון, וכבר מגיל קטן שמעתי סיפורים על החוויות שהוא עבר ועל החברים שהכיר. הרגשתי תחושת שליחות ורצון לתרום לחברה".

מקצועות הרפואה עניינו אותו מילדות, וכבר מגיל צעיר ראה עצמו עוסק בתחום: "אני זוכר את הטיפול המסור של האחים והאחיות בבני משפחתי, כשביקרתי אותם בבתי חולים בילדותי". לכן, כששמע על תוכנית העתודה הרפואית "פסגה", הוא היה משוכנע שזה המקום בשבילו: "רציתי לשלב בין הלימודים לצבא, וכך גם יכולתי לעסוק במשהו שאני אוהב".

סגן זבידאת הוכשר על ידי מערך האחים והאחיות בצה"ל, שעובר בימים אלה מהפך משמעותי כדי להגדיל את מספר האחים והאחיות, ולאפשר נוכחות של אח או אחות בכל מרפאה צבאית. במסגרת המסלול החדש, החיילים לומדים תואר אקדמי בן שלוש שנים במקום ארבע, וסמכויותיהם כאחים ואחיות רחבות מבעבר. לאחר שירות החובה, ממשיכים האחים והאחיות לשירות קבע של כשנה וחצי.

לאחר ההכשרה שובץ סגן זבידאת בחר"פ צריפין, אך ביקש לעבור לשרת בבא"ח בשאיפה לסייע ללוחמים. "במהלך ההכשרה הלוחמים עוברים תהליך פיזי מאתגר והם זקוקים לטיפול רפואי קשוב", מחדד סגן זבידאת, "רציתי לשפר את השירות הניתן להם ולקרב את הרפואה לשטח".

כשנפתח תקן בבא"ח צנחנים, סגן זבידאת ידע מיד שלשם הוא רוצה להגיע. "ידוע שחטיבת הצנחנים שואפת תמיד למצוינות ורציתי לשרת שם", הוא משתף, "כשהגעתי לבא"ח הכרתי צוות נהדר, מקצועי ומיומן שאכפת לו מהחיילים ורוצה להעניק את הטיפול הטוב ביותר".

כשמסתובבים איתו ברחבי הבסיס אין רגע שהוא לא מקבל תפיחה על השכם או חיבוק מחיילים שעוברים ורואים אותו. כולם מברכים אותו על החזרה מקורס הצניחה ומפרגנים על הכנפיים החדשות.

לקורס, הוא מסביר, יצא מתוך מחויבות לגבש את דרכי הטיפול המתאימות ביותר לצנחנים: "קורס הצניחה לא פשוט, ועכשיו אני מבין אותו טוב יותר. אני מכיר את סוג הפציעות איתן עלולים להתמודד הלוחמים ואיך לטפל בהן".

"כיוון שאני בתפקיד שטח אני מתורגל גם במצבי חירום, כמו אירוע רב נפגעים, ויודע איך לנהל אותם", מסכם סגן זבידאת, "אני מקבל כאן ניסיון וכלים שיעזרו לי בעתיד, נהנה ומרגיש מאוד משמעותי".

תגובות

מומלצים