הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי בירך את הדרוזים בחגם

לכבוד חג הקורבן, הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי ביקר בבית מנהיג העדה הדרוזית בישראל, השייח' מוואפק טריף שבירך את הרמטכ"ל וציין את תרומתה של העדה הדרוזית למדינה ולצה"ל והעלה בעיות שצריכות טיפול מיידי, כמו התכנון והבניה, אקדמיה, קידום קצינים, הדרוזים בסוריה ועוד

09.08.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי בירך את הדרוזים בחגם

 

רב-אלוף אביב כוכבי, ביקר במתחם קבר השיח' אמין טריף בכפר ג'וליס לכבוד חג הקורבן. במסגרת הביקור, נפגשו ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, ומפקדים נוספים עם ראשי ובכירי העדה הדרוזית, בראשות מנהיג העדה הרוחני השייח' מוואפק טריף, הצטרפו גם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו-רוקון ומפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם

במפגשים נכחו גם קצינים בני העדות והתקיים שיח עימם אודות שילוב אוכלוסיות המיעוטים בשורות צה"ל.

באירוע נכחו גם ראשי הרשויות הדרוזיות, חברי כנסת וקצינים דרוזים בכירים בסדיר ובמילואים.

בנאומו, השייח' טריף העלה גם על סדר יומו של הרמטכ"ל מספר סוגיות רבות משמעות עבור בני העדה הדרוזית. בין היתר: השיעור היורד של החיילים הדרוזים היוצאים לקצונה, גילויי גזענות בשירות הצבאי, לימודים אקדמאים עבור חיילי העדה, מצב התכנון והבנייה בקרב היישובים הדרוזים ומצב הדרוזים בסוריה לנוכח מלחמת האזרחים. 

"אנו רואים בביקורך היום כביקור של בני משפחה. מבחינת העדה הדרוזית, צה"ל הוא כור ההיתוך של הברית שנרקמה בין העם היהודי לבין העדה הדרוזית. בנינו גדלו והתחנכו על הזכות לשרת את המדינה, להגן עליה ואף לחרף את נפשם למענה, ונמשיך לעשות זאת גם בשנים הבאות".

בנושא היציאה לקצונה: "עם פירוק גדוד חרב לפני מספר שנים, חלה ירידה במספר היוצאים לקורסי קצונה. חשוב כי צה"ל ייתן את הדעת לעניין זה, לאור השפעתו לטווח הארוך. נכון לקיים תחקיר ולהציג את ממצאיו בפני דרג הפיקוד הבכיר של צה"ל בכל הקשור לתוצרים בעקבות פירוק הגדוד – גיוס החיילים, קידום הקצינים ואנשי הקבע אשר שירתו בגדוד ועוד".

בנושא גילויי גזענות: "לדאבוני הרב התרחשו בשנים האחרונות מקרים של גילויי גזענות כלפי חיילים דרוזים. ידוע לנו כי צה"ל טיפל בעניין, אך אנו מבקשים להעמיק את הידע של כלל חיילי לצה"ל לגבי העדה ותרומתה למדינה. אשמח אם נוכל לקיים יחד תכנית מובנית לכלל יחידות וחילות צה"ל כך שנוכל להימנע מאותם מקרים".

בנושא הלימודים האקדמאים: "יש לעדה בעיה עם אחוז החיילים המשוחררים בתום שלוש שנות שירות הניגשים ללימודים אקדמאיים. לנושא יש השפעה רבה על תחומים רבים בחיי החברה הדרוזית. צה"ל יוכל לעזור ולסייע בעניין זה רבות, ואבקש כי תנחה את הגורמים המקצועיים לבחון כיצד ניתן לסייע בעניין". 

בעיית הבנייה בקרב העדה: "עיקר נפגעי הסוגיה הינם מיטב בנינו - החיילים והקצינים. צה"ל הינו החלוץ בראש המחנה אשר מקדם פרויקטים דרך מנהלת המגורים בדליית אל כרמל ובבית ג'ן. בטוחני כי תוכל לקדם ולהאיץ בכל הנוגעים בדבר לסיים פרויקטים חשובים אלו.

בנושא מלחמת האזרחים בסוריה: "אומנם נראה כי מלחמת האזרחים העקובה מדם נשכחה, אך צריך לזכור כי הר הדרוזים בסוריה היה נתון לסכנה. לדרוזים בישראל חשוב מאוד גורלם של הדרוזים בסוריה ומעמדם. אנו סמוכים ובטוחים כי מדינת ישראל תוכל לסייע בעניין".

מדברי ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי: ״לבני העדה הדרוזית והבדואית יש חלק אדיר, אי אפשר להגיד פחות מזה, בביטחון מדינת ישראל. במקומות גלויים וידועים ובמקומות החשאיים והאמיצים ביותר. קודם כל בעניין הגזענות, זו מילה שאני אפילו לא יכול לשמוע. אנחנו לא נאפשר שום צורה של ביטוי אפילו לא של גזענות, של יחס לא שווה, למי מהאוכלוסיות בצה"ל ובמקום שאנחנו נראה, שאני אראה, שיש ביטוי של חוסר שיווין אני לא רק אוקיע את זה, אני אעניש בחומרה רבה. הבשורה הטובה היא שצה"ל הוא באמת אי של מצוינות בהרבה דברים ובעניין הזה בפרט. כי כשאנשים לובשים את המדים האלה בצבע ירוק, כולם נהיים אותו הדבר ולכן אני אומר את זה לך כבוד השיח, אני אומר את זה לכולם, אני מזמין אתכם לעשות כל מה שאפשר כדי להעצים את מספר המשרתים בצה"ל. 

אנחנו רוצים וצריכים את הבנים שלכם בשירות צבאי כדי לעזור לנו להגן על מדינת ישראל.

כבר היום למעלה מ-45 אחוז מצה"ל נמצא כבר בנגב, כדאי לדעת את זה. כשכל המהלך יושלם, 60 אחוז מצה"ל, מה שנקרא 'צה"ל דרומה', 60 אחוז מצה"ל יהיה בנגב. ולכן המגמה הזו היא מגמה ברוכה, אנחנו רואים בה הזדמנות, אנחנו רואים בה מגמה שאתם לא רק יכולים, אלא חייבים להשתלב בה, גם כחיילים, גם במשרות עבודה מכל המינים והסוגים האחרים.

תסתכלו לי בעיניים, אני אומר לכם בצורה הכי ברורה והכי ישירה, צה"ל רוצה ורואה בזה הזדמנות להוריד את אגף המודיעין לנגב. אין לנו שום שאלה בעניין הזה. יש סוגיה שצריך לפתור אותה והיא סוגיית התחבורה של האנשים האלה שגרים לא רק בתל אביב, גם בחדרה ובחיפה ואנחנו לא רוצים לאבד אותם. בדיוק כמו שאנחנו לא רוצים לאבד אתכם״.

 

תגובות

מומלצים