התפטר מייסד אלתוואסול שייך עלי מעדי

צעד בכיוון אחד של האיש שהקים את ועדת אלתוואסול שהוקמה ב 2004 למטרה דתית וחברתית ולא פוליטית, והפכה לועדה שהרבה בכירים בעדה לא אהבו בעיקר את האנשים בה שקראו לעצמם דרוזים של 1948, חברי הועדה שמרו על קשר הדוק עם בכירים דתיים במזרח התיכון.

08.02.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
התפטר מייסד אלתוואסול שייך עלי מעדי

 

בסוף חודש מרץ 2019 פגשנו את שייך מעדי רגע אחרי שלא הורשו לנסוע לירדן ומשם לסוריה לביקור דתי, השייך היה מאוד כעוס ונפגע לאור ההתנהגות של השלטונות בישראל והיו חלק שהפנו יד מאשימה להנהגה הדתית והציבורית הדרוזית שפנו לשלטונות וביקשו למנוע את המסע לסוריה.

בצעד פתאומי מכנס שייך מעדי את חברי הועדה שלו ובהודעה קצרה מודיע על התפטרותו מראשות הועדה ומבטיח שימשיך להיות חבר ופעיל.

השייך לא הסביר מדוע הוא נוקט במהלך הזה.

 

 

כתבה שערכנו עם שייך עלי מעדי מדבר אחרי המעצר לפני שנה.


שיח' עלי מעדי בשיחה לפורטל הכרמל והצפון: "אנחנו מיעוט שקורא לשלום ולא למלחמה, זכותנו לקבל מה שמקבלים כל העדות האחרות, שיח' מוופק קבל אישור לצאת עם 300 אנשים ללבנון והחליט לא לצאת", שיח' מעדי הצליח לאגד אחריו אנשים רבים שמאמינים בדרכו.

בראיון המיוחד עם שיח' עלי מעדי, הוא מדבר על דפוס הפעולה בה הוא נוקט עם החברים בועדת המעקב העליונה לדרוזים של 48, השיח' מחדד את הדברים בצורה הישירה ביותר שהוא רוצה להרגיש יחס שווה כמו כל העדות האחרות בישראל ולא להישאר נחות ומושפל, בגלל נאמנות שאין לה בסיס והערכה.

שיח' עלי מעדי: "הזמינו אותי לחקירה על רקע ארגון משלחת דתית ללבנון, יום למחרת הזמינו אותי שוב ורצו לקחת את הדרכון שלי, אני לא הסכמתי והם עצרו אותי בשל כך".

"אנחנו הדרוזים אזרחים במדינה זו מלפני קום מדינת ישראל, היהודים באו אלינו, אנחנו כעדה קטנה לא יכולים לשנות את המציאות, לכן חיים במציאות ותמיד קוראים לשלום ולשוויון מלא ולא למלחמה".

" ועדת אלתוואסול הוקמה ב 2004 והמטרה שלה דתית וחברתית ולא פוליטית, בעיקר לבקר במקומות הקדושים בסוריה לבנון וירדן ולשמור על קשר עם בני העדה וקרובי המשפחה בארצות מסביב.

שיח' עלי מעדי: "לגבי שיח' מוופק טריף, ידוע לנו שהוא ביקש לבקר במקומות קדושים בארצות ערב וקיבל הסכמת השלטונות הישראליים עבור 300 איש, הוא לא רצה לצאת וזו זכותו, המחלוקת ביננו על נושאים דתיים והכבוד והיוקרה של בני העדה הדרוזית, אסור לנו להיות סוג ב או ג, נסיתי לשתף את שיח' מוופק בביקור האחרון בסוריה, הוא אמר שיחזיר לי תשובה ועד רגע זה לא קיבלתי תשובה".

שיח' עלי מעדי: "בממסד הישראלי מנסים כל הזמן להכשיל את ההתארגנות שלנו לגבי הביקור במקומות הקדושים בלבנון, עד היום ניתנה הסכמה לכל העדות האחרות, היהודים, הנוצרים והמוסלמים לבקר במקומות קדושים בארצות ערב ורק לנו הדרוזים לא".

שיח' עלי מעדי: "התכנית שלנו להמשיך את המשלחות והביקורים היא של כלל הדרוזים ולא של עלי מעדי אישית, הממסד מנסה כל הזמן לפעול בשיטת הפרד ומשול בעדה הדרוזית, כמו שעשו לנו עם קום המדינה בעניין גיוס החובה".

שיח' עלי מעדי: "העם היהודי הוא עם כמו כל העמים, אבל זה לא מקנה לו זכות שהוא ישלוט בכל העמים ויחליט בשבילהם, הרוב בעדה הדרוזית לא מסכים להתנהגות של הממסד הישראלי כלפי העדה הדרוזית".

 

شيخ علي معدي 2019

תגובות

6. אסמאעיל חמד סלאלחה לפני 6 חודשים
הוא אין קשר
5. חסון לפני 6 חודשים
יפה שעה קודם
4. مع السلامة לפני 6 חודשים
دمرتوا الطائفة
3. ربيع לפני 6 חודשים
التواضع رمز الدين
2. دورزي לפני 6 חודשים
الحمدلله
1. דרוזים ישראלים לפני 6 חודשים
הדרוזים לא ערב 48...ולא פלסטינים..ולא פליטים..

מומלצים