זוכרים את הדוד המעוטר חוסין שבלי

במסגרת הנצחת חללי מערכות ישראל, השנה בחרנו להנציח גם חללים מהעדה הבדואית, שנפלו במערכות ישראל. סמיח שבלי, מספר על דודו חוסין שבלי ז"ל, גשש שנפל במלחמת ההתשה ב 1970 בקנטרה סמוך לאיסמעיליה במצרים.

27.04.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
זוכרים את הדוד המעוטר חוסין שבלי


סמיח מכפר שבלי למרגלות הר תבור, נשוי ואבא לבן ובת, שעובד לפרנסתו בהשכרת ציוד לאירועים בכל רחבי הארץ, מתגעגע לדוד שנפל במלחמת ההתשה.

סמיח: "כשדודי נפל הייתי בן ארבעה חודשים בלבד, לא זכיתי להכיר אותו מקרוב, אבל מכיר אותו טוב מהסיפורים שסיפרו ההורים והאחים, חוסין היה בן 25 בנופלו והשאיר במותו הורים ו-12אחים ואחיות".

סמיח: "חוסין היה איש טוב ואמיץ שאהב לעזור לאנשים, אדם עם ראש על הכתפיים, היה חייל רגלים בעת שנפל והוא קיבל צל"ש מפיקוד הדרום על האומץ והגבורה שהוא גילה, אני מאוד מתגעגע לדודי ומרגיש שהחמצתי אותו כאדם, גם במשפחה כולנו מרגישים גאווה שהוא נלחם באומץ עם חבריו עד שנהרג".

סמיח: "השנה בגלל הקורונה, הולך להיות יום זכרון שונה לנו מאוד, אנחנו נתכנס בבית, ונזכור את חוסין ומי היה, ונשמיע לילדים שלנו על הדוד שאיננו, אנחנו מאוד מאמינים בגורל, שכל דבר זה מכתוב מלמעלה, ככה מאמינים אצלנו, גם דודי טלאל שאיבד את בנו שנפל בבקעת הירדן, סיפר לי שבנו היה עם חוסין והיו צריכים לפתוח ציר, אז כל אחד הלך לכיוון, חוסין שהלך לכיוון אסמעיליה נהרג בקנטרה".

"אחרי שהורי נפטרו, אני ממשיך במלאכת הנצחת זכרו של דודי, אני הולך לבית קברות כמעט כל שישי ונזכר בדוד תמיד".

סמיח: "המצב היום לא מאפשר לנו לצאת הרבה מהבית, יש שינוי דרסטי גם במנהגים בחג הרמדאן, הכל מצטמצם והופך רק למשפחה הגרעינית, אז אני מאחל שכולנו נעבור את זה בשלום, גם את יום הזכרון וגם את חודש הרמדאן, ומאחל לכל עם ישראל רק בריאות ושנעבור את מגיפת הקורונה בשלום, לרגל העצמאות שיהיה חג שמח לכולם".

חוסין בן חסן ואמנה. נולד בשנת 1945 בכפר שיבלי ולמד בבית הספר היסודי בכפר מולדתו. הרבה לקרוא ספרים ובייחוד ספרי היסטוריה. את רוב זמנו בילה בארגון הנוער ולחם לשם פתיחת מועדון לצעירים והקמת קבוצת כדורגל. 

חוסין גויס לצה"ל לחיל הרגלים, לחיל מערך הגנת הגבולות ולחטיבת "גבעתי" והצטרף לצבא הקבע בסוף יולי 1969. הוא היה אהוב על חבריו לנשק ועל מפקדיו. הוא השתתף בקרבות על גדות תעלת סואץ וביום 26 באפריל 1970, נפל בהיתקלות במארב מצרי באזור תעלת סואץ. על גילוי אומץ לב, יזמה ודבקות במשימה זו תחת אש אויב, חוסין קיבל עיטור המופת. 

וזה תיאור המעשה, כפי שנרשם בתעודה: "ביום 26 באפריל 1970, השתתף סמל חוסין שיבלי בסיור בגזרה הצפונית של תעלת סואץ. בהיתקלות במארב אויב קפץ מכלי הרכב והחל לזרוק רימונים לעבר האויב, שהיה על הסוללה. לאחר שאזלו הרימונים חזר מספר פעמים לכלי הרכב להצטייד ברימונים נוספים והמשיך להטילם לעבר האויב, עד שנפגע ונפל. כל לחימתו נעשתה ביזמתו וללא קבלת פקודה".

חוסין הובא למנוחת עולמים בבית הקברות בכפר שיבלי.

 

פורטל הכרמל

תגובות

1. יצחק לפני 1 חודש
עשייה מבורכת של האתר

מומלצים