חג נביא בהאא אלדין עה"ש בבית גאן

הביקור השנתי במתחם נביא בהאא אלדין עה"ש, מאות שיח'ים ומכובדים מהגליל הגולן והכרמל הגיעו למתחם קבר נביא בהאא אלדין עה"ש בבית ג'אן להתכנסות השנתית במקום, תושבי וראש מועצת בית ג'אן קיבלו בברכה את פני המבקרים במתחם.

25.07.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון

הביקור השנתי במתחם נביא בהאא אלדין 2019

 

כמו בכל שנה ב25 ליולי נפגשים השיח'ים והמכובדים הדרוזים במתחם נביא בהאא אלדין עה"ש בבית ג'אן.

במקום חיכו למבקרים שהגיעו מכל הכפרים הדרוזים מהכרמל הגליל והגולן וההנהגה הדתית הדרוזית, תושבי בית ג'אן שערכו שולחנות מסודרים עם כיבוד למבקרים.

המבקרים איחלו חג שמח לכלל בני העדה הדרוזית בישראל ובחו"ל.

ויקיפדיה בהאא א-דין (בערבית: بهاء الدين בתעתיק מדויק: בהאא' אלדין) היה מחמשת הנביאים-מטיפים של הדת הדרוזית. הוא היה המטיף האחרון ואחריו נסגרה הדת הדרוזית לקבלת מאמינים חדשים. לפי המסורת בהאא א-דין הוביל את עדת המאמינים הדרוזיים ממצרים לאזור החרמון והציל אותם מטבח שרצו לבצע בהם השליטים הפטימיים עלי אלט'אהר באללה (בנו של אל-חאכם באמר אללה) ואחותו של אל-חאכם, סת אלמלכ, ששימשה כעוצרת. הדרוזים מכנים את הטבח בשם מיחנה (אסון).

הוא שהה מספר שנים במערה על ג'בל חיידר (הר האר"י), במקום שעליו נמצא כיום הכפר בית ג'ן. לאחר מכן עבר ללבנון, שם נפטר ונקבר.

לפי המסופר בכפר, לפני כ-130 שנים נכנסו שני פלאחים מהכפר למערה וראו את שמו חקוק על אחד הקירות. מאז הפך המקום קדוש לדרוזים הבאים למקום להתפלל ולבקש עזרה לבעיותיהם בבריאות, בפרנסה ובפריון.

בשנת 1971 נבנה בניין מעל המערה ומסביבו התפתח מקאם בהאא א-דין, ובו מספר בניינים עם אולמות, חדרי לימוד ושירותים למבקרים במקום.

דגל הדרוזים מכיל חמישה צבעים וכל נביא-מטיף קיבל צבע. בהאא א-דין קיבל את הצבע הלבן, וכל שנה, ב-25 ביולי, נחגג במקום חג בהאא א-דין, ואלפי דרוזים מגיעים למקום מכל כפרי הדרוזים.

האתר נמצא על פסגת ג'בל חיידר. דרך משולטת מתפתלת בעלייה בין בתי בית ג'ן עד למקאם בהאא א-דין. משם יש תצפית יפה על בית ג'ן.

המערה הקדושה נמצאת כאמור בתוך בניין חדש יחסית עם כיפה. מבקרים בלבוש צנוע מתבקשים לחלוץ נעליים. הכניסה למערה הקטנה היא בזחילה או בשפיפה.

מהמקאם מוליכה דרך סלולה קצרה לנקודת תצפית נהדרת על פסגת הר הארי שמשמשת לעיתים למצנחי רחיפה. מימין למשטח הרחיפה יש אתר זיכרון מטופח לשני אחים ממשפחת זידאן שנפלו במלוי תפקידם במשמר הגבול ובצה"ל.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים