יהודי בבל מתחברים לדרוזים

הנהלת וחברי המרכז ליהדות בבל הגיעו לדאלית אל כרמל למפגש ברית חיים, בביתו של יוסף נסראלדין, להכיר מקרוב את פעילות התנועה הציונית הדרוזית ואת העדה הדרוזית ומנהגיה, המשתתפים הדרוזים ויהודי בבל ידעו מיד ליצור את החיבורים והקרבה בין שתי העדות.

08.09.2019 מאת: טובה אשל
יהודי בבל מתחברים לדרוזים

 

בימים בהם הפילוג והשיסוי הפכו חלק בלתי נפרד מחיינו  ומועצמים בתקשורת השכם והערב, הזדמן בידיי לחוות מקרוב, את הניצוץ המתקיים בלב האדם ואת יכולתו להדליק אור באחר וזאת כחלק מסיפור המתקיים בחברתינו והתקשורת אינה טורחת בו כלל.

את יוסף נסראלדין, אבי התנועה הדרוזית הציונית, זכיתי להכיר במסגרת פרויקט תיעודי "להשאיר חותם", בעקבותיו עלה בידי להציץ פנימה אל גנזך נפשו, הפורס ארכיון שלם ממפעל חייו המהודר ולתעד אותו, למען אנקדוטות חשובות מתוך חייו יהיו לנחלתנו.

מנגינתו זו הפכה את ביתו כבר שנים, למוקד עלייה לרגל וסוחפת את הבאים לתוך חוויה מסוג אחר, המתהווה בין היתר, מאותן התמונות הניבטות מן הקירות ופורסות את הווי ההיסטוריה, כתפאורה מרשימה. למן ההתחלה היה לי ברור, שההכרות ביננו תהפוך לברית בפני עצמה. 

בביתו בדאליית אל כרמל, נתקיימה בי הזכות לראות מקרוב ובאופן חי את, מפעל חייו קורם עור וגידים ממש לנגד עיניי.

ברית החיים החרוטה כסיסמה מנצחת על נס ליבו, נרקמה כחוט השני בין העם הדרוזי למרכז מורשת יהדות בבל,  שמהווה אף עדות לשורשי האישיים.

הנהלת המרכז ומתנדביו, הוזמנו להתארח בביתו של יוסף וההתרגשות ניכרה היטב בכל הבאים.

מרכז מורשת יהדות בבל משמר מזה שנים, עדות לגלגוליו של העם היהודי, במשך אלפי שנים בבבל ומציג את הווי חייהם של היהודים ומנהגיהם בתקופות השונות.

יוסף נסראלדין ובנו כרמל, כמו גם דמויות מפתח נוספות מהעדה הדרוזית, שידרו לבביות יוצאת מן הכלל ונתנו בכל הבאים תחושה של בית ומשפחתיות, אבל יותר מכל הביאו לחיבור, הזדהות ואמפטיה.

השייח וג'די חליל חסון, הקריא מפרי יצירותיו וחשף צדדים נוספים באישיותו, הן כאיש חינוך והן כאיש דת.

ד"ר ג'בר אבו רוכן, ריתק את כולנו בהרצאתו הסוחפת על גלגול נשמות בעדה הדרוזית ותרם אף הוא למפגש המבורך.

אין ספק שיוסף הוא איש של חיבורים בכל רמח איבריו, תכונה זו נישאת בפיו, כמנגינה שאי אפשר להפסיקה ומרגע שאתה שומע אותה, בוער בך לשיר אותה באופן קבוע.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים