לביב נסר אל דין: האיש המפקד והאח 

חשפת בפני לביב את ישראל היפה ואני לא תמים בישראל יש את הכל,יש את הרע הטוב והחמוץ אבל חשוב שאנשים מסוגך יהיו בחברה,לא משנה איפה בצבא בעירייה או בכפר...בשביל שהאנשים יכירו גם את הפן היפה של האנושות.יום הולדת שמח לביב. לביב מפקדי ידידי ואחי לעולמי עד

12.11.2020 מאת: אלברט שבות
לביב נסר אל דין: האיש המפקד והאח 

 

חשפת בפני לביב את ישראל היפה ואני לא תמים בישראל יש את הכל, יש את הרע הטוב והחמוץ אבל חשוב שאנשים מסוגך יהיו בחברה, לא משנה איפה בצבא בעיריה או בכפר... בשביל שהאנשים יכירו גם את הפן היפה של האנושות. יום הולדת שמח לביב. לביב מפקדי ידידי ואחי לעולמי עד

לכל אדם תחנות בחיים מעין נקודות ציון מרכזיות, לפעמים קשות ולפעמים יפות ונעימות. אני בתור יהודי יליד חלב וללא ספק אחת התחנות המרכזיות ביותר בחיי הוא שירותי בצה"ל, דווקא בגלל מוצאי ושירותי כעולה חדש, הייתי רק שנתיים בארץ כשהתגייסתי והיגעתי לענף מיעוטים בשלישות הראשית ושם נחתתי בעוד תחנה שתיחרט בזכרוני כמרכזית. לא היכרתי את הדרוזים גם לא בחלב ולפתע המפקד הישיר שלי דרוזי עם שני פלאפלים דובר וכותב ערבית כמוני וטוב ממני. בשביל שתבין את ההשפעה שלך עלי לביב אלך טיפה אחורה לטירונות, חודשיים לאחר הטירונות היגעתי לענף אבל בחודשיים האלה עברתי שבע מדורי גהינום ולאו דווקא בגלל הטירונות, אפשר להגיד שהחודשיים האלה שיוו לי את התדמית לכלל החברה הישראלית. 

באחד המסדרים בבה"ד 4 ולפתע אחד החיילים לידי צוחק בקול רם על כלי האוכל מפלסטיק שהחזקתי ביד עם החגור העוזי והאם-16 זאת כי לא הספקתי להחזיר את צלחות הפלסטיק למטבח. היו עוד כמוני אבל הוא רצה טרף ואני נפלתי על ידו. צחק צחוק של מנייקים שהיו לשם דבר בזמן ההוא. צעקתי בקול רם כך שגם המ"כ שהיה אלוהים שלנו ישמע: "בוא נצא יחד מחוץ למסדר ונראה מי משנינו גבר". המ"כ שעד היום מעריץ אותו והייתי בקשר איתו גם לאחר הטירנות קרא לנו אליו לאחר המסדר, שמע נזף ובעיקר חינך, חינך את מי שחסר לו החינוך. 

נשלחתי לאחר הטירונות לקורס טכנאי קשר בצריפין. כעבור שלושה ימים ולפתע באחד המסדרים, מגיעים 3 חיילים מהמשטרה הצבאית וקוראים: החייל אלברט שבות להתלוות אלינו ומושיט למפקד צו חתום. כל המחלקה שהספקתי לרקום איתם יחסי ידידות חשבו שמדובר בפושע או נרקומן שהסתבך ובאו לקחת אותו... מסתבר שחלב רדפה אותי עד הלום ובגלל היותי עדיין עולה טרי לא היה לי סיווג בטחוני לקורס טכנאי הקשר. אבל למה להוציא אותי בצורה כזאת ועל מה, על איזו טעות? 

משפט אחד היה שגור בפה אימא זכרונה לברכה 'כל עכבה לטובה' ובאמת כל עכבה לטובה. מצריפין שוב לבקו"ם ומהבקום לשלישות הראשית כי נפתח בדיוק ענף מיעוטים והיו זקוקים בדחיפות לחייל דובר ערבית. ולפתע חזרו המים למסלולם לאחר שהוסטו לנחל לא להם. התדמית שנרקמה בראשי לכלל החברה הישראלית עשתה שינוי, אחורה פנה קדימא צעד. וכאילו מישהו נזף בי: תדמית של חברה לא בונים בחודשיים. ואכן טעיתי, יש ישראל המכוערת והבלתי מתחשבת וישנה ישראל האנושית היפה והחתיכה. 

פתאום המפקד עם שני פלאפלים על הכתפיים אומר לך בערבית סבאח אל חיר יא אלברט כיף חאלק אל-יום. פתאום שואל לשלום אימא שלי ושלומי. איך אמרו הגששים – מה זה רדיו? אמא זכרונה לברכה פגשה את לביב יבדל לחיים ארוכים בביתנו בבת ים ובנסיבות הכי אנושיות שאדם יכול להעלות על דעתו. יום אחד החלטתי להיות נפקד, פשוט להישאר בבית ולא לחזור לבסיס, באמת לא זכורה לי הסיבה, טיפשות נעורים גיל ההתבגרות... הסיבה בסביבה. 

דבר ראשון לביב התקשר הביתה וביקש לדבר עם אימא שלי לא איתי בשביל לעמוד על הסיבה למה לא חזרתי לבסיס. אני יודע היום וגם אז ידעתי כי נפקדות חייל זה לא עניין שמטפל בו מפקד עם פלאפלים, הרס"ר או משטרה צבאית זו הכתובת של בעיה כזו, אבל לא אצל לביב. לדידי לביב קודם כל אני האיש שלו- אם תרצה החבר שלו ורק לאחר מכן החייל שלו. לא זוכר מה אימא ענתה לו אבל הוא ביקש מאימא לשתות כוס קפה אצלנו בבית. הגיע לרמת הנשיא בבת ים, שתה קפה ודיבר בערבית עם אימא שעד יום מותה הספיקה ללמוד את צמד המילים 'בוקר טוב' גם ללילה. הוא החזיר אותי עימו באוטו, נשפטתי למחרת אצלו נמצאתי אשם ויצאתי בנזיפה.

זכורים לי הרבה דברים ואירועים עם לביב ויכול להגיד לכם שכל אירוע העשיר אותי. יום אחד הצטרפתי ללביב לבית של חייל דרוזי שנפל, ביקור תנחומים. שאלתי את לביב מה נהוג לומר אצלכם באירועים כאלה. ענה לי במילה: לשתוק. לא אומרים כלום, נכנסים יושבים ושותקים. והוא הסביר לי: אמנם זה ביקור תנחומים אבל אתה לא יכול לנחם אדם שמתו מוטל לפניו, איש לא יכול לנחם אדם שאיבד אבדה כזו לכן הדבר הטוב ביותר הוא לשתוק.

אני יכול להמשיך ולספר הרבה האמינו לי שבאמתחתי הרבה חומר אך היריעה קצרה. אסתפק בלקשר אותכם בסיפת הדברים למאמר שכתבתי פעם על אינסידנט מסוים שלביב כמפקדי היה לו תפקיד מכונן בו, וגם הפעם נחשף בפנינו אדם ומפקד בעל שיעור קומה.

חשפת בפני לביב את ישראל היפה ואני לא תמים בישראל יש את הכל, יש את הרע הטוב והחמוץ אבל חשוב שאנשים מסוגך יהיו בחברה, לא משנה איפה בצבא בעיריה או בכפר.. בשביל שהאנשים יכירו גם את הפן היפה של האנושות. יום הולדת שמח לביב. לביב מפקדי ידידי ואחי לעולמי עד.

 

קישור למעשייה שיד לביב היפה בחשה בה. 'הרשיון האחר'

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים