למה חומרים מסוכנים לא הולכים ביחד עם שכונות?

בעקבות הפיצוץ בנמל ביירות שגבה חיי אזרחים לבנונים, האפידמיולוגית הסביבתית אלה נווה, תושבת חיפה אשר מרכזת "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות", מסבירה למה היא מערערת על אישור התכנית החדשה של חברת נמלי ישראל לאחסון של חומרים מסוכנים על גדות הקישון.

05.08.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
למה חומרים מסוכנים לא הולכים ביחד עם שכונות?

 

בעקבות הפיצוץ האדיר במחסן בנמל ביירות, שהרעיד את הבירה הלבנונית, לפחות מאה בני אדם נהרגו וקרוב ל-4000 נפצעו, אך מניין הקורבנות מהאסון צפוי עוד לעלות. על פי הרשויות, הפיצוץ אתמול היה במחסן שאחסן חומרים דליקים.

הנשיא מישל עאון אמר כי 2,750 טונות של אמוניום חנקתי, המשמש ליצור דשנים ופצצות, אוכסן במשך שש שנים בנמל ללא אמצעי זהירות.

האפידמיולוגית הסביבתית אלה נווה שכבר שנים נלחמת נגד הזיהום החמור הקיים במטרופולין חיפה, ונגד הכנסת עוד תשתיות מזהמות, עוד מזהמים, ועוד חומרים נפיצים לאזור, כותבת : "היום התחלתי להכין בקשה לערער על אישור התכנית החדשה של חברת נמלי ישראל לאחסון של חומרים מסוכנים באפשרות גם לתעשיה - על גדות הקישון. אחרי כמה טיעונים יבשים השתעממתי והלכתי לשמוע חדשות.. ושם - התשובה נמצאה -מה קורה בנמל שמאחסן חומרים מסוכנים ליד אוכלוסיה?, 3,000 פצועים - ואלוהים יודע כמה הרוגים".

"למרות שלבנון נחשבת למדינת אויב, אני באמת מרחמת מעומק הלב על מי שהיה שם בלב התופת. עם חומרים מסוכנים לא מתעסקים. אז למה הממשלה בישראל - בעזרת חברה ממשלתית (חברת נמלי ישראל) ועם וועדה מחוזית חיפה דוחפת לנו עוד חומרים מסוכנים הישר ללב מפרץ חיפה? כמה אסונות של פיצוץ חומרים מסוכנים בנמלים צריכים לקרות בעולם כדי שיבינו שאוכלוסיה צפופה וחומרים מסוכנים לא באים טוב ביחד?".

"תזכורת - זה לא האסון הראשון של חומרים מסוכנים שקורה, עיין ערך הפיצוץ בטיאנג'ין - בסין לפני כמה שנים, גם הוא נראה כמו פיצוץ גרעיני.

התרענו בעבר על הסיכונים וטווחי השפעה מחומרים מסוכנים על כל העיר חיפה".

ראו כאן במצגת כמה שקפים של רדיוסי השפעה

אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות

 

תגובות

מומלצים