למה יותר אלרגיים בכפרים?

בתקופה האחרונה בכפרים בכרמל היו הרבה מקרים של פינויים לבתי חולים בעקבות אלרגיות, צעירים ומבוגרים קמים יום אחד בבוקר ומתמודדים עם אלרגיה שלא הייתה ידועה להם מקודם, למה צעירים בכפרים הופכים לאלרגיים יותר?

18.10.2017 מאת: פורטל הכרמל והצפון
למה יותר אלרגיים בכפרים?

אלרגיה

אלרגיה אינה מוגבלת בגיל וזה לא משהו שנולדים איתו, היא יכולה להתפתח בכל שלב, אנשים בריאים לחלוטין, פתאום בגיל מבוגר מפתחים אלרגיה למשהו שהם היו חשופים אליו כל חייהם.

במצב של זיהום האוויר שאנו חיים בו, כל אחד יכול לפתח אלרגיה בקלות יחסית.

בכפרים ישנם לא מעט פינויים לחדרי המיון בבתי חולים של אנשים בריאים שפתאום נהיים חולים, מעולפים וסובלים מקוצר נשימה חמור ולחץ דם נמוך. הם מטופלים בבתי חולים ומשוחררים לבתיהם.יש כאלה שזו שגרת חייהם ויש כאלה שהם מגלים לראשונה שהם אלרגיים.

לפי המחקרים והמספרים,  בישראל אחד מכל ארבעה אנשים סובל מאלרגיה, לפעמים בכלל בלי לדעת.

אנשים צעירים מפתחים אלרגיה למזון מסוים, בכל פעם שהם אוכלים אותו מזון הם מתפנים לבית חולים, אוכל שעד לפני זמן מה היה האוכל האהוב על אנשים פתאום הופך לגורם מחלה.

ידוע שישנם אנשים שאלרגיים למזון שמכיל חלב, ביצים, סויה, בוטנים, חיטה, אגוזים, שומשום, דגים, סלרי, חרדל  ותורמוס, יש האלרגיים לריחות, יש האלרגים לאבק ואבקנים של צמחים, יש האלרגיים לעצי ברוש ודשא ויש אנשים שאלרגיים למים, לשמש ואפילו לשינויי טמפרטורה, שהם הישר מתכסים פריחה אדומה ומגרדת ויש כאלה שסובלים מאלרגיות חריגות ומופרעות במיוחד.

האלרגיה הכי נפוצה היא קרדית אבק הבית, קצת אבק ולחות על הריהוט בבית, שטיחים, ספרים, בגדים וחפצים וזה עושה את העבודה, שאנשים סובלים מנזלת כרונית או אף סתום ומסתובבים בכל מקום עם ניירות טישו.

הצמחים והעצים אשר פריחתם עשויה לגרום לתופעות אלרגיה בחודשים ספטמבר - אוקטובר: אשל , אקליפטוס, חרוב, ינבוט חיוור, קזוארינה, שיטה, אצבען מאדים, בן-דוחן מדברי, זואיסיה, זיפנוצה, יבלית, זקנו שעיר, צרגב, עבקנה שכיח, אמברוסיה, כתלית, לחך, לענה חד-זרעית, מלוח קפח, שומר.

כמעט חצי מהסובלים מאלרגיה לא מודעים לזה בכלל, ישנם כאלה שנאלצים להתמודד עם האלרגיה באופן יומיומי וגוררים את הסימפטומים לעיתים לאורך כל השנה.

יש אלרגיות קלות ויש אלרגיות קשות במיוחד, התגובה האלרגית החמורה ביותר, המכונה תגובה אנפילקטית, עלולה לגרום לקשיי נשימה חמורים, לאיבוד הכרה ואף למוות. תגובה קשה זו ניתנת לטיפול באמצעות אפינפרין (EpiPen), מזרק המכיל אדרנלין (אפינפרין). הזרקת האדרנלין לירך גורמת להרפיית שרירי הנשימה וכיווץ כלי הדם ומאפשרת מרווח זמן עד לקבלת טיפול בבית החולים. מדובר בפעולה מצילת חיים שיש לבצע בשטח, באופן מיידי, שכן הידרדרות תופעות האלרגיה עד למצב של חנק ומוות עשויה להמשך דקות מעטות. הזרקה בטעות איננה מסכנת חיים.

הבעייתיות נגרמת עקב כך שהאדם האלרגי לא תמיד מודע לכל המרכיבים במזון המוגש לו. ידועים מקרים בהם פיתחו אנשים תגובה אלרגית עקב אכילה במסעדה, ואף מוכרים מקרים שהסתיימו במוות. מקום נוסף בו רמת הסיכון עולה עבור הסובלים מאלרגיה הוא בית הספר, בייחוד לאור העובדה כי בקרב ילדים אחוז בעלי האלרגיות גבוה מזה של מבוגרים.

במסגרת בית הספר מוגש אוכל לתלמידים וקיימת סכנה כי בשל טעות או חוסר ידיעה, בעל האלרגיה ייחשף למרכיב המסכן את בריאותו ואף את חייו. 

הימצאות מזרק אפינפרין במקומות הסעדה, במוסדות חינוך ובגני הילדים מבטיחה את שלומם של בעלי האלרגיה במקרי חירום.

תגובות

מומלצים