לראשונה אימאמים דרוזים בהכשרת מוכנות

פיקוד העורף במחוז הצפון מעביר לאחרונה קורסי מוכנות למצבי חירום ברשויות, 31 אימאמים דרוזים עברו קורס סע"ר של הכשרה עיונית ומעשית, כיצד לתפעל אירוע חירום או אסון טבע ואיך לחלץ אנשים מבין ההריסות והענקת סיוע עצמי ראשוני, עד להגעת כוחות צה"ל.

04.12.2017 מאת: פורטל הכרמל
לראשונה אימאמים דרוזים בהכשרת מוכנות

יצירת תרבות של מוכנות בישובים בצפון, בשבועיים האחרונים, קיים מחוז הצפון של פיקוד העורף הכשרות סע"ר (סיוע עצמי ראשוני), לאימאמים שבישובי הצפון. את ההכשרות ליווה הקה"א (קצין התנהגות אוכלוסיה) של מחוז הצפון, רס"ן שאטו מטקיה.

"התפקיד שלי הוא חלק ממערך התנהגות האוכלוסיה של פיקוד העורף," מספר שאטו, "אני בעצם אחראי לאבחן ולהכיר את רשויות המחוז, ולתת אינדיקציה כיצד מתנהגים האזרחים כאשר הם נקלעים למצב חירום. מתוך הממצאים שאני מעביר, פיקוד העורף יודע כיצד לעבוד בצורה המיטבית עם הרשות הספציפית. בנוסף, אני אחראי על הכשרת מכלולי האוכלוסיה ומכלולי המידע לציבור ברשויות תחת המחוז. מערך קציני ההתנהגות הוא רחב, אני מאוד נהנה לתכלל את העבודה שלהם בגזרת הצפון, זו עבודה חשובה ומשמעותית!"

בשנת 2017 התקיימו 18 הכשרות סע"ר במחוז הצפון, לרשויות השונות בגזרתה. ההכשרה היא חד-פעמית, ולאחר זמן מה המתנדבים ביחידת הסע"ר עוברים רענון על-פי צורך היחידה. בשבוע שעבר נערכה הכשרה, אשר כללה 31 אימאמים דרוזים מכלל הרשויות הדרוזיות בגזרת מחוז הצפון, והשבוע נערכה הכשרה נוספת ל35 אימאמים מוסלמים מכלל הרשויות המוסלמיות במחוז. 

קורס הסע"ר כולל הכשרה עיונית ומעשית, בה לומדים המשתתפים כיצד לתפעל אירוע חירום או אירוע אסון טבע מכל סוג שהוא, בו יהיה צורך בחילוץ אנשים מבין ההריסות והענקת סיוע עצמי ראשוני, עד להגעת כוחות צה"ל.

"השיטה היא ללמד את המתנדבים כיצד אפשר להעניק חילוץ ראשוני, בעזרת חפצים יומיומיים שכל אחד מאיתנו מחזיק בביתו (ג'ק, קאטר וכו').." מספר שאטו.  קורס הסע"ר מיועד להגביר את מוכנות האוכלוסייה למקרי חירום שונים בהם יוכלו האזרחים לתת את הטיפול הראשוני הנדרש, במקרים רבים טיפול ראשוני זה הוא שמציל חיים.

השאיפה של פיקוד העורף היא שבכל רשות מקומית במדינת ישראל, תוקם יחידת סע"ר. "לכן פתחנו הכשרות ייעודיות לאימאמים, בכך ניתנת לנו האפשרות להכין את כלל סוגי המגזרים במדינת ישראל בצורה הטובה ביותר." מספר שאטו ומוסיף, "המחשבה מאחורי הכשרות אלו, היא ליצור קבוצה של אנשים, המתגוררים בקרבת אזור האירוע, בעלי יכולת להעניק את הסיוע המהיר ביותר עד להגעת כוחות הביטחון. במקרים רבים, מהירות פעולת ההצלה משפיעה על יכולת הצלת החיים."

" מעבר להכשרות אלו אנו מקיימים הכשרות למכלולים השונים ברשויות המקומיות. אנו מאמינים כי מוכנות בשגרה מבטיחה מוכנות לחירום, ועל כן אנו רואים חשיבות גדולה בתרגולים השוטפים לאורך השנה. רוח ההתנדבות ולקיחת האחריות של האזרחים היא חשובה ביותר, אזרח מעורב שלוקח אחריות על גורלו הוא אזרח שיתמודד באופן מיטבי בשעת חירום " מסכם שאטו.

מחוז הצפון עובד בשיתוף פעולה מצוין עם כלל רשויות המחוז, וניתן לראות היענות והרתמות מלאה מטעם האזרחים. ההתגייסות המשותפת של פיקוד העורף והרשויות המקומיות למען מוכנות מיטבית לכל תרחיש ראויה להערכה ובעלת חשיבות גדולה.

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים