מאבק גורלי נגד האנטנות הסלולריות

המלחמה של אזרחים שבאים להגן על הבית מקרינה סלולרית, של עמודים שנמצאים בכל פינה בסביבת מגורים, מובילת המאבק איריס בנדר מחיפה אומרת לפורטל הכרמל:"לא היה שיתוף ציבורי מצד העירייה ולכן נמנע מאיתנו בזמן אמת לבדוק את השלכות הקרינה עלינו ועל ילדינו".

11.07.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מאבק גורלי נגד האנטנות הסלולריות

 

בשנות ה80 ו ה 90 היו מוצבים בעוספיה אנטנות רבות של כל מני חברות סלולר עד שבסוף 1999 קם לו מאבק ציבורי שגרם בתחילת שנת ה2000 להורדת האנטנות בכוח מאזורים שונים בעוספיה ודליה, הדברים אך התפתחו לאלימות עם המשטרה וכך עוספיה ודליה נפתרו מחווה גדולה של אנטנות שהיו באזור, חלקם פעלו בלי אישורים.

היום רוב האנטנות פועלות מדודי שמש ומתקנים מוסווים שמוצבים על בניינים ציבוריים ובתים, בעוספיה ודאלית אל כרמל.

בשנים האחרונות קבוצת תושבים תושבי חיפה, נאבקו כנגד הקמת אנטנות סלולריות ליד בתי מגוריהם, הם הגישו תביעה לבית המשפט המחוזי בעיר, ואך זכו בפסק דין עקרוני אשר קיבל טענותיו של עו"ד ליאור כץ, מטעם העותרים.

בית המשפט המחוזי קבע, באופן תקדימי, שאסור לתת היתרי בניה לאנטנות סלולריות בטכנולוגיות מתקדמות דור 3, דור 4 ודור 5.

והנימוק להחלטה היא שהיתרי הבניה לאנטנות ניתנים מכוח תכנית מתאר ארצית, שאושרה בתחילת שנות ה-2000, ואשר התירה הקמת אנטנות סלולריות מסוימות בלבד, שהתכנית מגדירה ומפרטת אותן.

זה בגלל שאז, כאשר הכינו את התכנית, נושא הסלולרי היה חדש יחסית, לא היו ידועות ההשפעות מהמתקנים הסלולריים, ולכן החליטו בשלב הראשון להתיר הקמת אנטנות מהסוגים שהיו ידועים אז.

איריס בנדר מובילת המאבק שהיום שותפים לו ערים רבות בישראל בתגובה אומרת:"במאי 2016 הקימו בסמוך לשכונות שלנו רמת בגין גולדה ודניה בכרמל חיפה חוות אנטנות מפלצתית בגובה 42 מ' שעל ראשה צריכות להיות 3 חברות פרטנר,סלקום ופלאפון, למרות שלא היה שיתוף ציבור אמיתי מצד העירייה ולכן נמנע מאיתנו בזמן אמת לבדוק את השלכות הקרינה של חוות האנטנות עלינו ועל ילדינו מבחינה ביולוגית, החלטנו תושבי השכונות להתארגן וללמוד את הנושא והשפעותיה הביולוגיות, מתוך שיחות רבות עם חוקרים בארץ וקריאת מחקרים הבנו עד כמה מסוכנת חוות האנטנות שהוקמה והקרינה שמקרינה עלינו 24/7 בכפייה, לכן החלטנו לא להפקיר את הבריאות של האנשים היקרים לנו וכל התושבים התארגנו והגשנו תביעה משפטית כנגד חוות האנטנות, במקביל אני באופן אישי משקיעה משאבים רבים בקידום המודעות לסכנות ברמה ארצית כי ללא תכנון וראיה מקיפה לא ניתן יהיה לפתור בצורה אמיתית את הבעיה".

חשוב לציין שבמשך השנים, עם ההתפתחות הטכנולוגית, מינהל התכנון הכין תכנית חדשה שהיתה אמורה להחליף את התכנית הותיקה, התכנית החדשה היתה אמורה לאפשר לחברות הסלולר להקים אנטנות בכל הטכנולוגיות, מהצד השני, התכנית החדשה היתה אמורה לתת לציבור, הוראות ליידוע הציבור מראש לפני הקמת האנטנות, יותר שיקול דעת לועדות המקומיות לתכנון ובניה להחליט איפה בתחומיהן יוקמו האנטנות, וכן חובה על חברות הסלולר לתת כתבי שיפוי כדי להבטיח תשלום פיצוי לתושבים אשר יסבלו מירידת ערך דירותיהם ליד האנטנות.

בזמנו חברות הסלולר התנגדו להוראות הציבוריות האלה בתכנית החדשה, ובסופו של דבר, התכנית החדשה לא אושרה, ונשארו עם התכנית הותיקה, אשר מתירה אך ורק הקמת אנטנות מדור 1.

איריס: "לאחרונה חברות הסלולר הגישו ערעורים לבית המשפט העליון. הן מנסות לבטל את פסק הדין של בית המשפט המחוזי בחיפה וקביעתו התקדימית".

איריס:"אנו, קבוצת התושבים, ממשיכים בכל הכוח במאבק בבית המשפט העליון, על מנת לבסס את הפסיקה התקדימית גם בבית המשפט העליון, באופן שהפסיקה תחול בכל הארץ".

"מסיבה זו, מאבק התושבים הוא לא רק למנוע הקמת אנטנות ליד בתיהם, מאבק התושבים הוא למען השגת מטרות ציבוריות, אשר ישרתו את כל הציבור הרחב בישראל, למנוע הקמת אנטנות בטכנולוגיות חדשות שלא עברו הליך תכנוני של הסדרתן בתכנית בניה".

איריס:"יותר מכך, אם בעקבות המאבק שלנו, תאושר לבסוף תכנית מתאר חדשה לאנטנות, אשר תכלול את העקרונות הציבוריים של יידוע הציבור, שיקול דעת לועדות העירוניות, וחובת שיפוי על חברות הסלולר הרי שהישגים ציבוריים אלה ישרתו את כל הציבור בישראל".

"לכן, המאבק שלנו, קבוצת תושבים מחיפה, הוא מאבק ציבורי, למען הציבור בישראל כולו כדי למנוע הקמה פרועה של אנטנות סלולר שלא אושרו בתכנית, וכדי לקדם עקרונות ציבוריים של יידוע הציבור, של מתן שיקול דעת לועדות העירוניות, ושל קביעת חובת שיפוי על חברות הסלולר".

 

עוד בנושא אנטנות סלולריות הקרינה של כולנו!

 

פורטל הכרמל

תגובות

3. ישראל לביא לפני 12 חודשים
בורות לשמה
2. אזרח מהכרמל לפני 1 שנה
כל הכבוד ותומך במאבק
1. יהודית לפני 1 שנה
כל הכבוד

מומלצים