מי עומד מאחורי גדיר מריח?

מי מהקצינים הדרוזים הביא את גדיר לרשימת גנץ שבעקבות זה פרץ סכסוך שכמעט גרם להרס פורום הקצינים הדרוזים?, מי האישה מהכרמל שדחפה את גדיר ומה חלקם של סאלח טריף, רפיק חלבי, רמזי חלבי, ספואן מריח, אמל אסעד ואחרים?.

22.02.2019 מאת: חסין חלבי
מי עומד מאחורי גדיר מריח?

תמונה להמחשה

 

כעט ניתן לחשוף שבסופו של דבר נכנס לתמונה עורך דין שכיב עלי, לאחר שנציבות ותאגיד השידור התנגדו למועמדותה של גדיר מריח בטענה שהיא לא עומדת בתקופת הסינון של 100 ימים.

באמצעות עו"ד שכיב עלי הוגשה לועדת הבחירות ולבית המשפט המחוזי עתירה להתיר לגדיר להתמודד.

רק אז נכנסה פרקליטות המדינה שקבלה את הפרשנות של עו"ד שכיב עלי, לפיה חוק הבחירות של הכנסת לא מחייב את גדיר בתקופת סינון.

בעקבות זה פסק כבוד השופט מלצר יו"ר ועדת הבחירות המרכזית והכשיר בהחלטתו מיום 15-2-2019 את מועמדותה של גדיר.

כבוד השופט ציין בהחלטתו הגם שעל המדינה לקחת בחשבון את השינויים החקיקתיים שחלו בחוק הבחירות לכנסת וגם בחוק תאגיד השידור הציבורי.

בשקט בשקט אישה של קצין בכיר מכפרי הכרמל, יחד עם העיתונאית מיקי יחימוביץ, שמתמודדת ברשימת גנץ, תא"ל במיל' אמל אסעד, ספואן מריח, רפיק חלבי, ד"ר רמזי חלבי והשר לשעבר סאלח טריף, דחפו את גדיר מריח לרשימה, חשוב לציין שגדיר ללא ניסיון פוליטי, הפכה להיות המתמודדת ברשימת גנץ, כמועמדת דרוזית שנתמכת ע"י פורום הקצינים שנאבק בחוק הלאום.

כל זה נעשה בשקט ובסוד, כדי לא לפגוע בקצינים האחרים שהיו במגע עם גנץ והם היו המועמדים הבולטים, ברגע אחד התמונה התהפכה, גדיר הגיעה והכל נחשף שזה היה מתוכנן כבר מלפני מספר שבועות.

השם של גדיר עלה לאחר שתת אלוף במיל' חסון חסון לא רצה להיות חבר כנסת וכך הוא ציין בשיחה לפורטל הכרמל, שהוא מעדיף להיות שר או בכיר במשרד רה"מ, ע"מ לקדם דברים חשובים לטובת העדה והמדינה ושעליו לא היו לחצים כדי להסיר התמודדות.

בשיחות סגורות עם קצינים, טענו שחסון חסון לא שייך לפורום הקצינים הדרוזים, והוא לא חלק מהמאבק הזה, לא הגיע לפגישות שלהם ולא לקח חלק בפעילות שלהם.

במקביל לסאלח טריף היה מאוד חשוב שיהיה מועמד שלו מהכרמל ברשימת גנץ, ואך בירך את גדיר על ההתמודדות.

החלק של רפיק חלבי ראש מועצת דאלית אל כרמל, שנפגש יחד עם ד"ר רמזי חלבי וגנץ, כדי להריץ את ד"ר רמזי חלבי.

עם ההכרזה שגדיר תהיה המתמודדת ברשימת גנץ, קמה צעקה בתוך פורום הקצינים שגדיר כלל לא מועמדת שלהם, זה גרם לקרע שהתבסס כל כולו על כפרי הכרמל אלמול כפרי הגליל הדרוזיים.

גם עולה מהתחקיר שלנו, שאמל אסעד ממובילי הפורום סייע יחד עם ספואן מריח לגדיר להתחבר לגנץ ואך חלק מהקצינים נכח בפרסום הרשימה בגני התערוכה.

בפורום הקצינים יש כעס רב על המהלך הזה, מנסים לחזור למאבק שלהם נגד חוק הלאום ולשגרה ולבנות מהלכים חדשים לתיקון וביטול חוק הלאום.

מקורבים לגדיר תקפו את התבטאויות פורום הקצינים וקציני הפורום תקפו בחזרה.

על ההתחלה קרב סכינים שלא ברור איך יסתיים ולאן זה יקח את גדיר מבחינה פוליטית וחברתית.

תגובת אל"מ במיל' אנואר סעב מראשי פורום הקצינים: "הסיפור האמתי של פורום הקצינים וע'דיר מריח. חברים, הטלפון לא מפסיק לצלצל, תוקפים מיד ומתנצלים רגע  אחרי ששומעים את הראיון שלי בגל"צ.

אכן הכותרת של גל"צ בכתבה לא נכונה, פורום הקצינים לא נגד ע'דיר  ולא בעדה, כמו שהוא לא נגד אף מועמד אחר ולא בעדו כפורום. אכן, ע'דיר  הומלצה/לוותה על ידי קצין או שניים מהפורום (באופן אישי) בתהליך בחירתה (ללא ידיעת הפורום), האם זה מותר, התשובה היא- כן, האם זה אתי, התשובה חד משמעית  לא!.

פורום הקצינים קבע עקרונות; הוא א-פוליטי, שומר על ממלכתיות ולא מזדהה באופן פומבי עם מועמד/ת כזה או אחר (כל המועמדים/ות ראויים/ןת ובוא לא נשפוט אותם/ן על עצם התמודדותם/ן). הפורום יתכנס בשבועות הקרובים לדון בסוגיית הבחירות ואופן התנהלותנו כלפי מועמד כזה או אחר. אין לנו דעה פוליטית כפורום, ואין לנו מנדט לעסוק בסוגיות אלה (קמנו למטרת תיקון החוק ולכשיתוקן אנחנו כבר לא נהיה רלוונטיים).

ע'דיר היא לא הנושא, היא הומלצה ע"י גורמים מחוץ לעדה ומתוך העדה ונבחרה בזכות ולא בחסד, בואו לא נעמיס עליה מטענים מיותרים ונאחל לה בהצלחה וכולנו גאים (או לפחות אני) שיש אישה דרוזית מועמדת לכנסת ולשמחתנו אפילו שתיים - והעתיד ישפוט ומקווים לטובה.

אך אני חייב להעיר/להאיר לכל אלה המשתלחים בקצינים, נכון, עשבים שוטים, ליצני חצר ובעיקר מתוסכלים. אין להם מושג מה זה קצין ובקושי החזיקו רובה מים בחייהם. קצין הוא קודם כל אקדמאי (עתודאי, מדרגת סרן וצפונה), הוא יכול להיות רופא, עורך דין, מהנדס, או תואר במדעי החברה והרוח וכ'. כן כן, הוא בנוסף גם קצין, כן, כן,  קצין זה מקצוע מכובד מאד בכל דרגה ובכל מקום (צה"ל, מ"י, מג"ב, שב"ס, מד"א ועוד...), בכל עדה, מדינה ומקום מכבדים אותם ואף מצדיעים להם, וזה לא סתם.

אז אני ממליץ להפסיק עם ההשתלחות חסרת הרסן בקצונה הדרוזית באשר היא, לעצור את המתקפות המיותרות ואל לנו לתת לאנשים עזי מצח וריקים מתוכן ואין כוחם אלא בפיהם (ובמקלדת) לנהל לנו או להוביל אותנו לשיח שכזה (ואתם הקצינים תזכרו תמיד שאתם עושים את הדרגות ולא הם אותכם).

שוב, ברכות לכל המועמדות, תייצגו אותנו בכבוד, והמשימה הראשונה היא תיקון חוק הלאום שמבטל את הישראליות שלנו. ותזכרו תמיד, יש לנו עדה נפלאה".

נמשיך לעדכן

מצאתם טעות תכתבו למייל מערכת editor@karmelp.co.il או תשלחו הודעה לטלפון 0545823934

פורטל הכרמל

תגובות

32. ס.א לפני 1 שנה
דרוזים וליטופים..
31. נוסע עובר בגשם לפני 1 שנה
בחרות
30. ביצועיסט לפני 1 שנה
למס,23,,מפלגות ערביות,,לא יוסיפו כלום,,,צעקות באויר,,
29. חלבי לפני 1 שנה
תמשיכו לריב
28. תושב לפני 1 שנה
לא יודעים לתמוך ולפרגן
27. עספאוי לפני 1 שנה
גדיר הביתה אין לך מקום
26. ריאד חסון לפני 1 שנה
תא״ל חסון חסון
25. ריאד חסון לפני 1 שנה
דאלית אל כרמל
24. אלמוני לפני 1 שנה
חיפה
23. يوسف عامر البقيعه לפני 1 שנה
راي
22. בחור לפני 1 שנה
לעורך דין שקיב עלי שלום
21. אמל לפני 1 שנה
שוב פעם אנחנו במדרון..
20. דחלול לפני 1 שנה
מה לאישה ולפוליטיקה
19. חלבי לפני 1 שנה
ג'דיר הביתה
18. חייל לפני 1 שנה
פחדנים
17. אני אני לפני 1 שנה
אין מי שיכול לדאוג לנו
16. דרוזים ישראלים לפני 1 שנה
רוב הדרוזים מצביעים לפי מועמדים,,ולא לפי מפלגה...
15. רוני לפני 1 שנה
פורום הקצינים
14. דילאוי לפני 1 שנה
היי חברים
13. כככ לפני 1 שנה
לא לטפח צפיות
12. בחורה לפני 1 שנה
גם לנו מגיע פעם
11. מן הישוב לפני 1 שנה
ילדה גדולה
10. עספיא לפני 1 שנה
הבעיה שהיא לא תזיז שום דבר
9. מהכרמל לפני 1 שנה
אין הנהגה לדרוזים
8. תיימור לפני 1 שנה
אנטריסנתם
7. חלבי לפני 1 שנה
אין מקום לגדיר
6. חסוני לפני 1 שנה
כמה שזה נכון
5. צעירה לפני 1 שנה
הכל זה אינטרסים
4. דרוזי לפני 1 שנה
לוקחים את החלשים לתפקיד מפתח בושה
3. מהכרמל לפני 1 שנה
אנשי הכרמל מוכשרים יותר
2. איש לפני 1 שנה
הבעיה זה אמל אסעד ושיך טריף
1. תומך לפני 1 שנה
ספיקולציות

מומלצים