מפנים את האשפה מיערות הכרמל

בעקבות פרויקט 500 שהובילה רשות הטבע והגנים לניקוי היערות ע"י יוצאי חל"ת, נאספו טונות של אשפה שרוכזו בשטח, כרגע החל השלב של פינוי ערימות האשפה ובעיקר לאורך ציר הביוב בין סת שרה לניר עציון, בסיוע הרשויות המקומיות בכרמל דליה ועוספיה.

14.12.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מפנים את האשפה מיערות הכרמל

 

ב 25/11/2020 פרסמנו על המיזם שדרכו יוצאי החל"ת שולבו בפרויקט 500 והחלו במלאכת ניקוי השטח מערימות האשפה.

דודי קרן פרויקטור במחוז צפון של רשות הטבע והגנים מוביל את פרויקט 500, בשיחה לפורטל הכרמל והצפון על משמעות הפרויקט והשפעתו על חינוך סביבתי וחלקן של הרשויות בפרויקט. דודי: "נרתמו לפרויקט 500 מ.א עמק יזרעאל ומועצת עוספיה, מקווה שירתמו מועצות נוספות", מנהל פארק הכרמל בתגובה.

האשפה נערמת בכל מקום אם זה בחורשות ואם זה בטבע והואדיות, אשפה שמגיעה מתיירים מתושבים ומקבלנים פורעי חוק. הגיע פרויקט 500 של רשות הטבע והגנים, בתמיכת משרד האוצר, פרויקט שמעסיק בפועל 500 עובדים מקרב הבלתי מועסקים, במשימות ניקיון, שימור טבע ומורשת.

דודי קרן: "כל הפרויקט הזה יצא לפועל בעקבות החזון של מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, ועיקרו לשלב בין העסקת מובטלים לשמירה על הטבע ושינוי וטיפול בחזות המדינה וכך יצא לפועל פרויקט 500. היעד שלנו הוא להיצמד ולעשות כמה שיותר טוב לטובת הטבע לניקיון הסביבה בעזרת אותם אנשים שקבלנו לפרויקט".

דודי קרן: "זו עבודה שלנו ברשות שעושים בשגרה היום יומית, אבל הפעם בעזרת כל האנשים אנחנו מגיעים למקומות ולמרחב גדול יותר, גם בשטח הפתוח ולא רק, אנחנו באים ומנקים בשטחים הפתוחים ולא רק בגנים הלאומיים, החלק של הרשויות המקומיות זה במתן מכולות לפינוי זבל, ציוד, חומרים ותשלום לימי עבודה של טרקטורים, יש לנו שיתוף פעולה מאוד חזק עם המועצה האזורית עמק יזרעאל, שעוזרים בנושא הזה. לאט לאט אנחנו מקווים שירתמו רשויות נוספות לפרויקט 500, כל מועצה כזו שבאה ועוזרת זה משפר את העבודה, התקציב שלנו מוגבל, בהעסקת עובדים כדי לפנות את הזבל וזה כרוך בעלויות גדולות, עזרה של המועצות עוזרת הרבה בהצלחת הפרויקט".

 

השאלה שנשאלת מדוע הישראלים אוהבים להשאיר לכלוך בסביבה ובטבע ולא שומרים על ניקיון?

דודי קרן: "הישראלי לא אוהב ללכלך, אבל לצערי הרב מאוד, ישראלים לא מספיק מנקים והרבה אנשים התרגלו שבאים לנקות אחריהם. אנחנו מנסים לעשות הסברה ופעילות חינוך למען השרשת עניין השמירה על הסביבה, היום כל הצוותים האלה שמגיעים מחל"ת הם לראשונה נחשפים למצב, הם מתרגלים לקחת את האשפה מהמקום בו שהו בטבע או בכל מקום אחר ובעיקר מעבירים את זה הלאה למשפחות ולקרובים ולסביבה הקרובה. אנחנו בשנים האחרונות רואים שיפור רב בקרב הציבור שמבינים משמעות שמירה על הטבע והיערות".

דודי קרן: "בשני הכפרים הדרוזים ובפארק הכרמל יש לנו כמויות גדולות של אשפה וזבל בהרבה מקומות, אם זה זבל שמשאירים מטיילים, או זבל בניין שנזרק ליערות, היום אנחנו מצליחים להשתלט על המצב, וזה בזכות המספר הגדול של הצוותים שנמצאים בשטח, כמו כן אנחנו מפעילים הרבה פעילות חינוכית במגזר ובבתי הספר, בכדי להעביר את המסר דרך החינוך לדור הצעיר 

דודי קרן: "זה כרגע תקוע בגלל הקורונה אבל התכנית פעילה ויש בה תוצאות נהדרות, דרך אגב מועצת עוספיה תרמה בפינוי מכולות ומשאית שפינתה זבל עם ארבע מכולות זה מאוד משמעותי ועוזר, מקווה שאחרי עוספיה גם דליה תתן יד לזה ותעזור".

דודי קרן: "אנחנו משתדלים לאורך כל השנה לבצע אכיפה האנשים שלנו פועלים בתחום הזה גם הפקחים שלנו מסתובבים ותופסים אנשים שמשליכים אשפה ומעמידים אותם לדין ".

"פרויקט 500 יפעל לחצי שנה, מקווה שהמנכ"ל יצליח להאריך את זה, כי מדובר בפרויקט מאוד רציני ששומר על מרחבים גדולים של הטבע. הפרויקט פועל בכל הארץ, הזבל לא נגמר, בכל סוף שבוע זבל רב נערם, עד היום נאספו בחודש האחרון מאות טונות של זבל, מקווה שכל המועצות ירתמו".

אייל כהן מנהל פארק הכרמל ברשות הטבע והגנים: "הפרויקט הזה עובד למעלה מחודש ויש ארבעה צוותים סביב 35 אנשים שעובדים בפארק הכרמל, על ניקוי פסולת כללית בשטח הפתוח, הפרויקט מוצלח כי יש חברה מצויינים וכבר הוצאנו כמויות אדירות, יש מוקדי פסולת גדולים שגם איתם מתמודדים כמו אזור שכונת הבדואים בעוספיה, ליד המסגד ובירידה למצפור דויד אייזן, שבשולי הכביש זרוקים רהיטים ארונות טלוויזיות וכלים, הצוותים שלנו נכנסים לשטח בין השיחים ושולפים את הזבל, הדברים הקטנים מפנים בשקיות והפסולת הגדולה שמים בערימות ונעזרים במועצות לפינוי, עם מועצת עוספיה הסתייענו בפינוי פסולת מעוספיה, באזור חניון בית היערן וסמוך לבית הספר ומגרש הכדורגל, ושכונת הבדואים, הוצאנו מהאזור 7 מכולות, זה מהלך היסטורי".

אייל כהן: "האנשים שמגיעים אלינו הם מאוד ערכיים, אקדמאיים וחיילים משוחררים, חברה צעירים עם המון מוטיבציה שחשוב להם הניקיון של הסביבה והכפרים, הם מרגישים שליחות שזה חלק מהתרבות שלהם".

"אני רוצה לציין את העבודה מול מועצת דליה שנותנים לנו סיוע במשאית לפינוי האשפה, התחלנו באזור אורן הסלע שיש כמויות אדירות של אשפה וגם פסולת בניין".

פרויקט מסוג זה מאוד חשוב ובעל השלכות עתידיות לחינוך סביבתי וחבל שהכפר הדרוזי לא נמצא ברובו בפרויקט זה.

 

פרויקט 500 רשות הטבע והגנים

תגובות

3. אזרח לפני 1 חודש
לא חינוך ולא בטיח
2. מנאל לפני 1 חודש
סוף סוף
1. אני לפני 1 חודש
תנאי דורש תנאי מקיים

מומלצים