ניצב גמאל חכרוש "צריכים לחנך את שוטרינו שלא כל אזרח ערבי הוא עבריין"

ניצב חכרוש: "החברה הערבית היא לא חברה אלימה אבל מספקת מעל 50% מהפשיעה במדינת ישראל. צריכים להיות קרובים למגזר ולכן החלטנו להקים תחנות משטרה בלב האוכלוסייה הערבית, לחנך את האזרח הערבי שהשוטר הוא איתו ולא נגדו".

27.02.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
ניצב גמאל חכרוש "צריכים לחנך את שוטרינו שלא כל אזרח ערבי הוא עבריין"

צילום גדי סיארה

 

ניצב גמאל חכרוש דיבר בכנס בינלאומי בשיתוף CTED ועידת הטרור של מועצת הביטחון של האו"ם, בפתיחת ועידת השלטון המקומי לחדשנות MUNI EXPO: "צריכים להבין את המנטליות של כל קבוצות האוכלוסיה, ולכן החלטנו לצרף שוטרים מאותו מיעוט ולצרף אותו למשטרה וכיום אין ישוב, כפר גדול או קטן בישראל שאין לו ייצוג במשטרת ישראל".

חכרוש, הניצב הערבי-ישראלי המוסלמי הראשון במשטרת ישראל, העומד בראש המנהלת לשיפור שירותי המשטרה ביישובים הערביים, הוסיף: "צריכים להבין את המנטליות של כל קבוצות האוכלוסיה, אי אפשר להתייחס לאוכלוסיה בישראל כמקשה אחת. אי אפשר להתייחס לתושבי ג'יסר א-זרקא כמו לתושבי תל אביב, צריך להתייחס לכל קבוצה ולזרום איתה. לכן החלטנו לצרף שוטרים מאותו מיעוט ולצרף אותו למשטרה וכיום אין ישוב, כפר גדול או קטן בישראל שאין לו ייצוג במשטרת ישראל".

חכרוש: "אחד האתגרים של אזרחים ערביים שהם רואים שוטר, זה לחשוב שהוא עובד בשבילם ולא נגדם, זה משהו שאני מתמודד איתו כשוטר. אני קודם כל קצין משטרה, שחי בחברה הערבית ויצאתי ממנה. התפקיד שלנו כמשטרת ישראל הוא לשמור על בטחונו של האזרח וזכותו לקבל את הבטחון האישי ממשטרת ישראל. איך עושים את זה? במבחן התוצאה צריכים לשמור על בטחונו של האזרחי ולשתף עם אותו אזרח. איך? צריכים להציג את התוצאות ולספק אותן - וכך כדי לשקם את האמון של האזרח המדינה.

חכרוש סיפר על העבודה לצד השר לבטחון פנים גלעד ארדן: "המשטרה הייתה רחוקה מאוד מהאזרח הערבי ולא נכנסה לרחובות. היינו במצב בלתי נסבל. ארדן כשר לבטחון פנים הגיע למקום שלא היינו בו 70 שנה. החברה הערבית היא לא חברה אלימה אבל מספקת מעל 50% מהפשיעה במדינת ישראל. בעבירות חמורות כמו רצח אפילו 60%. כלומר 97.5% מהאזרחים הערביים במדינת ישראל רוצים לחיות חיות נורמטיביים.

חכרוש: "צריכים להיות קרובים למגזר ולכן החלטנו להקים תחנות משטרה בלב האוכלוסייה הערבית. כך נוצרת הבנה ושיח. ב-7 מקומות כבר הספקנו להקים תחנות משטרה והייתה הפתעה שם. פתאום הפשיעה ירדה. בג'יסר א-זרקא הירי היה תופעה יומיות והפשיעה גאתה. תוך שנה מהקמת התחנה האלימות ירדה ב-70%".

חכרוש נשאל על ידי המנחה יואב לימור כיצד נמנעים מהכללה. "הכללות עושות עוול וגורמות נזק. גם האזרח הנורמטיבי מבקש ממני שאלחם בשבילו מול פורעי החוק. לכן צריך לעשות את ההבדלה הזאת. אי אפשר להמשיך ולהיות משטרה שמתנהגת לכולם אותו הדבר. ההתנהגות למגזר הערבי צריכה להיות ייחודית. כיום אנחנו מלמדים את השוטרים שלנו את המנטליות של כולם. אנחנו קיבוץ גלויות וצריכים להתאים את עצמנו למנטליות של כל אוכלוסיה. ברגע שנעשה זאת, כולנו ביחד. צריך לזכור שאותו פורע חוק פוגע קודם כל באזרח הנורמטיבי".

ועידת השלטון המקומי לחדשנות MUNI-EXPO 2019 המתקיימת זו השנה השלישית באקספו תל אביב (גני התערוכה), עומדת השנה בסימן ניהול ערים חכם וחדשנות אורבנית. מדובר באירוע שיא השלטון המקומי , שמאחד את כל צמרת מדינת ישראל והצמרת המוניציפאלית תחת קורת גג אחת.

במסגרת הועידה, מתקיימים שורה של כנסים מקצועיים בהשתתפות דוברים בכירים ומובילי דעה, ביניהם שר האוצר, משה כחלון, שר הפנים, אריה דרעי, שר האנרגיה, יובל שטייניץ ועוד.

הכנסים המקצועיים עוסקים בנושאים מגוונים, ובהם ערים דיגיטליות, מיזמי אנרגיה, מהפכת המגדלים בישראל , התחזקות ייצוג הנשים העומדות בראש רשויות מקומיות, עידוד הספורט בישראל, תחבורת המחר, תרבות ישראלית, פינוי אוכלוסייה בחירום ועוד.

במקביל לכנסים המקצועיים, מתקיים יריד חדשנות אורבנית הגדול במזרח התיכון הכולל כ-170 מציגים בכל תחומי ניהול הערים: תשתיות, תברואה, אנרגיה ירוקה, חינוך, ספורט, תרבות, רישוי עסקים, תכנון ערים, פתרונות IT, חממות טכנולוגיות, חברות סטארט-אפ ועוד.

 השנה, לצד הועידה המסורתית יערך גם כנס בינלאומי בשיתוף CTED ועידת הטרור של מועצת הביטחון של האו"ם. הכנס הבינ"ל, יתמקד בנושאי ביטחון עירוני והתמודדות עם מתקפות טרור. זו  הפעם הראשונה שוועדה זו תקיים כנס רשמי מטעמה בישראל. בין המשתתפים ראשי רשויות בולטות מן הארץ והעולם.

 

תגובות

מומלצים