סאלח קונטאר ז"ל הסורי הראשון בצה"ל

סאלח קונטאר נולד ב1925 בכפר קנאקר במחוז סוידה בסוריה, הגיע לארץ עם הלוחמים הסורים בסוף 1947, התאהב במקום והצטרף למערך ההגנה הישראלי, קצין יוזם, לוחם, פטריוט, איש חברה ופוליטיקאי שהואשם בבגידה, שיח' לביב ז"ל והנשיא בן צבי שיחררו אותו.

02.11.2019 מאת: חסין חלבי
סאלח קונטאר ז"ל הסורי הראשון בצה"ל

 

לתיעוד שאנו מביאים לכם בעדות של בני משפחתו של סאלח קונטאר ז"ל, ילדים ונכדים, ואנשי ציבור שהיו חברים לדרך והכירו את סאלח אישית.

סאלח בנם של חמד וזאידה קונטאר שחיו במחוז סוידה בכפר קנאקר, לקראת סוף 1947 הגיע לארץ ישראל עם הגדוד הדרוזי הסורי והשתתף במלחמת רמת יוחנן, באותו זמן התקבלה החלטה לסגת מהמלחמה כי לדרוזים יש הסכם עם היהודים והם לא נלחמים ביהודים אלא רק עוזרים להם.

באותו זמן התקבלה החלטה להיכנע ולנהל משא ומתן עם היהודים, בזמנו משה דיין וגיורא זייד ודוד קורן ואבא חושי יחד עם השיח'ים סאלח חניפס ולביב אבו רוכן ורבים אחרים, דאגו לחיבור בין מפקדי הגדוד הדרוזי הסורי למנהיגות הישראלית, וכך תוך זמן קצר הוקמה יחידת הדרוזים 300, שהחיילים שלה ישראלים וסורים.

ביומן הזכרונות של סאלח קונטאר ז"ל, שמחזיקה הנכדה גדיר, נכתב בכתב ידו של המנוח סאלח כי בסוף אוקטובר 1947 היה כיבוש הכפר ינוח בגליל ונפילתם של 14 חללים שהשפיע מאוד על סאלח. קישור לכתבה בנדון "מי הבוגד בקרב ינוח בו נהרגו 14 חיילים מתוכם 11 דרוזים?"

סאלח היה נשוי לכרימה, נולדו להם 7 ילדים, התגורר בעוספיה ומילא תפקידים רבים במשך חייו הקצרים, בין היתר הקמת הגדוד הדרוזי בצה"ל, והיה ממקימי משמר הגבול, ובאזרחות עסק כעובד לשכת התעסוקה דאז, בשנת 1990 נפטר בעת שהיה בביקור באזור יריחו, בן 65 במותו.

סאלח היה מאוד מחובר למנוח שיח' לביב אבו רוכן ז"ל בדרכו האזרחית והפוליטית והיה שותף מלא בכל הפעילות והמפגשים.

לסיפור הטרגי שקרה עם סאלח, בשנת 1953 עם שני הסוכנים החשאיים שנתפסו במעבר הגבול ירדן ונהרגו ע"י הכוח של סאלח, סאלח הואשם בבגידה ונשפט למאסר עולם, שלוש שנים היה בכלא באזור יפו.

הקשר החזק בין סאלח לשיח' לביב מייסד הקשר היהודי הדרוזי וח"כ, שדאג לשחרורו של סאלח וידע לפנות לנשיא המדינה השני יצחק בן-צבי שהיה רגיש ומכיר טוב את ההיסטוריה של הדרוזים, בבקשה לחון את סאלח, הבקשה הוגשה בעת ביקור הנשיא בן צבי בצפון, הנשיא חנן את סאלח ששוחרר לביתו.

פגשנו את הבנים של סאלח, זוהיר ואליעזר "סעדו", סמירה והנכדות גדיר מקלדה וסחר כיוף, ואת החברים הקרובים שיח' חסין אבו רוכן, חכ"ל אמל נסראלדין ויוסף נסראלדין, שהשלימו את התמונה בסיפורים המרתקים על חייו של סאלח קונטאר, שחובה שהדורות הבאים יכירו.

 

מספרים על סאלח קונטאר ז"ל

תגובות

מומלצים