סגן אלוף סמי מוסטפא כובע אחר

ב2009 סא"ל סמי מוסטפא חלבי חזר לשירות מילואים לפי בקשת הצבא, ומאז עד היום משמש כמפקד היקל"ר של כפר קאסם, בשנים האחרונות מדינת ישראל ומערך החירום משקיעים במוכנות גם בכפר הלא יהודי, סמי עוזר תומך ומתייצב לכל משימה, לפרטים.

07.10.2019 מאת: אמילי חלבי
סגן אלוף סמי מוסטפא כובע אחר

סא"ל סמי חלבי "מכשירים את הרשויות המקומיות למצבי חירום". סמי, בן 65, מדאלית אל כרמל, שעושה מילואים בהתנדבות, ושנים רבות מכהן כיו"ר ההסתדרות בדאלית אל כרמל, בראיון לפורטל הכרמל, על נושא החירום והמוכנות ברשויות המקומיות ותפקידו כיקל"ר.

סמי: "תפקידנו להטמיע את נושא המוכנות בחירום ברשויות המקומיות, אני מרגיש סיפוק רב בלתרום ולסייע לאזרחים להיות מוכנים בשעת חירום, אני עשיתי ועושה את זה באהבה ובכיף".

"ב 2009 פנו אליי לחזור ולעשות שירות מילואים, אני עשר שנים בתפקיד במגזר הלא יהודי, היום אני מפקד היקל"ר של כפר קאסם".

סמי: "המטרה שלנו שכל רשות תהיה מוכנה עד כמה שאפשר להקים יחידות מתנדבים, כי המלחמה היום שונה ממה שהייתה לפני 40 שנה, העורף הוא החזית היום, לכן בפיקוד העורף מקפידים להכין את הרשויות המקומיות למצבי חירום, מאחר וידוע שבימים הראשונים למצב חירום אף אחד לא מגיע לרשויות המקומיות והן צריכות להסתדר לבד, אנחנו נותנים את הכלים והידע כדי להציל חיי תושבים במצבי חירום ולשמור על רצף שירותים מונציפאליים".

סמי: "אנחנו יוצאים מהנחה שאין מאה אחוז, הרשויות המקומיות עדיין לא מוכנות במאה אחוז, בכפרים רבים אין מקלטים ציבוריים, במוסדות הציבוריים רק בשנים האחרונות התחילו להקים מרחבים מוגנים, בשכונות הישנות הבתים ישנים ללא מקלטים, אנחנו מלמדים את התושבים להגיע למקום הכי מוגן בקרבתם בתנאים הקיימים".

סמי: "אנחנו מכשירים יחידות מתנדבים יחידות סע״ר שאמורים בכל מצב חירום להתייצב ולתת את הסייוע הנדרש, יחידות המתנדבים יתנו מענה וסייוע למוגבלי יכולת, בכל רשות יש תמונת מצב לתושבים החיים ברשות ולמוגבלי יכולת".

סמי: "כשהתחלתי בתפקידי היה קושי בלשכנע את האנשים בכפרים, כי יש את האמונה שהכל משמיים, אבל היום אנשים התחילו להפנים שיש להישמע להנחיות פיקוד העורף, כי בסופו של דבר זה מציל חיים".

 

 

סמי התגייס לצבא ב מאי 1973 וכשפרצה המלחמה, סמי מספר "במלחמת יום כיפור הייתי טירון, כחיילים חדשים לא ידענו מה זה מלחמה, בקושי ידענו לתפעל נשק, לקחו אותנו למוצבים ברמת הגולן וראינו הפגזות וטילים, למדנו מהר מאוד מה צריך לעשות בזמן מלחמה, החוויה הזו של המלחמה נתנה לנו את ההבנה והיכולת להמשיך לשרת ולהגן על המדינה שלנו מהאויב, אחרי המלחמה הייתי בסיירת גדוד חי״ר בצפון ועסקתי בעבודה מבצעית במשך שנים, מאז אותה מלחמה הספקתי להשתתף ב 82 במלחמת שלום הגליל ולקחתי חלק בצוק איתן, בנוסף למדתי ועברתי הכשרות, הצלחתי להגיע למצב של להדריך בכל מצב חירום".

סמי מתייחס לחייל של אז והחייל של היום ואומר "התנאים והמצב השתנו, אז זה היה לחימה חייל מול חייל, היום זה מלחמה של טילים, היום אין גבולות, לכן צה"ל עשה שינויים ארגוניים בתוך היחידות".

סמי נשוי ואבא לשלושה ילדים, שתי בנות ובן, בתו הבכורה מנהלת תיכון, ילדה שניה עובדת בפרסום ושיווק, הבן עובד באינטל ומשרת בפיקוד העורף במילואים בפלוגה מבצעית, סמי איש של משפחה שמאוד תומך מעודד ועוזר לבני משפחתו.

סמי: "המסר שלי לתרום למען החברה, כל אדם צריך לתרום את חלקו, אני מאמין שטובת הבודד היא טובת הכלל".

 

פורטל הכרמל

תגובות

1. يوسف عامر البقيعه לפני 9 חודשים
تعليق

מומלצים