סגן משנה מהנא סאלח להיות מקצועי ומוערך

למרות המסלול הארוך בחייל אפשר לראות את העוצמה הרבה של אגף התקשוב וההגנה בסייבר, סג״ם מהנא סאלח הנכנס בימים אלו לתפקיד קצין קשר במערך מגל במחווה אלון, מספר על האתגרים שבתפקיד.

03.12.2017 מאת: פורטל הכרמל
סגן משנה מהנא סאלח להיות מקצועי ומוערך

מהנא סאלח

סג״ם מהנא סאלח, בן 21, נולד וגדל בכפר ירכא בגליל, לאחר בית הספר התיכון, הבין סג״ם סאלח שעולם הטכנולוגיה והאלקטרוניקה מעניין אותו והמשיך למסלול יג'-יד' הנדסת תוכנה ב״אורט קריית ביאליק״, משם הדרך הייתה ברורה.

עם סיום הלימודים, התגייס סג״ם סאלח ביוני 2016 לאגף התקשוב וההגנה בסייבר ועבר טירונות בבה"ד 7 בית הספר הארצי לקשר, תקשוב והגנה בסייבר ומיד לאחריו קורס טכנאי קשר מבצעי, מקצוע מרתק ומעניין הטומן את אחריות התפעול ותיקון מערכות מחשוב בזמן הקצר ביותר תוך הפגנת מקצועיות.

לאחר הקורס, הטכנאים מתפזרים במחלקות התקשוב בגדודים השונים ועובדים באופן ישיר עם קצין הקשר הגדודי. בסוף הקורס שובץ מהנא בפלח"יק (פלוגת חיל קשר) גולני, שם קיבל תעודת הוקרה מהמח"ט וקיבל את אות המצטיין.

סג"ם מהנא: "באתי מעולם התוכנה למדתי הנדסאי  ומשם התגייסתי לחיל התקשוב, פתחו לי מספר תקנים ואני החלטתי לחיל התקשוב, בגיום היו לי כמה אופציות וראיתי שזו האופציה הכי טובה. היו לי התלבטויות קודם, אז חשבתי שזה יכול לעזור לי באזרחות, להיות הנדסאי שזה לתקן כל התקלות שיש בקשר, המח"ט או המג"ד לא יכולים לצאת למבצע כלשהו בלי שיש לו קשר, את התקלות מסדר טכנאי הקשר וזה אני, אני משתלב בכל יחידות צה"ל מכיוון שיש קשר בחיל הים, בחיל האויר, בכל מקום בצבא יש קשר, לא יכול להיות מצב כזה שאין תיאום קשר בין החילות בצה"ל".

"אני עורך בדיקות יומיומיות לכלים, שלא יקרה מצב כזה שאנחנו נמצאים במלחמה או במצב חירום שאנחנו לא מוכנים".

"אני משתתף בכל התרגילים של צה"ל, הייתי בחטיבה האחראית על כל הקשר, הדרך שעברתי בלימודי הקורס להיות טכנאי קשר זה נתן את השיא הפיקודי להתחבר לאנשים שלא הכרתי בצבא, זה פיתח וחיזק לי את האישיות, זה שינה אותי מקצה לקצה ונתן לי העצמה בכל המובנים".

לאחר הקורס, המשיך מהנא לבה"ד 1 במגמת מעוז ולאחר מכן, הגיע  להשלמה האחודה בבה"ד 7 - במסלול המבצעי. 

ההשלמה המבצעית מכשירה את צוערי האגף להיות קציני התקשוב המבצעיים בדרג הנפרס. ההשלמה נמשכת כשלושה וחצי חודשים, במהלכם עומדים הצוערים בפני אתגרים שונים ומגוונים. בסוף ההשלמה, יפקדו חניכי וחניכות הקורס על מחלקות תקשוב במגוון יחידות שונות, העוסקות  בבקרה ותפעול של מערכות תקשוב, מחשבים ואבטחת מידע.

סג"ם מהנא: "ההשלמה בבה"ד 7 מדהימה. היא מפתחת את ציר הפיקוד בצורה הכי מקצועית והכי טובה שיש. החיילים, מפקדי הצוותים, והמקומות שהגענו אליהם בהשלמה הם יוצאי דופן וכל כך מיוחדים ולמרות המסלול הארוך, בהשלמה הזאת אפשר לראות את העוצמה הרבה של אגף התקשוב וההגנה בסייבר, בעתיד אני רוצה להמשיך בעיסוק שלי".

"מסע ההכשרה משמעותי, מעניין ומאתגר מאד, אשר ייעודו הוא להכשיר אותנו לנצח במלחמה הבאה. המסלול דורש המון אחריות, קור רוח ושיקול דעת על מנת לבצע את המשימות על הצד הטוב ביותר. מסלול ההכשרה מאתגר, מחשל ומקנה לך "ארגז כלים" וערכים לתפקיד הצבאי ולהמשך החיים, כמו כן, אני שמח שעכשיו אנחנו יכולים לממש בתפקידינו את כל מה שלמדנו בתקופה המשמעותית והמדהימה הזאת״.

סג"ם מהנא סיפר על העידוד שהוא מקבל מהמשפחה והחברים, "המשפחה שלי תמיד תומכת, מעודדת ומפרגנת, אני מגיע ממשפחה של אנשי ביטחון, יש לי אמא ע"ב דתייה, אבא קצין בשב"ס, יש לי אח בן עשרים לוחם בנח"ל, אחות שלומדת בכיתה י"ב ורוצה לעשות שירות לאומי וללמוד אחר כך, ואח בן 10 שרוצה גם ללכת לצבא".

"החברים שלי חלקם בצבא וחלקם השתחררו, אני מאוד מרוצה בחיל התקשוב, לכל אחד הייתי ממליץ להתגייס לחיל התקשוב".

סג"ם מהנא: "אני מצליח לעמוד בכל הדרישות של התפקיד, יצא לי להיות בתרגילים, אני נמצא כרגע בחיל החינוך ועובד עם קצין תקשוב מרחב צפון בחינוך, במסגרת התפקד אני אחראי על התקשורת בבסיס ומחוץ לבסיס, יש עבודה ויש משימות".

"אני רוצה שהצעירים יתגייסו ושיהיו קצינים דרוזים, שילכו ללמוד בצבא , מקצועות כמו הנדסת תוכנה ולהתקדם, כי יש מלא אופציות בצבא ויש מענה לכל חייל, שגם יתגייסו וילמדו ויהיו בעמדות מפתח בצבא".

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים