סליחה אתה יודע איפה נמצא הבית שלי ?

באחרונה נחשפים לתופעה ולמספר לא מבוטל של חולים במחלת הדמנציה, אדם אשר נפגע בזיכרון, ביכולת החשיבה, בהתמצאות בזמן ובמרחב, וביכולת לזהות אנשים וחפצים, חשוב לסייע לאנשים כאלה ולא לעזוב אותם לבד, גם אם אתם לא מכירים.

05.10.2017 מאת: אמלי חלבי
סליחה אתה יודע איפה נמצא הבית שלי ?

הרבה פעמים קורה שאנחנו הולכים ברחוב ופוגשים באדם קשיש, שיצא מביתו ושכח לאן מועדות פניו, או אדם שאינו מוצא את הדרך חזרה לביתו.

בכפרים הדרוזים תחולת החיים גבוהה אנשים חיים עד גיל מתקדם והם מהווים אחוז גדול, חלק מאותם קשישים חולים במחלת דמנציה, ירידה הדרגתית בתיפקודים הקוגניטיביים, אותם חולים אינם מסוגלים להמשיך ולקיים כבעבר את הפעולות היומיות.

כיום בישראל, מספר החולים בדמנציה נאמד בכ-150,000.

האלצהיימר, היא המחלה השכיחה ביותר בקרב חולי הדמנציה, נגרם ניוון בתאי המוח של החולה, האבחון המוקדם במחלה זו הינו קריטי וטיפול מתאים עשוי לעכב את תהליך התדרדרות המחלה.

דמנציה (שיטיון) היא מחלה בה נפגעים התפקודים הקוגניטיביים (יכולות החשיבה) והמנטליים (התפקודים הרגשיים וההתנהגותיים). מחלת הדמנציה פוגעת באופן הדרגתי  בזיכרון,  ביכולת החשיבה, בהתמצאות בזמן ובמרחב, וביכולת לזהות אנשים וחפצים. עקב כך חלה ירידה הדרגתית גם ביכולת לבצע פעילויות יומיומיות ולתקשר עם הסביבה. כחלק ממהלך המחלה סובל החולה מתופעות של בלבול, רוגז, חשדנות ואף התקפי אלימות. עם הזמן, בנוסף לפגיעה הקוגניטיבית, מתרחשת גם פגיעה ביכולות הפיזיות.

דמנציה מהווה את אחד הגורמים העיקריים למוגבלות בקרב קשישים ונחשבת לאחת המחלות הקשות לאדם, לבני משפחתו ולחברה.

בעקבות הדמנציה והאלצהיימר מתרחשות בגוף מחלות נוספות שעלולות להגרם בשל חוסר התפקוד שנלווה למחלה. 

חשוב מאוד לדעת לטפל ולהתמודד עם מחלת הדמנציה, שבעקבותיה נאלצים להתמודד עם לא מעט דברים, כמו אלימות ועצבנות בקרב החולים, אי שליטה בהטלת שתן ועוד.

למשפחות של חולי דמנציה מומלץ להצמיד לחולה פתק עם שם החולה וכתובתו בנוסף למספר טלפון של אחד מבני משפחתו, כך יהיה אפשר להחזיר את אותו קשיש לביתו ולחיק משפחתו.

 


 

 

תגובות

מומלצים