ספר ראשון מסוגו על הערבים הדרוזים

ד"ר יוסרי חייזראן תושב ירכא היסטוריון במקצועו ומרצה במוסדות אקדמיים בישראל, עורך את הספר החדש בהוצאת עמותת מדא אלכרמל, החוקרים בספר אינם דרוזים והם כותבים על הדרוזים, חסר פרק על מוסדות החינוך, לסרטון

03.04.2019 מאת: חסין חלבי
ספר ראשון מסוגו על הערבים הדרוזים

זהו אחד הספרים שמסמן את הבעיות העיקריות של החברה הדרוזית בישראל, בשוויון הזדמנויות, עולה עוד שרק הצבא מעניק שוויון מלא למיעוטים, מה שלא קורה באף משרד ממשלתי אחר.

ד"ר יוסרי חייזראן, בראיון לפורטל הכרמל, מספר איך התחיל הרעיון של הספר, מאסופת מאמרים שהוא ערך ואשר חקרו את מצב העדה הדרוזית בישראל.

ד"ר יוסרי: "ההתחלה היתה דרך קבוצת מחקר של "מדא אלכרמל" במטרה להוות סמינר על אספקטים שונים בחיי העדה הדרוזית, פוליטית חברתית וכלכלית. המחקר מטבעו ביקורתי ומחדש, שמציג תובנות חדשות ומעלה היבטים שלא נדונו בעבר".

ד"ר יוסרי: "זהו הספר הראשון שיצא בערבית מטעם מרכז מחקר אקדמי, שמביא היבטים שונים בחיי הקהילה הדרוזית בישראל. בדרך כלל הקהילה האקדמית נמנעה משיח מיעוטים, ולכן זה חידוש, מאחר וגם בשיח האקדמי הערבי כל נגיעה בעניין המיעוטים נתפסה כהמשכיות של המדיניות הממסדית, שישראל עושה מאמצים לפלג את החברה הערבית, בספר זה נשברה המסורת הזו, אנשי אקדמיה ערבים דרוזים ולא דרוזים כתבו ועשו מיפוי לכל רבדי החיים בעדה".

ד"ר יוסרי: "מה שמעניין בספר שחוקרים שאינם דרוזים כותבים על הדרוזים, אני כתבתי על מערכת החינוך הדרוזית, יש מאמרים על הפקעת הקרקעות, מצב הרשויות הדרוזיות, מעמד האישה הדרוזית ועוד, ד"ר עבד אל רחמן אלזועבי כתב על נקודות מפגש בין הדוקטרינה הדרוזית לבין המיסטיקה באסלאם".

"הספר לא בא להביע מחאה כי הוא התחיל 3 שנים לפני חוק הלאום, אבל הוא רלוונטי לכל השיח סביב חוק הלאום".

ד"ר יוסרי: "המבנה החברתי החמולתי הוא מכשול מבני בפני ניהול תקין של הרשויות המקומיות, לא צריך לתלות את כל המכשולים של הרשויות הדרוזיות במבנה החמולתי, כי ישנה מדיניות ממסדית סיסטמטית בכל הקשור להוצאת כספים, ישנה מגמה עקבית של אפליה כנגד הרשויות הדרוזיות, בנוסף להפקעת האדמות ועוד".

ד"ר יוסרי: "הרושם הקיים בעולם הערבי שהדרוזים הם חלק מהממסד, כאשר באים לבחון את המציאות מגלים שמצבם של הדרוזים לא שונה בהרבה ממצבם של הערבים".

"אני חושב שהמחאה של הדרוזים כנגד חוק הלאום, היא הצטברות של התמרמרות בקרב הדרוזים, אין פלא שמי שעומד בראש המחאה של הדרוזים הם האנשים הכי משולבים במערכת הישראלית שהם קצינים".

 

קישור לאתר מדא אלכרמל בעניין הספר العرب الدروز في إسرائيل” 

 

ד"ר יוסרי חייזראן עורך ספר הערבים הדרוזים

תגובות

9. מהצפון לפני 2 שנים
חוקר משכמו ומעלה
8. דרוזי מסכים מאד לפני 2 שנים
כל מלה בסלע
7. Canada לפני 2 שנים
This book is a wake up call
6. דרוזים מוחדון לפני 2 שנים
יש הרבה זהויות לדרוזים.....
5. כרמליסט לפני 2 שנים
איש מיוחד ומקצועי
4. כרמל לפני 2 שנים
בחירות
3. מהגליל לפני 2 שנים
זו בעיה שנבעה מאיתנו הדרוזים
2. דרוזי חופשי לפני 2 שנים
אהבתי את הדברים זה ענק
1. אישה לפני 2 שנים
זה הזמן הנכון לספר כזה

מומלצים