עו"ד זכי כמאל דרוזי ביום העצמאות

עו"ד זכי כמאל, נשיא ויו"ר הועד המנהל של המכללה האקדמית הערבית לחינוך חיפה:"יום העצמאות איננו רק יום היסטורי בתולדות העמים, אלא יום של חשבון נפש והסתכלות על תהליך ההתפתחות האישי שלי כאזרח במדינת ישראל "מודעות" והכולל "תודעה" כאזרח ישראלי".

09.05.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
עו"ד זכי כמאל דרוזי ביום העצמאות

 

"יום העצמאות, הינו יום מיוחד, בו בכל שנה אני מביט מקרוב על מדינתי, איפה היא נמצאת ואיפה הייתי רוצה לראות אותה, מעין מאזן או השוואה מודעת ומושכלת בין הרצוי לבין המצוי.

ביום העצמאות בכל  שנה מחדש אני עומד נפעם אל מול  ההישגים הרבים והכבירים אותם השיגה המדינה, בתקופה כל כך קצרה מאז שהוקמה, הישגים שמיקמו אותה במקום נכבד על מפת  התעשייה, החלל והמדע העולמית, מדינה דמוקרטית ושוויונית שהייתה אמורה לשמש "אור לגויים" לבין מדינה שנהייתה "בדיוק כמו הגויים", תוך השתלבות פיזית ומנטאלית במזרח התיכון, בין מדינה שנועדה להיות "בית לבן נצרת ובן ירושלים" למדינה שבה אין "לבן נצרת" מקום במדינה שבירתה ירושלים בין שחוברה יחדיו ובין שנותרה בחלק המערבי שלה.

זהו יום שבו אני מסתכל בתדהמה איך המדינה עברה במהירות רבה, מאלטרואיזם לאגואיזם, מהכלה להדרה, מעיסוק  בכלל אזרחיה אל עיסוק רק בעצמה, או ביהדותה ולא באזרחותה, מעיסוק לטובת הכלל מתוך ראייה גבוהה ורחבה ממבט של  הבנה שאנחנו חלק ממשהו הרבה יותר גדול מתהליכי ההתפתחות העולמיים אל "החלטה" שאנחנו נפרדים מהיקום ומכונסים בתוך עצמנו דנים במי הוא יהודי ובמי הוא ערבי.

יום העצמאות משמעותו לאהוב את מדינתך אהבה עצמאית  ועוצמתית שאיננה תלויה בדבר  מבחוץ כי אתה, יותר מכל אדם אחר, יודע את ערכה האמיתי ומבקש ליטול חלק בבניינה ופיתוחה מתוך תחושה של שייכות.

יום העצמאות הוא  בעצם יום הולדת, יום בו הגיחה מדינתנו, אנו האזרחים ערבים ויהודים כאחד,  אל העולם כבית לאומי ואזרחי ליהודים ולערבים, בית חם ומחבק, בית מלכד ומאחד, בית בו נממש את חלומותינו ושאיפותינו, הן כקולקטיב והן כבודדים ולא דווקא רחוקים זה מזה וזו מזו על בסיס אתני, עדתי, דתי ומגדרי.

יום העצמאות הוא יום בו אני מבטא הן את עצמאותי והן את עוצמתי, את עצמאותי כאזרח בתוקף עוצמתי כאזרח במדינת ישראל, וכפועל יוצא של עוצמתה ועצמאותה שבצדן גם אחריות לרווחת אזרחיה, שוויון מלא ביניהם, הכלה ושילוב, ומתוך הבנה כי עוצמתה המוסרית, הצבאית, המדעית והמדינית של מדינתי היא מה שעושה אותי למה שהיא ותורם רבות למה  שאני מרגיש כאזרח, ומה שאליו אני שואף להיות וזאת מבלי להזכיר לי יום ולילה שאינני שייך "ללאום הנכון".

עצמאות הינה גם עצמאות אישית, כלכלית, מחשבתית, תעסוקתית ורעיונית, במסגרתה קובע אדם לעצמו סולם ערכים אישי ופרסונלי ובצדו סולם עדיפויות וברירות, באמצעותן מסמן לעצמו מטרות ויעדים ודרכו מגיע להישגים, כשעצמאות כלכלית, אקדמית ומחשבתית הינה הערובה היחידה לעצמאות ועוצמה אזרחית מלאה, שבה האזרח הינו חלק בלתי נפרד מנוף מולדתו וארצו וערך מוסף ופרט יוצר ופורה, ובן בית ולא זר במולדתו גם אם לא פיזית אלא רגשית ומחשבתית.

חג שמח מדינת ישראל על כל עדותיה ושבטיה".

 

תגובות

מומלצים