פסוטה וחורפיש זכו לביקור אשת המרגל

במורשת של המרגל הישראלי אלי כהן אין סוף לסודות, לפני שנתיים נחשף סיפור חדש ומרגש של הבית של משפחת נג'אר בפסוטה, מרסיל ומוניר אירחו את קבוצת לב אל לב במקום שאלי היה, משם להר אדיר ולחדר של נביה מרעי ז"ל, וחתמו במסיבת יום הולדת לנאדיה, לסיפור המרתק.

09.09.2019 מאת: חסין חלבי

בעקבות אלי כהן בפסוטה וחורפיש 2019

 

קבוצת לב אל לב שמובילה צילה שקד יחד עם שותפה נאיף עבוד ממשיכה במסעות שלה לטייל ללמוד ולהכיר מקומות אנשים וסיפורים, בקבוצה הזו יש אנשים שרוצים לחבר קצוות של מרחקים בין דרוזים ליהודים.

הפעם זה היה סיור בעקבות אלי כהן בכפר פסוטה אצל המשפחה שאירחה את אלי לפני כניסתו לסוריה ומשם ביקור בהר אדיר וביקור בחדר הנצחה לזכרו של אל"מ נביה מרעי ז"ל.

בביקור המרתק בפסוטה ובחורפיש לקחו חלק ראש מועצת בוקעתה עבאס אבו עואד, עמוס כחלון אחיו של שר האוצר, רחל לניאדו מנכ"לית יד לבנים, מופיד מרעי ראש מועצת חורפיש ויו"ר פורום ראשי הרשויות לשעבר.

באגם מונפורט במעלות, חברי הקבוצה נפגשו בחניון של ציון אסולין ומשם נסעו בשיירה גדולה צפונה לכפר פסוטה, לביתם של משפחת נג'אר, מרסיל לא ידעה את נפשה למראה חברי הקבוצה, לקחה את נאדיה ומשפחתה לתוך חצר הבית, שם נאדיה פתחה את הלב וסיפרה את הסיפור שלא ידעה לפני על אלי והגעתו למשפחת נג'אר בפסוטה, נאדיה בדבריה ציינה שהיא פועלת להנציח את זכרו ופועלו של אלי כהן הי"ד ולהנחיל את מורשתו לדורות הבאים.

מוניר נג'אר הכיר את אלי באותה תקופה בשנות השישים, כאשר מושל צבאי הביא את אלי לבית ההורים שלו וביקש מהם לקלוט אותו כפליט מצרי, מוניר מספר איך אלי הגיע אליהם עם בגדים קרועים ועד כמה מהר השתלב והתחבר לאמא שלהם ז"ל שהייתה סורית ולמאכלים שלה, שם למד ממנה על דפוס ההתנהגות של הבית הסורי, ובין כל זה הגיע לכנסיית הנביא אליהו לתפילות של הקהילה, זו כנסייה משרשרת כנסיות של אליהו הנביא, שהמרכז שלה בסטלה מאריס.

בתוך כל הסיפור הזה הילדים של משפחת נג'אר לא היו מורשים לספר על הסיפור הזה שנשמר במשך שנים רבות, ורק לפני שנתיים גיל ברנר מי שהקים את שביל אלי כהן, סיפר לנאדיה את הסיפור ומאז היא מחוברת למשפחה בפסוטה.

היה מאוד מרגש לסייר בסמטאות הכפר ולבקר בחדר בו שהה אלי כהן בבית משפחת נג'אר.

מפסוטה חברי הקבוצה נסעו להר אדיר, לתצפית עוצרת נשימה לכיוון לבנון וכפרי האזור, באנדרטה לנופלי מלחמת לבנון השניה, שם הם שמעו הסבר על אזור הגבול, הכפרים וסיפור הקרב, שנתן אל"מ מופיד מרעי.

חברי הקבוצה התרגשו מאוד לבקר בחורפיש, בחדר ההנצחה לזכרו של אל"מ נביה מרעי ז"ל, לראות ולהכיר את פועלו של נביה ז"ל.

בבית ספר סולטאן באשא אלאטרש בחורפיש, חברי קבוצת לב אל לב ערכו מסיבת הפתעה לנאדיה כהן לרגל יום הולדת 84, ההתרגשות היתה רבה.

עבור קבוצת לב אל לב זו הייתה חוויה בלתי נשכחת, שחיברה וריתקה את כולם, לעבר למורשת לחיים ולאדם.

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים