רס"ן במיל' וסים חאמד "התנדבות זו שליחות"

וסים חאמד מכפר מגאר הוא דוגמה לגיבור תרבות וחברה שתמיד ראשון למשימות ולהתנדבות בקהילה, כמפקד גדוד חילוץ לאורך שנים וכאדם שהתחנך על הנתינה, הוא רק השתחרר מהצבא והגיע משבר הקורונה, שבוע אחרי לידת בתו, וסים מצא את עצמו מגויס מחדש לפקד על מלון כינר שבו שהו חולי קורונה.

08.05.2020 מאת: אמילי חלבי
רס"ן במיל' וסים חאמד "התנדבות זו שליחות"

 

כשמשוחחים עם וסים נחשפים לאדם ערכי וצנוע, קצין ומפקד שפועל מסביב לשעון בכל הזירות, למען רווחתו וביטחונו של הציבור. וסים בעל ניסיון פיקודי עשיר ויכולת לתפקד בכל התפקידים המרכזיים שהוא מילא. 

אחריות מאז ומתמיד

וסים: "אני מסתכל על האחריות בשני מובנים, אחריות אישית איך להתנהג במרחב הציבורי ואיך לשמור על עצמו ועל חיי אחרים כערך מוסרי, ולא משנה אם האדם לובש מדים או לא, האחריות שלי בשינוי מצב מסוים. והחלק השני הוא האחריות הפיקודית לפקד על חיילים איך לנהוג במשימה שקבלנו, זו אחריות כבדה שבה אני צריך לשמור על האנשים שלי שעזבו את משפחותיהם והגיעו לכאן ולהחזירם הביתה בריאים ושלמים, ולא יחשפו את המשפחות שלהם לסכנה שזה נגיף הקורונה, וגם אחריות כלפי אורחי בית המלון שאנחנו צריכים לתת להם מענה".

"זה מתחיל מאחריות אישית וערכים שחונכנו עליהם לאורך 24 שנות שירות בצבא, למרות שהמשימה היא לא קלאסית, ואנחנו בפיקוד העורף לא רגילים אליה, אבל שלובשים מדים עושים את הכל למען אחרים עם שמירה מקסימלית על עצמנו".

מה הדרך שעשית בצבא עד כה?

וסים: "אני התגייסתי לצה"ל ב 1997, לסיירת 244, הפלס"ר של חטיבה 300, הייתי סגן מ"פ, ואחרי זה הייתי מ"פ בגדוד 299, אחרי זה הייתי קצין מבצעים של חטיבה 769 בצפון, וקצין מבצעים של חטיבת בנימין ברמאללה, ושם נחשפתי ליחידות החילוץ של פיקוד העורף, ולפעילות המיוחדת שלהם, שזהם בעצם להיות לוחמים וגם לעסוק בהצלת חיים, משם התחלתי במסלול שלי בפיקוד העורף, הגעתי להיות מפקד יחידת הכשרות של חילוץ והצלה, שנקרה דאז יחידת שחר, הייתי אחראי על הכשרת חיילים טירונים והתגלגלתי בתוך הפיקוד לראש מדור ממונה הג"א שזה מדור שהקימו בעקבות מלחמת לבנון השניה,שהוא אמון על הכנת האוכ' האזרחית ומשרדי ממשלה למצבי חירום, לדעת להתמודד בכל מצב חירום, הייתי הרמ"ד הראשון באגף הזה למשך שנתיים עסקתי בהכשרות, ופה אני נחשפתי לחברה האזרחית מעבר לבועה הצבאית שבה הייתי, התחלתי לעבוד עם משרדי ממשלה ומפעלים חיוניים ועם ארגונים שונים". 

"הגעתי לתפקיד ראש מדור מבצעים של פיקוד העורף, ולאחר מכן קצין אג"ם של מחוז הצפון בפיקוד העורף ובתפקידי האחרון ראש מדור בטיחות של הפיקוד, במקביל לזה הייתי בכובע סמג"ד בגדוד חילוץ והצלה, הגדוד שאני מפקד עליו היום".

מה האתגרים שאתה עומד מולם?

וסים: "מקווה שלא נצטרך לפעול בחברה אזרחית באסונות, אבל בשעת הצורך המשימה שלנו היא מאוד חיונית, פיקוד העורף לאורך כל השנים למד שלא מתעסקים רק בחילוץ והצלה, עצם העובדה שאני נמצא היום במלון כינר ומטפל בחולי קורונה אז אנחנו יכולים להתאים את עצמנו למשימות אחרות, סיוע לאזרחים ומתן מענה כזה או אחר, לעזור לאוכ' אזרחית בכל משבר שיכולים להיתקל בו".

וסים: "משבר הקורונה מספק לנו הזדמנות לקחת הפסקה רגע ולהבין לאן פנינו מועדות, גם כאנשים וגם כארגונים, הבנת המציאות שיכולה להשתנות תמיד, גורמת לנו לבצע שינויים באופן שבו אנחנו בוחרים לחיות ולנסות להבין איך אנחנו ממשיכים יחד כחברה, בחודשיים האחרונים נוכחתי גם בתפקידי באזרחות וגם כעת במילואים לראות שיש לנו מדינה מדהימה, שנרתמים ומסייעים בעת משברים, אנחנו למודי ניסיון ממשברים כאלה ואחרים, ואנחנו יודעים שהחברה תמיד נמדדת ביכולת לעזור להתנדב ולתרום, חשוב לי לציין פה את הצבא כמודל צבא העם, שכולל בתוכו סגיר ומילואים, מהווה מודל של אחדות סולידריות, ונדבך מאוד חשוב בחוסן הלאומי".

"המצב היום דורש מאיתנו הרבה אחריות אישית וחברתית כדי לצאת מהמשבר הזה מחוזקים".

 

המשפחה בחיים של וסים

וסים: "המשפחה עבורי היא מכלול שממנו קיבלתי את הערכים שגדלתי עליהם, המשפחה המצומצמת שלי אשתי וארבעת הבנות שלי שעטפו אותי באווירה מעודדת ותומכת לאורך השנים, עצם העובדה שאני התגייסתי אחרי לידת התינוקת שלי שהיא הייתה בת שבוע זה מראה על התמיכה האינסופית מצד האישה והבנות, שמגלות הבנה ומבינות את האחריות שעל כתפיי במשימות השונות".

"אני רוצה להודות לאשתי באופן אישי על כל מה שעשתה ועושה למען הבנות שלנו כי בזכותה המשפחה היא חמה ואוהבת ומלוכדת, ושלא לדבר על 24 שנות שירות שלא הייתי בבית, ואשתי היתה גם האמא וגם האבא בהרבה מקרים, בלעדיה לא הייתי מגיע לאן שהגעתי".

וסים: "אנחנו משפחה מרובת ילדים, 4 אחים ו 7 אחיות, כל האחים שירתו בצבא, אחד בשב"ס, אחד פנסיונר מג"ב, אחד נכה משרד הביטחון, ואני האח הקטן מבין האחים, תמיד הלכתי בדרכי האחים שהיו עבורי דוגמה לחיקוי, אבא גם הוא פנסיונר משטרת ישראל, שני ההורים שלי שיבדלו לחיים ארוכים הם מקור החום והאהבה והנתינה לאחרים, אני מאוד רוצה להודות להם על המשפחה החמימה שיש לנו".

איפה אתה רואה את עצמך אחרי התפקיד?

וסים: "בעל תואר ראשון במדעי המדינה ומשאבי אנוש, בעל תואר שני בניהול מערכות חינוך, אני גם יועץ ארגוני וגם מנחה קבוצות, ןמזה מספר חודשים כבר במהלך חופשת הפרישה שלי התחלתי לעבוד בשלטון המקומי מתוך בחירה, תרמתי מספיק למדינה והגיע הזמן לתרום לקהילה ולכפר שלי, ברצוני להביא את הידע והניסיון שצברתי במהלך שנותיי בצבא,  במנהיגות ובלימודים, לכפר למועצה המקומית ולמסגרות השונות, אני מקווה שאני אצליח, אני עדיין בתחילת דרכי באזרחות, ורואה בזה אתגר לא פשוט, אני חושב שאתגרים צריך לחבק אותם ולא לחפש אותם, כשניצבים מול אתגרים זה תמיד נותן כוח להמשך הדרך, היום אני מנהל קידום ורישוי עסקים במועצת מגאר, ואני רואה את עצמי שם בשנים הקרובות, כדי לתרום את חלקי וכמובן להמשיך במסלול האקדמי שלי".

"בעבר התנדבתי במסגרת עמותת אופקים לעתיד, לטובת תמיכה בנוער הדרוזי ולתת הכוונה נכונה בנושא החיים והחינוכיים, אני רואה בהתנדבות שליחות, אני בעצמי באתי לתרום ולתת את חלקי". 

מה המסר שלך לחברה?

וסים: "אנחנו נמצאים בתקופת מבחן שלא היינו בה אף פעם, ברמה הבינלאומית והלאומית, זה הזמן להוכיח את הסולידריות והתמיכה אחד בשני, זה הזמן להפיל את הקירות שבנינו, לעבור משברים יחד, אני רואה בתפקידי היום כהזדמנות כדבר שיכול לצמצם הרבה פערים בין האוכלוסיות השונות, אנחנו צריכים לשנות את פני החברה שלנו, לקחת את הטוב שיש מהאירוע הזה, למרות כל הדברים המצערים, יכולים למצוא את עצמנו במקומות אחרים, אני רואה שמהמשבר הזה של הקורונה אנחנו יוצאים מחוזקים כחברה וכאנשים פרטיים".

 

פורטל הכרמל

תגובות

5. מונה לפני 19 ימים
כל הכבוד
4. צעיר לפני 20 ימים
אין עליך
3. כסראווי לפני 21 ימים
כבוד גדול
2. סמיר לפני 21 ימים
גאווה לעדה
1. אוביקטיבי לפני 21 ימים
כול הכבוד...

מומלצים