רס"ן לוטפי חרב:"החייל הדרוזי עבר משילוב להשתלבות"

החייל הדרוזי עבר בשנים האחרונות מהפך חברתי וחינוכי בצה"ל והתקדמות שמורגשת מאוד בהשתלבותם של בני העדה הדרוזית בכל יחידות צה"ל, למרות שזה עוד לא מושלם, רס"ן לוטפי:"נדרשת חשיפת מפקדים בבתי הספר ושיתוף פעולה של משרד החינוך".​​​​​​​

08.07.2019 מאת: אמילי חלבי
רס"ן לוטפי חרב:"החייל הדרוזי עבר משילוב להשתלבות"

 

יום החייל הדרוזי שמתקיים מזה הרבה שנים, בשיתוף העמותה יחד למען החייל הדרוזי שמוביל אל"מ במיל מופיד עאמר יחד עם קצינים דרוזים רבים.

אירוע שכולו יום כיף לחיילים, אשר לוקחים חלק ביום הזה כחופשה מרוכזת ונעימה.

בשעות ערב השתתפו בהענקת תעודות הוקרה לקצינים בכירים דרוזים האלוף במיל' יאיר יורם, וראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז, אנשי דת וראשי מועצות דרוזים, האירוע התקיים במלון חוף גיא בטבריה.

על משמעות היום הזה ולמה ממשיך להתקיים, שוחחנו עם רב סרן לוטפי חרב מפקד המרחב הדרוזי והצ'רקסי במנהל אוכלוסיות, רס"ן לוטפי גדל בצה"ל, עד להיותו מפקד שמוביל את בני הנוער והמתגייסים למקום הנכון, לוטפי אחד האנשים בצה"ל שיכול לסמן את כל הבעיות שנתקל בהן המתגייס הדרוזי שבא לצבא רגע אחרי סיום הלימודים התיכוניים.

שאלה:"למה ממשיכים לקיים יום החייל הדרוזי, למרות שהגדוד פורק?

רס"ן לוטפי חרב: "זהו יום חשוב ביותר עבור החייל הדרוזי וחשוב להמשיך לקיים אותו, זו בעיקר אמירת תודה והערכה לחיילים הדרוזים שמשרתים בצה"ל, ובעיקר להפגיש בין כל החיילים שבאים מהכפרים השונים שפעם היו נפגשים בגדוד הדרוזי והיום פחות".

שאלה:"האם תוכל לתת לנו אחוזים או מספרים, לאן מעדיף המתגייס הדרוזי להתגייס?

לוטפי"אסור לנו למסור מספרים, אבל מסתמן ממחזור המתגייסים האחרון במרץ, שאחוז המתגייסים הדרוזים ממשיך להיות באחוזים גבוהים ויציב, והפיזור של החיילים לכל היחידות של צה"ל ".

שאלה: "מה קרה שהיום אנו רואים יותר חיילים דרוזים בכל היחידות שפעם לא ראינו, זה בגלל הפירוק של הגדוד הדרוזי?

לוטפי: "אני חושב שפירוק הגדוד הדרוזי זה לא הנושא בהנחה של היום, כי שערי היחידות נפתחו לכלל הדרוזים כבר בשנת 1982 שהתגייסו לכל היחידות, אבל זה לא בלט כמו היום, כי אין עוד גיוס לגדוד, אני קורא לזה מעבר משילוב להשתלבות, אנחנו נמצאים בעידן אחר שיש השתלבות יותר טובה ורחבה לחיילים הדרוזים ובכלל".

שאלה: אנו עדים לזה שאתם עורכים ימי חשיפה למלש"בים הדרוזים, האם זה מסייע לכל חייל להשתלב ביחידה שמתאימה לו?.

לוטפי: "אנחנו פועלים לפי 3 רבדים, הראשון הכנה לצה"ל שמקיימים בכל התיכונים, בבתי הספר, שכולל הכנה לצו ראשון וימי קהילה ועוד, זה דבר שעוזר לחיילים ולנו לכוון לשירות משמעותי, והרובד השני זה הגיוס והשילוב ביחידה שם אנחנו פחות מתערבים, כי יש להם מפקדים שמובילים אותם בצורה טובה, והרובד השלישי זה השחרור מצה"ל אנחנו מלווים את החיילים המשתחררים בדרכם להשתלב באזרחות בכל מני דרכים, דרך הגופים המוסמכים לכך".

שאלה: האם אתה מזהה שוני בדפוס ההתנהגות וההכרה בין החייל הדרוזי צרקסי לחייל היהודי?

לוטפי: "אני לא חושב שיש שוני, אבל נדרשת התייחסות קצת אחרת, אין מה להתעלם מזה, החייל הדרוזי או בן המיעוטים שמגיע לצבא, בא למקום שיש בו שפה שנייה וזה חסם וצריך לתת לזה מענה, בשנים האחרונות פעלנו להעצמת השפה העברית בקרב הדרוזים, הקמנו שני פרויקטים לתפארת, הראשון במחווה אלון לימוד עברית והשני מכינת אופק, בהסתכלות כולם שווים וכולם יכולים, אבל צריך להבין מי שבא לצבא יש לו חסמים כמו בשפה, בביטחון העצמי ובשילוב בחברה חשוב שכל חייל מתגייס יעבור הכנה ושדרוגים שיעזרו לו מאוד להשתלב בתוך הצבא".

שאלה: מה צריך לעשות ולשנות, כדי לשפר עוד את מצב המתגייסים הדרוזים?

לוטפי: "השינוי והדבר שיכול לעזור להשתלבות טובה יותר של החייל הדרוזי, זה חשיפה של המפקדים בצה"ל, שיבקרו בבתי הספר הדרוזים, זה משהו שצריך להתחיל במשרד החינוך, כדי שהעסק יעבוד יותר טוב לפני שמגיעים לצבא, בכלל במדינה שלנו כל הסיפור האחר הוא אני זה משהו שניתן להמשיך איתו גם בשירות הצבאי".

לוטפי: "אני חושב ומפנה אמירה לחיילים עצמם, יש לכם באמת פוטנציאל אדיר, תסמנו יעדים גבוהים, אתם תגיעו וזו הזדמנות להודות ליחד למען החייל על תרומתם וההשקעה הגדולה למען החיילים, בנוסף לחיילי המרחב הדרוזי והצ'רקסי במנהל אוכלוסיות על עבודתם, ולקרן לידידות על תרומתם להצלחת היום הזה".

בהזדמנות זו, פורטל הכרמל מברך ומודה לחיילים הדרוזים ולכל חיילי צה"ל, ומאחל שיחזרו הביתה בשלום, תודה לכם על מה שאתם עושים למען הביטחון ושהמירה על גבולות המדינה.

 

פורטל הכרמל

תגובות

4. דלואני לפני 1 שנה
דלית אל כרמל
3. חייל דרוזי לפני 1 שנה
תפסיקו כבר לדבר על שילוב והשתלבות אנחנו מעל 60 שנה משרתים את המדינה
2. צעיר לפני 1 שנה
לוטפי שלום רב
1. דרוזי לפני 1 שנה
יום החייל הדרוזי

מומלצים