שייך צאלח טרביה האיש שבזכותו הדרוזים נשארו בישראל

לא ניתן לגלות הכל על תרומת אותם אנשים בודדים שסיכנו את חייהם וחיי המשפחות שלהם כדי למצוא פתרונות להתקפות הרצחניות של הכנופיות הערביות לפני קום המדינה, על שיח' צאלח טרביה ניתן היום להרחיב יותר, סרטון

10.11.2017 מאת: חסין חלבי
שייך צאלח טרביה האיש שבזכותו הדרוזים נשארו בישראל

עשר שנים לפטירתו של שיח' צאלח טריבה אחד האנשים הראשונים שעשה הכל שהדרוזים ישארו חזקים בכפרים שלהם, שיח' צאלח רקם קשר הדוק עם אבא חושי, שיח' לביב אבו רוכן ושיח' סאלח חניפס ועשו הכל למען ביטחון הכפרים והאזור.

אחמד טרביה בנו של שיח' צאלח, חושף בפנינו את ההיסטוריה שהשאיר המנוח בתמונות ואירועים שהתרחשו בזמנו, שבחלקם כתב המנוח בספר זיכרונות בשפה הערבית.

שיח' צאלח אחד האנשים שבזכותם הדרוזים נשארו בכפרים בישראל.

שיח' צאלח נולד ב1914 ונפטר בשנת 2007 בן 93 היה במותו, שיח' צאלח היה אישיות מאוד דומיננטית ופעל רבות בכדי לשמר את הזהות הדרוזית ולשמור על בני העדה בתוך ארץ ישראל במדינה שהלכה וקמה לה.

הדרוזים בכרמל היו מיעוט ומצבם הכלכלי התבסס על חקלאות, לא היה שום דבר בכפר, היו בודדים שלמדו והיה להם כסף, רוב האוכלוסיה לא ידעה קרוא וכתוב ולא היתה להם הגנה ע"י שום מדינה, בזמן המנדט הבריטי הדרוזים סבלו מהתנכלויות מהכנופיות הערביות ששדדו, רצחו, אנסו וגנבו והבריטים לא סיפקו ביטחון לאותם אזרחים בזמנו.

שיח' צאלח טרביה עם אחרים ראו במצב זה סכנה מוחשית, לאור ההשפלה ע"י הכנופיות הערביות והתחילו במגעים עם קבוצת יהודים באזור ואחד מהם היה אבא חושי שלקח את הדרוזים יותר מכל אחד אחר למקום שהם נמצאים בו היום.

מה שעניין את השיח' צאלח זה לשמור על הבית, יחד עם מספר אנשים הגיעו לסוריה לפגישה עם מנהיג הדרוזים בסוריה סולטאן אלאטרש ופרשו בפניו את מצב הדרוזים ואת התלאות שעוברים הדרוזים בארץ ע"י הכנופיות הערביות וביקשו את עזרתו של סולטאן.

סולטאן נענה בחיוב שיעשה הכל וידבר עם כל הגורמים לשמור על הדרוזים והפציר בהם להישאר בכפרים שלהם, אחמד:" מה שסיפר לי אבא ז"ל שסולטאן שאל אם יש ממשלה בארץ, חשוב לציין שזה היה בזמן הבריטים".

הקשר בין הדרוזים ליהודים ובמיוחד עם אבא חושי לא הפסיק לעולם, גם אחרי הקמת מדינת ישראל, אבא חושי דאג לשמר את הקשר ובכל האירועים היו מוזמנים כל נציגי העדות, כך נהג אבא חושי שזכה להערכה וכבוד מאותם בני מיעוטים שהלכו איתו בעיניים עצומות ולא התאכזבו.

חשוב לדעת שבאותה תקופה של הכפר הדרוזי הקטן, התושבים סבלו נורא מהתנכלויות הערבים, מאמצעים דלים, לא היו מים ותחבורה והסכנה הייתה בכל מקום. עם הקמת מדינת ישראל והרחקת הפחד והשודדים מהכפרים הדרוזים, התושבים חשו ביטחון והערכה למדינה היהודית.

שיח' סאלח טרביה לא עצר בכפר השכן דאלית אל כרמל שלא יעזבו ברגע האחרון לאחר שהתושבים אספו את המיטלטלין שלהם, הוא עצר אותם והמשיך לשפרעם ומשם לירכא וכפרים נוספים.

שיח' צאלח ואחרים השאירו היסטוריה רחבה ומפוארת, שכל ילד נער צעיר וצעירה חייבים לדעת שבזכות האנשים האלה הדרוזים נשארו באדמות שלהם, למרות שמה שמספרים על שיח' צאלח שהתאפיין כאיש צנוע שקט ולא אהב פרסום ובמות.

לשיח' צאלח נולדו 7 בנים ובנות ג'והרה, מונירה, אחמד, חסין, הנא, טרביה, בלקיס, הוא שמר על הרכוש של משפחתו והצליח להצמיח בית משכיל ומוצלח בכל מה שנגע בעסקים ובאקדמיה.

אחמד מבקש את עזרת הציבור לזהות מי מופיע בתמונה הזו עם שיח' צאלח טרביה וראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון.

צאלח טרביה שיך עוספיה

תגובות

2. מזקני הכפר לפני 3 שנים
עוספיה
1. צעיר דרוזי לפני 3 שנים
גאווה ורצון לטוב

מומלצים