שייך קאסם בדר מוביל את מרכז ההסברה הדרוזית בישראל

את שיח' בדר פגשנו במתחם הדתי בחורפיש על שם המנוח שיח' מוסטפא בדר, מבנה שנבנה מחדש לפני 7 שנים, ההיסטוריה שלו 270 שנה בערך, במקום הוקם בית התפילה הראשון באזור ובנה ע"י שיח' מוסטפא בדר, איש דת שחי לפני 270 שנה בחורפיש.

07.04.2018 מאת: חסין חלבי
שייך קאסם בדר מוביל את מרכז ההסברה הדרוזית בישראל

תושבי הכפר חורפיש בתמיכת בני העדה הדרוזית, הגיעו למקום של החילווה והשאירו את האבנים איך שהם, 2 חדרים ופרוזדור, המקום נקרא ע"י המקומיים "ח'ילוות אלספאיה" לא נהרס שום דבר מהמקום, הבניין המודרני נבנה מסביב לבנייה העתיקה ששימרו אותה. 

את המקום חנכו בשנת 2015 ע"י המנהיגות הדתית עם שיח' מוופק טריף.


"הצלחת ההמשכיות של עם מסוים זה שמירת ההיסטוריה שלו, עם שלא שומר את ההיסטוריה שלו בשום דבר הוא לא יכול להתקיים, עם שלא שומר את הערכים שלו לא יכול לשרוד בחיים, אנחנו במצב קשה, יש לנו אובדן ערכים והתרחקות מהמסורת, רק במקומות כאלה אנחנו נוכל לגבש ולקרב, שכל בני העדה יכירו את ההיסטוריה שלנו".

"בעולם עמים אם יש להם אבן אחת בונים על האבן אמפריה, אז למה שאנחנו לא נשמר את המקומות הקדושים שלנו ובתי התפילה ואיפה שחיו צדיקים שלנו".

"לא מאבדים מקומות קדושים, אלא משמרים מקומות והיסטוריה".

"משפחת בדר מחורפיש תמכה המון והעדה הדרוזית תרמה הרבה להקמת המקום, היום אנחנו מבקשים למקום תקציב מהממשלה דרך המועצה הדתית".

"בשנה האחרונה מגיעים למקום תלמידי בתי ספר, והרבה אורחים מחוץ לעדה, תיירים, שמגיעים לכאן בתיאום ושומעים ולומדים על העדה".

"מבחינה דתית המחלה הכי קשה שיכולה להרוס זו קנאות, לשיח' מוסטפא בדר היו הרבה קנאים, אחד מהם פנה למושל של עכו אלג'זאר ואמר לו שהשיח' בדר מצא מטמון זהב והחביאו, אלגזאר שלח חיילים לעצור את השיח' בדר, שהתנבא שיבואו לעצור אותו וחיכה להם בכניסה לכפר, החיילים הופתעו מזה ששיח' בדר חיכה להם, הם לקחו אותו לכלא בעכו, ביום הראשון בכלא שיח' מוסטפא קם בבוקר ועשה כמה צעדים בחדרו ומילמל מלות תפילה, כשישב כל דלתות הכלא נפתחו, האסירים רצו לברוח ואז השיח' עמד ועצר בעדם ואמר להם שישובו לתאים שלהם ושהם ילכו הביתה בעוד יומיים".

"הדלתות בכלא עכו ננעלו שוב ולמחרת קם שיח' בדר ועשה כמה צעדים והתפלל ושוב הדלתות נפתחו כשישב, הסוהרים המופתעים הודיעו לאלג'זאר על מה שקורה והוא בעצמו הגיע ונעל את הדלתות, למחרת בבוקר הסיפור חזר על עצמו, אלג'זאר שבירר מה קורה ידע שמדובר באיש צדיק, אז שיחרר אותו ואת כל האסירים מהכלא".

"כיום במקום זה נערכים כנסים, מקבלים  אנשים וקבוצות ומארחים אותם ונותנים להם הרצאות על המקום ועל הערכים של העדה".

 "אני מנהל מרכז ההסברה הדרוזי, שהקמנו לפני מספר חודשים, המשרד הראשי בכפר הורדים, אני מגיע לכל מקום בארץ, לבתי ספר וכו', ומעביר הרצאות, עשינו הסכמים עם משרד הביטחון, משרד החינוך ומשרד החוץ, וכל מי שרוצה לדעת על העדה, במטרה להביא למודעות לעדה הדרוזית, כי יש בורות כלפי העדה".

לדברים שאמר שיח' קאסם בדר

 

תגובות

4. منير فرو לפני 12 חודשים
دالية الكرمل
3. עורך דין לפני 12 חודשים
כל הכבוד לך שיח באדר דין אל תאוחיד מעל הכל
2. דרוזי לפני 12 חודשים
מקווה לטוב
1. صالح نصرالدين לפני 12 חודשים
احترامي وتقديري

מומלצים