תא"ל טריף בדר שלם במסלול וגאה בהישגים

קצין רפואה ראשי בצה"ל תת אלוף טריף בדר, אחד האנשים המצליחים שמוביל את הרפואה למקום מרכזי וחשוב בפעילות הצבא, בארץ ובעולם, בדר שמגיע מהכפר הדרוזי חורפיש, גדל במשפחה מסורתית, בצה"ל התחיל כעתודאי והתקדם בסולם הדרגות, הוא לא רואה את עצמו יושב בבית ורוצה להמשיך לתרום לחברה.

24.04.2020 מאת: אמילי חלבי
תא"ל טריף בדר שלם במסלול וגאה בהישגים

 

סדרת כתבות של פורטל הכרמל והצפון בשיתוף דובר צה"ל, על מפקדים בצה"ל, גיבורי תרבות וחברה.

כאשר משוחחים, עם קצין רפואה ראשי של צה"ל תת אלוף טריף בדר, מגלים אדם בעל ערכים וידע אישי ובינלאומי, ובעיקר אדם צנוע, קצין ומפקד שפועל מסביב לשעון בכל הזירות למען בריאות החיילים.

טריף נשוי לג'נאן ואבא ל3 ילדים מצליחים שהולכים במסלול של אביהם, טריף הוא בנו של שייך סלמאן בדר מנהל בתי הדין הדרוזיים לשעבר וקצין במיל', בן למשפחה ערכית ומעורבת בחברה הדרוזית.

חיל הרפואה וצה"ל בצל הקורונה

תת אלוף טריף בדר: "חיל הרפואה וצה"ל ערוכים לכל משימה, גם משימה צה"לית וגם משימות סיוע למגזר האזרחי, כמו פיקוד העורף שפועל בהתאם לצרכים של המערכת, אם זה בתי המלון של הקורונה ואם זה הבידודים, ואם משימות אחרות של חלוקת חבילות מזון, בנוסף יש משימות אחרות של תגבור כוח אדם, צה"ל ערוך לתת מענה גם בתוך הצבא וגם בסיוע לאזרחים".

סטודנטים דרוזים בחיל הרפואה

טריף: "כמעט בכל שנה יש סטודנטים דרוזים במסלולי העתודה של חיל הרפואה, אם זה בצמרת ללימודי רפואה ואם זה בבינה ללימודי רפואת שיניים, ואם בפסגה ללימודי סיעוד, אני שמח שיש בכל שנה גם נרשמים וגם כאלה שמצליחים להתקבל, עם השנים אותם סטודנטים של היום הם הרופאים, רופאי השיניים והאחים של העתיד, לשמחתי המספרים גודלים בכל שנה נכנסים סטודנטים חדשים לחיל הרפואה".

הדרך של טריף בדר עד לתפקיד קרפ"ר צה"ל

טריף: "למדתי רפואה באונ' באר שבע במסגרת העתודה, אני מחזיק בתואר שני בניהול מערכות בריאות מאונ' בן גוריון, ותואר שני נוסף בביטחון לאומי מאונ' חיפה, והיד עוד נטויה, עוד לא סיימתי לימודים, אני מקווה שאמשיך ללמוד ומאחל לכולם שימשיכו בלימודים ובהשכלה. אני שלם עם המסלול שעשיתי וגאה בהישגים שהגעתי אליהם, ואם לסכם את זה בכמה טיפים, אז זה לרצות, לעבוד קשה, ולא לוותר".

טריף: "לא כל מי שנפל הוא נכשל, מותר ליפול, החוכמה לקום אחרי הנפילה ולהמשיך לסמן את המטרה, ולהתקדם לעברה. אם רוצים משהו ועובדים קשה להשיגו, אז יש סיכוי להגיע, וזה מה שעשיתי לאורך כל דרכי, מאז שהייתי תלמיד בתיכון שרציתי ללמוד רפואה, ולא היה קל, באותם שנים של שנות השמונים, לעבור את הבגרויות ואת הסף של הפסיכומטרי, ולהתקבל בין הראשונים שהיו לאונ' בארץ, הייתי בין הבודדים בני העדה הדרוזית שלמדו באותם שנים".

 

 

האתגרים בשנים האחרונות

טריף: "לגבי האתגרים שעמדתי מולם בשנים האחרונות, משלחות הסיוע השונות, אני גאה שהצלחתי לתרום את התרומה שלי ולא רק בקנה מידה מקומי, אלא עולמי במקומות שהיו צריכים את העזרה שלי, עם השנים צברתי ניסיון, בכל מה שקשור לסיוע הומניטרי, על גווניו השונים, הסיפור התחיל ב 2003 שנסעתי לתאילנד אחרי הצונאמי, ב2010 הייתי אחראי על מחלקת הילדים בבית חולים שדה בהאייטי אחרי רעידת אדמה, ב 2013 שהתחיל הסיפור של הפצועים הסורים, הייתי אחראי על כל הרפואה בגזרת הצפון, וקלטתי בחודש פברואר 2013 את הפצועים הראשונים שהגיעו מסוריה, שהיו 7 פצועים, מהר מאוד ראינו שיש להקים מערך יותר מסודר ומתמשך אז הקמנו את בית חולים שדה, מערך שקלט כ-5000 פצועים סורים, שטיפלנו בהם על הגדר ובבית חולים שדה ובבתי חולים בישראל".

"באפריל 2015 פיקדתי על משלחת לניפאל אחרי רעידת אדמה, זו חוויה מאוד מעניינת ומאתגרת, והצלנו מאות אנשים, אני שמח על ההזדמנות שניתנה לי וגאה על העשייה המרובה שעשינו, זה כיף לא נורמלי, זו חוויה אמיתית והזדמנות שלא ניתנת לכל אחד, וזה נעשה בצורה מעוררת גאווה".

טריף: "יצא לי לתת עשרות הרצאות בעולם בעיקר בארה"ב בעשרות אוניבסיטאות, על הסיוע שנתנו לפצועים הסורים, וכשאני מדבר ממקור ראשון, כמישהו שהיה שם וטיפל ועזר, זה יצר הד מאוד משמעותי ושינה את התדמית של מדינת ישראל מקצה לקצה".

"לשמחתי אני לא מאבד התרגשות מכל פעם שאני מצליח לעזור ולהציל חיי אדם, אני מאמין בעזרה לאחר ובהצלת חיי אדם, התמזל מזלי ואני כל פעם מתרגש מחדש להציל חיי אדם, ברמה הלאומית והבינלאומית אחד האירועים הכי מרגשים זה לעמוד על במת האו"ם ולספר לעולם כולו על העשייה שלנו להציל חיי אדם, כמדינת ישראל וכחיל הרפואה, וכצה"ל".

תת אלוף טריף בדר היה הקצין הראשון בצה"ל שעמד על במת האו"ם כשהוא על מדים ונשא דברים במליאה בעצרת המרכזית של האו"ם, תא"ל טריף "בעיני זה כבוד גדול לי באופן אישי וגם לצה"ל שמגיע לבמות הכי מרכזיות".

המשפחה בחייו של טריף בדר

טריף: "אני שמח וגאה בבחירה שלי בחיים, אחת הבחירות הטובות אם לא הבחירה הטובה ביותר שבחרתי זה לבחור בת זוג, ג'נאן אשתי שהיא אישה מדהימה, עושה עבודה מצויינת, עצמאית שמגדלת 3 ילדים לתפארת, הבן הבכור שלנו רופא שיניים שלמד במסגרת העתודה, ושתי בנות מקסימות ומצטיינות, אסיל שסיימה תיכון ולומדת רפואה ולילה שעדיין לומדת בתיכון, אין לי ספק שאם לא הייתה ג'נאן בבית, החלק הזה לא היה מוצלח כפי שהוא מוצלח, נכון שתרמתי קצת, אבל הטיפול היום יומי הוא שלה ויש לי הערכה רבה ואהבה עצומה לאשתי, שללא תמיכתה לא הייתי יכול להרשות לעצמי להתנתק מהבית ולעשות עבודה".

 

 

השאיפות שאחרי התפקיד

טריף: "אני עדיין בחור צעיר ועדיין בתחילת הדרך, אחרי תפקיד קרפ"ר שאני אמור לסיים אותו בקרוב, אני לא חושב שאני אשב בבית, אני חושב שאני יכול עוד לתרום, להגיע ולהתפתח לתפקידים בכירים במערכת האזרחית ולשם אני מכוון. עם הניסיון שצברתי והיכולות שיש לי, אני לא יכול להרשות לעצמי לשבת בבית, לכן אמשיך לתרום למערכת הציבורית".

על בחירת קצין דרוזי להשיא משואה ביום העצמאות

טריף: "לגבי בחירתו של הקצין הישאם אברהים להדליק משואה ביום העצמאות, אני אומר שהישאם הוא אדם מצוין וקצין מעולה, אין לי ספק שהוא מייצג את צה"ל בצורה מאוד ראוייה לציון, אני שמח שמי שמייצג את צה"ל השנה קצין דרוזי, הישאם ראוי כקצין וכבן העידה הדרוזית, אני מלא הערכה להישאם, התקשרתי ובירכתי אותו".

חודש של חגים

טריף: "לרגל החגים החודש, הפסח, הרמדאן, נבי שועיב וחג העצמאות, זו הזדמנות לאחל לכולם חגים שמחים, גם אם זה בצל הקורונה שנעבור את החגים בשמחה ובריאות ושנחזור לשיגרה מותאמת למצב החדש".

טריף: "תודה והערכה לכל חיילי צה"ל שלוקחים חלק במאבק וכקרפ"ר של צה"ל אני רוצה להביע את הערכתי הרבה וגאוותי המלאה לכל מה שאנשי חיל הרפואה עושים, הם עושים עבודה מדהימה ובמיוחד במשבר הזה, הערכתי לכל אנשי חיל הרפואה בסדיר ובמילואים, הסטודנטים שמצטרפים אלינו, כיף לי שאני מפקד של החיל הזה".

 

פורטל הכרמל

תמונת ארכיון

תגובות

6. אמיר לפני 1 חודש
הערכה וגאווה
5. דרוזים ישראלים לפני 1 חודש
מצליחן בכל מעשיו...כבוד והערכה
4. מהא לפני 1 חודש
כל הכבוד
3. סמיר לפני 1 חודש
גאווה גדולה
2. עספאני לפני 1 חודש
מפקד ואדם משכמו ומעלה
1. אחד לפני 1 חודש
גאים בך

מומלצים