תערוכת האוטוגרפרס בדאלית אל כרמל אנשים בולטים

מזכיר צבאי, איש דת, דוקטור וציירת נפגשים לתערוכה, זה המיזם התיעודי הבינלאומי האוטוגרפרס שנפתח בדאלית אל כרמל בהשתתפות רבים, התערוכה תנעל ביום שבת, 10.8.2019, לסיפור מאחורי המצלמה, עמותת להשאיר חותם, מביאה תיעוד חשוב והיסטורי, לדברים

15.07.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
תערוכת האוטוגרפרס בדאלית אל כרמל אנשים בולטים

 

מיזם התיעוד "האוטוגרפרס" ובאנגלית The Autographers, שמפיקה עמותת 'להשאיר חותם' ושתוצריו - צילומים וטקסטים מוצגים בימים אלה במרכז תרבות דאלית אל כרמל עד 10.8.2019.  לרכישת הספר המלא ניתן ליצור קשר עם העמותה במייל theautographers@gmail.co

תערוכת האוטוגרפרס בדאלית אל כרמל היא מלאת תוכן, בלי פוטושופ. אמת חברתית והמיצג אולי הטוב והמרגש ביותר בתולדות הדרוזים בישראל. כולו תרבות, רק תרבות", כך סיכם ראש מועצת דאלית אל כרמל, רפיק חלבי, את ערב ההשקה החגיגי של התערוכה הדוקומנטרית "האוטוגרפרס" (ובאנגלית The Autographers) שהתקיים ביום שישי שעבר במרכז תרבות דאלית אל כרמל, בהשתתפות כ-300 איש.

דאלית אל כרמל זכתה להיות הישוב הדרוזי הראשון שמארח את מיזם האוטוגרפרס, שעוסק בתיעוד היסטורי צילומי, הודות לשיתוף פעולה מבורך עם מפעל הפיס ומועצת דאלית אל כרמל.

מיזם 'האוטוגרפרס' מחבר בין אומנים לבין עדים למאורעות היסטוריים ואנשים בעלי תרומה ליישוב שהפכו אותו למה שהוא, ומנגיש את סיפורם דרך צילום, ציור וטקסט.

לכל עיר שהתערוכה מגיעה אליה, מופק פרויקט תיעודי על טהרת הסיפורים המקומיים. בפרויקט בדליה השתתפו יוצרים דרוזים, נוצרים ויהודים. יחד עברו מסע דוקומנטרי מרתק שגילה מחדש את סיפורם ההיסטורי של 18 מאנשי דליה: אנשי רוח, חינוך, דת ותרבות.

תא"ל במיל' חסון חסון שהיה בין המתועדים סיפר בין היתר על הזווית האישית שלו על אירועים היסטוריים במדינת ישראל בהם לקח חלק בתפקידיו הציבוריים השונים כמו המזכיר הצבאי של הנשיא שמעון פרס. טובה אשל, אשר תיעדה את סיפורו של חסון ביחד עם הצלם עסאם תלחמי, סיפרה כי "התיעוד בדאלית אל כרמל חשף בפניי את ברית הדמים הקיימת בינינו לבין אחינו הדרוזים. הכרתי אנשים נפלאים".

בכל מיזם היוצרים מוצאים את הנימה האישית שלהם, וכך גם הפעם, הצלמת ג'דיר נאטור כיוף תיעדה את אמה הפסלת נדא נאטור. ג'דיר כתבה בשם היוצרים וסיפרה: "האם יש נביא בעירו? התערוכה הזו היא התשובה של כולנו".

גם קשרי השכנות בישוב התחזקו בעקבות הפרויקט. אייל סאבא שתיעד את שכן של הוריו עלי ביראני - שותף למשלחות השלום, סיפר שבמסגרת התיעוד הוא חזר לזיכרונות ילדותו. "במסגרת המיזם נכנסתי לראשונה מזה עשרות שנים לביתו וזיכרונותיי התעוררו שוב לחיים. הפעם זכיתי להכירו מזווית חדשה של תרומתו להיסטוריה בישראל", הוסיף סאבא.

'לחלק מהיוצרים המפגשים העניקו הזדמנות לשמוע ממקום יותר אישי את סיפורם של אנשים אותם הכירו כל חייהם", כך סיפרה נאדין קדור נסראלדין, שתיעדה עם טובה אשל את יוסף נסראלדין, מייסד התנועה הדרוזית הציונית, שסיפר על הרגע בו החליט להקים את התנועה.

לצד נסראלדין תועדו בנוסף גם אנשים שעסקו בעשייה חברתית, ביטחונית וחינוכית ששינו תפיסות תרבותיות, כמו יאסין מריח - נגן הע'וד הראשון בקהילה, וחורייה ביראני שהייתה הילדה הדרוזית הראשונה שלמדה במערכת החינוך ב-1948.

הפרויקט נתן מקום גם למסורת המקומית, ביניהם לשייח' פאיז מקלדה מהחקלאים הוותיקים בדליה, ואם עוני דורהקאן חטום - אמא ל-17 ילדים ושפגישה איתה מלמדת מחדש על אימהות ומשפחה. בנוסף, אישים כמו: שייח' אבו עלי חסין חלבי אשר זכה לכינוי "קמע הכפר", הסופר והבה והיב, שייח' אבו חסין כמאל זידאן – אשר קולו מזוהה בכפר כמי שמודיע על פטירתו של כל תושב באזור, ד"ר יוסף פח'ראלדין שלאחר קריירה מפוארת בעולם הבנקאות החליט בגיל 63 לחזור לאהבתו לשירה ולהתמקצע בה, החל את דרכו באקדמיה עד קבלת התואר דוקטור לשירה, בגיל 80.

הסיפורים והצילומים נערכו לספר ייחודי בשם "להשאיר חותם בדאלית אל כרמל" אשר הושק במעמד הפתיחה וניתן לרכישה במהדורה מוגבלת דרך עמותת "להשאיר חותם".

התערוכה מוצגת במרכז התרבות, דאלית אל כרמל. לשאלות ופרטים נוספים ניתן לפנות בעמוד הפייסבוק The Autographers או במייל:TheAutographers@gmail.com

מטעם עמותת "להשאיר חותם" נמסר: "התרגשנו לגלות אודות הסיפורים הייחודים של הישוב ולהעניק להם את הבמה הראויה. דליה תועדה ב'פריים' חדש, בו יש מקום וכבוד לעבר ולמורשת, אך גם רוח רעננה עם מבט קדימה דרך עיני היוצרים הצעירים. אנו מחכים לחזור בסבב נוסף לגלות סיפורים ואומנים נוספים".

מתועדים

שייח' אבו עלי חסין חלבי  | יוסף נסראלדין | עלי ביראני | שייח' אבו עזאם נואף חלבי | אמל נסראלדין | יוסף פח'ראלדין | נדא נאטור | יאסין מריח | והבה והיב | היאם מוסטפה | חורייה ביראני | חסון חסון | שייח' אבו חסין כמאל זידאן|  שייח' פאיז מוקלדה | את'יל חלבי בדרייה | אם מג׳יד זהר חלבי | אם עוני דורהקאן

 

פורטל הכרמל

תגובות

5. חלבי. - דאליה לפני 5 חודשים
שחצנות ועזות מצח
4. هديل לפני 5 חודשים
جنون العظمة
3. מן הישוב לפני 5 חודשים
העיקר התמונה
2. אחמד לפני 5 חודשים
דליה
1. כ כ לפני 5 חודשים
לא מושלם

מומלצים