תרגיל החירום הלאומי כל האזרחים מתרגלים

סא"ל שמס אבו פארס מפקד הסברה לחברה הערבית בפיקוד העורף, בשיחה על שבוע החירום הלאומי, שמס: "ראינו שיש חזית שנלחם בה צה"ל ויש חזית של העורף ומאוד חשוב שהוא יהיה מוכן לכל תרחיש, אנחנו רוצים שגם האזרח ייקח חלק ויתרגל תרחישים".

02.11.2021 מאת: אמילי חלבי
תרגיל החירום הלאומי כל האזרחים מתרגלים

 

 

סא"ל שמס אבו פארס, מפקד הסברה לחברה הערבית בפיקוד העורף, בשיחה לפורטל הכרמל והצפון:"שבוע החירום הלאומי ששותפים לו, רשות החירום הלאומית, משרדי הממשלה, פיקוד העורף והאזרחים, המטרה לשפר את מערך ההגנה של מדינת ישראל".

 

"אנחנו מקיימים תרגיל לאומי וארצי שכולל הרשויות המקומיות וכל הארגונים".

 

שמס: "בעברי מעל 8 שנים הייתי מאמן רשויות, מבקר באוכלוסיות מתוקף תפקידים שעשיתי, אם זה כקצין אוכלוסייה בנפת גליל מערבי, וכמפקד מרכז אוכלוסייה של מחוז צפון. את כל התכנים היינו מעבירים במחזוריות לכל הישובים אותו דבר, היינו עושים את ההתאמות הנכונות לחברה הערבית, מדברים בשפה קליטה כדי להתחבר למסרים שלנו".

 

 

 

 

שמס: "בתכנית שלנו היו שותפים הרשות הלאומית לחירום, משרדי הממשלה, משרד הרווחה, הפנים, ועוד, המכלולים ביחד נתנו יד להצלחת התכנית, ע"מ לשרת את התושבים נאמנה בשעת חירום".

 

שמס: "אנחנו רוצים שגם האזרח יקח חלק ויתרגל תרחישים בשבוע החירום הלאומי, לא לנסות להגיד שלי זה לא יקרה, להתאמן ולהכיר ולהיות מוכנים, איך מתנהגים כאשר יש ירי טילים?

התרעות דרך האפלקציה של פיקוד העורף, אתה צריך להיכנס לחדר מוגן ולהיות שמה 10 דקות.

הצעד השני לחשב כמה זמן יש לי להיכנס למרחב המוגן, איך יודעים ? תכנסו לפורטל החירום הלאומי ותתעדכנו בזמנים של ההגעה למרחב המוגן.

הצעד השלישי למצוא את המרחב הכי מוגן עבורכם, לתרגל עם המשפחה שלכם איך להגיע למרחב המוגן בזמן אמת וכך אפשר לשמור על כולם".

 

שמס: "לאורך השנים אנחנו בפיקוד העורף מנסים לבנות תרבות חירום, להנגיש לציבור את המסרים, התארגנות אישית בחירום, בדברים מאוד פשוטים, כמו מלאי מים, פנס סוללות ורדיו שעובד על סוללות וכו', ביום רביעי 3/11/2021 הולכים לשמוע אזעקות בישובים שונים בארץ, כדאי לציבור להתעדכן ולתרגל הגעה למרחב המוגן".

 

בנושא המקלטים הציבוריים וחשיבותם, סא"ל שמס אומר: "מעל שלושים שנה שלא נבנים מקלטים ציבוריים בארץ, בשנת 1991 נפל לנו האסימון, כאשר נורו טילי סקאד ותוך דקה וחצי נפלו טילים ברמת גן ובמפרץ חיפה, מי יכול להגיע למקלט ציבורי תוך שתי דקות?, לכן הבנו שהמקלט לא יעיל, ולכן חוקק חוק שכל בית שנבנה בישראל מחויב בממ"ד".

 

שמס ממשיך "לגבי מקומות שיש בהם גלעין כפר ישן ובניה עתיקה, הרשות המקומית צריכה לדאוג לאנשים האלה, שיהיה להם מענה. למי שאין ממ"ד אני יכול להגיד שיש חבילת מיגון, כל הפעולות שעושה הצבא, הרשות, המשטרה, כיפת ברזל וחיל האוויר, כמובן התנהגות האזרח, כאשר שומעים אזעקות למלא אחר ההנחיות ולהיכנס למרחבים מוגנים. מרחב מוגן יכול להיות מרחב מוגן דירתי, יכול להיות חדר הכי פנימי עם כמה שפחות קירות חיצוניים, וכמה שפחות פתחים. אם נמצאים ברכב ושומעים אזעקה אז יש לצאת מהרכב, לשכב על הרצפה ולכסות את הראש עם הידיים, זה המנעד שעושים כדי להגן על עצמנו".

 

שמס התייחס להתגייסות הכללית נד נגיף הקורונה: "צה"ל הוא צבא העם שמתגייס לכל משימה לאומית, כך עשה דרך פיקוד העורף במלחמה בנגיף הקורונה, כל המפקדות של צה"ל והרשויות המקומיות הוציאו הלכה למעשה את האימונים שעשו, וההתגייסות של האזרחים שהיו שותפים מלאים, כולנו פעלנו כחזית אחת כדי לנצח כל מה שיכול לסכן את חיי האזרחים, חיילינו פעלו בחלוקת מזון לישובים ובשמירה על המוסדות הגריאטריים, עזרה למשרד הרווחה ובהקמת מפקדות קדמיות בישובים, ובנוסף למלונות הקורונה שאפשרו לעשות בידוד יעיל".

 

"כל זה עשה פיקוד העורף בהתגייסות למשרד הבריאות ולממשלה ודרך מפקדת אלון שעדיין פועלת ויחידת התחקור שעשינו, היה מאוד מרגש לראות את השוטרים, המתנדבים מהציבור והחיילים יחד, כולם התגייסו במטרה לעצור את התפשטות המגיפה".

 

שמס: "ידע זה כוח, בואו נדע איך אנחנו צריכים להתנהג בחירום, עכשיו בשגרה, ככל שמתאמנים יותר מגיעים לאירוע מוכנים יותר ומצליחים לשמור על חיי המשפחה, כל בעל משפחה צריך להבין שהוא אמון על חיי המשפחה שלו, חלק גדול מזה קשור בהיערכות שלו ושל המשפחה, לכן בואו וכנסו לפורטל החירום הלאומי ותתעדכנו בכל. לכל שאלה שיש אנחנו ערוכים לתת תשובות".

 

יש לציין כי חודש הגברת המוכנות בפיקוד הצפון נפתח ביום ראשון 1-11-2021  בתרגיל המטכ"לי "אבן גזית" המדמה תרחיש רב-זירתי במיקוד לזירה צפונית.

 

במהלך החודש יתקיימו אימונים, תרגילים אוגדתיים, מודלים ותרגילים שידמו לחימה רב זרועית, אינטנסיבית וממושכת, בהם ייקחו חלק כוחות צה״ל בסדיר ובמילואים, מכלל מפקדות פיקוד הצפון בשיתוף האגפים המטכ"ליים, זרועות היבשה, האוויר והים.

 

התרגילים יכללו שילוב יכולות רב-זרועיות ורב-ממדיות, במימד הקיברנטי והספקטרלי, בהפעלת האש, בהגנה ובעומק זירת המלחמה וכן גופי מודיעין.

 

מטרת התרגילים הינה שיפור הכושר ההגנתי וההתקפי של צה״ל למול מגוון תרחישים, תוך מימושן של תוכניות אופרטיביות בכל המדרגים באופן משולב - כל זאת תוך הטמעת תפיסת ההפעלה ל"ניצחון" וקידום תהליכי העבודה החדשים בין המפקדות הראשיות.

 

במסגרת התרגילים, תורגש תנועה ערה של כוחות הביטחון - כלי רכב, מטוסי קרב, מסוקים וכלי טיס נוספים בכל רחבי הארץ. התרגילים תוכננו מראש כחלק מתכנית האימונים לשנת 2021. 

 

כלל התרגילים יתקיימו תוך הקפדה מלאה על נהלי הקורונה לשמירה על בריאות המשתתפים.

 

 

פורטל הכרמל

תגובות

1. עספיא לפני 30 ימים
תותח

מומלצים