الفزعة 25 סרט ששובר את הלב הדרוזי

הצגת בכורה של סרט الفزعة 25 של הבמאי הסורי קוסאי עיסמי, שריתק את קהל הצופים למסך והדמעות לא איחרו להגיע, זה הוא סרט מלא ברגשות והחיים הפשוטים ובעיקר במוזיקה הררית ערבית, תמונות של נוף בכפרים והאדמה שנספגה בדם, הסרט ממחיש את השוויון בין נשים לגברים.

12.11.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
الفزعة 25 סרט ששובר את הלב הדרוזי

 

זו פעם ראשונה שמוצג סרט שמדבר על מלחמתם של הדרוזים והסבל בו נמצאים עד יום זה במיוחד בלבנון ובסוריה, הצגת הסרט בדליה הביאה קהל רב להגיע מתוך רצון לעזור ולסייע לבמאי הסורי ומצד שני לצפות בסרט, אבל לאף אחד לא היה מושג עד כמה העבודה הבמאית, הצילום, המוזיקה והשחקנים הביאו תמונת אמת שממחישה את הרצח שביצע דאעש נגד הדרוזים.

 

זה היה בתקופה בה מלחמת האזרחים בעיצומה והעולם נלחם בדאעש בעיראק בסוריה ובמצרים ובמקומות אחרים, אף אחד לא האמין שזה יגיע לכפרים הדרוזים של אותה אוכלוסיה חקלאית ,שרוב התושבים קשישים, נשים וילדים ואילו הגברים רובם היה בשירות צבאי במחוזות שונים, רחוק מהבית.

 

הסרט מביא את תמונת הילדה שמושיטה יד למקבץ נדבות ברחוב, שבעצם הוא היה מחבל עם חגורת נפץ, שהתפוצץ והרג רבים ופצע עשרות, בנוסף לאדם נכה שמתנייד בכסא גלגלים ועולה למונית של דרוזי ונוסע לאחד הכפרים וכשיורד מהרכב הוא משליך את כסא הגלגלים ומתחיל להרוג את התושבים.

 

בסרט מראים את האימא הדרוזית שמהגנת על הילדים שלה ונלחמת בדאעש, הסרט לא פסח על אהבת הצעירים, כאשר אחד הצעירים שרצה בקשר עם בחורה מקומית ולא נענתה לחיזוריו, מוצא את עצמו מטופל ע"י אותה בחורה, הוא לא שורד את הפציעה שלו ומת, מדריך הקראטה שגם מצטרף ללחימה שלידו שיכים צעירים ומבוגרים כולם כאחד, והעיתונאי שלא שרד את המלחמה ונהרג.

 

התארגנות המונית של התושבים הדרוזים בסוריה, כולל כפרי רמת הגולן, הביאה לשבירת ארגון דאעש ושחרור רבים שהיו בשבי בידי הארגון.

 

בין הלוחמים הרבים שהתגייסו היו נשים, שלא חשבו על המוות, העיקר שרצו להציל את הכפרים שלהם.

 

 

תזכורת מאותה תקופה " תושב שביקה בסוריה מבקש סיוע לוחמים " שתי הקלטות שממחישות את מצב הכפרים המרוחקים במחוז סויידה והפעם הבאנו את קולו של תושב כפר שביקה בדרום סוריה, בכפר לא נשארו גברים, ובהקלטה נוספת שיח' סגיע מקלד שנפגע מירי של לוחמי דאעש בהודעה לאשתו ברגעיו האחרונים.

 

מאות ההרוגים הדרוזים במחוז סויידה הובאו למנוחות, בהשתתפות אלפים מבני העדה הדרוזית בסוריה, מי שסבל רבות ממה שקרה במרכז סויידה, אלו אותם כפרים מרוחקים בגבול של עיראק ירדן ובמיוחד בכפר שביקה שמחצית הגברים נהרגו ונשים ובנות נחטפו ע"י ארגונים אסלאמיים, כדי לגרום לדרוזים ללחוץ על השלטון הסורי להיענות לדרישות של אותם ארגונים, כל זה מתרחש עם חזרת השלטון הסורי לשלוט באזור הזה אחרי 7 שנים של שקט יחסי.

 

כפר שביקה, כפר קטן מאוד שנמצא בגבול ההרים עם מדינת עיראק, הכפר מרוחק כ 55 ק"מ מגבול ירדן ישראל, מרוחק ממרכז סויידה כ 50 ק"מ, כל התושבים הם דרוזים החיים מחקלאות בעיקר.

 

אותו גבר ממשפחת אבו עמאר בהקלטה, מסביר בזעקה שלו לדרוזים שיכולים לשמוע ולהעביר את קולו, שמצב הכפר לא יכול לעמוד עוד במתקפת הכוח הגדול והחמוש בנשק אוטומטי של הארגונים האסלאמיים, לעומת אנשי הכפר שבקושי יש להם במה להילחם, ולהגן על עצמם.

 

 

 

 

מתארך 28-7-2018 קישור

 

הדיווחים הלכו והתעצמו על רצח אזרחים דרוזים בכפרים הרחוקים ממרכז הר הדרוזים, הרוגים בכפר דאמא  בקרבות נגד דאעש ואלנוסרה.

 

נפילתם של מספר הרוגים ופצועים בקרבות בכפר דאמא במחוז סווידה שבסוריה, כוחות הארגונים הקיצוניים דאעש ואלנוסרה הגיעו לכפרים במחוז סווידה, הארגונים הניפו את דגליהם בכפר דאמא שבמחוז ומיד הדרוזים התחילו להתארגן ויצאו לקרב נגד הארגונים.

 

כתוצאה מהקרבות נפלו 6 חללים בקרב הדרוזים ועשרות נפצעו. יש לציין שאלה שלחמו בארגונים ברובם לא חיילים אלא משמר אזרחי שהקימו תושבי הכפרים כדי להגן על הכפרים הדרוזים.

 

מתוך הכפרים דיווחו שאלה שהתקיפו את הכפרים הדרוזים היו מארגוני דאעש ואלנוסרה שקיבלו עזרה מהבדואים תושבי אזור "אל-לג'אה" שהצטרפו לשורות הארגונים הקיצוניים.

 

האזרחים שנלחמו בלוחמי הארגונים האלה הצליחו להדוף את הקיצוניים מכפר דאמא.

 

 

 

 

תזכורת לדיווח בפורטל הכרמל והצפון מתאריך 25-7-2018 " הרוגים רבים בשרשרת פיגועים בסויידה בסוריה " מחבלי דאעש ביצעו הבוקר שרשרת פיגועים בעיר הדרוזית סויידה שבדרום סוריה.

 

כתוצאה נהרגו עשרות תושבים ונפצעו עשרות אחרים.

 

 

 

 

 

 

 

 

פורטל הכרמל

תגובות

1. סמי לפני 18 ימים
عاش شرفاء الطائفة

מומלצים