"הזקנים לא מוצרים לא ניתן לשנות את ההנחיות כל שני וחמישי"

עם תחילת משבר הקורונה ועקב החששות להידבקות במחלה עברו זקנים רבים לקבל גמלה בכסף והפסיקו את הביקורים במרכזי היום הנמצאים בערים השונות, בתקופה זאת מצבם של רבים הידרדר מבחינה פיזית ונפשית עקב הבדידות שגרמה למחלות ואף למקרי מוות.

27.10.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
"הזקנים לא מוצרים לא ניתן לשנות את ההנחיות כל שני וחמישי"

שמואל סמי קידר מנכ"ל איגוד הל"ב, צילום: יח"צ

 

שמואל (סמי) קידר, מנכ"ל איגוד העמותות לזקן: "זקנים הם לא מוצרים. לא ניתן לשנות את ההנחיות כל שני וחמישי. הביטוח הלאומי חייב לפצות על הנזקים שהנחיותיו גרמו בתקופת הקורונה".

בשבוע שעבר עם הירידה בתחלואה והחזרה לשגרה, שלח המוסד לביטוח לאומי מכתבים למרכזי היום וביקש מהם להפציר בזקנים לשוב אליהם מתוך הבנה שהפעילות במרכזי היום מאפשרת מפגש חברתי הכרחי ביותר בתקופת הקורונה והם הפתרון הטוב ביותר להפגת הבדידות.

במכתב שהפיצה ארנה זמיר, מנהלת אגף סיעוד בביטוח הלאומי נכתב: "עם העלייה הדרמטית שהייתה בתחלואה שקדמה לסגר, ראינו בנתונים עליה משמעותית במספר הזכאים שביקשו לעבור לגמלה בכסף מתוך חשש להידבקות

כיום עם ירידת התחלואה והיציאה ההדרגתית מהסגר אנו ממליצים לכם ליצור קשר עם הזכאים להם סיפקתם שירות עד חודש 9.2020 ועברו לגמלה בכסף במהלך חודש זה ע"מ לשוחח אתם על חשיבות השירות של המטפל/ת או ביקור במרכז היום ולבדוק אתם את נכונותם לשוב ולקבל שירות של טיפול אישי בבית או ביקור במרכז יום. ניתן להעביר למחלקות הסיעוד שמות של זכאים אתם דיברתם המבקשים לחזור לקבלת שירות בבית או במרכז היום באמצעות "צור קשר".

שמואל (סמי קידר), מנכ"ל הל"ב – איגוד העמותות לזקן בישראל: " ההנחיה החדשה איננה מספקת. תחילה גרמו נזק והציעו לאנשים לוותר על הביקור במרכזי היום ולקבל גמלה בכסף ועכשיו, כשמבינים שההנחיה גרמה לפגיעה גם בקשישים וגם במרכזי היום, הם מבקשים שנחזיר את הזקנים למרכזי היום.

מדובר באנשים, לא במוצרים. קשה מאוד לשנות לזקנים את השגרה וההרגלים. בנוסף לכך, המעבר של זקנים רבים לקבל גמלה בכסף גרמה לפגיעה אנושה במרכזי היום ונכון להיום יש ירידה של כ-40% בקרב המבקרים. הביטוח הלאומי חייב לנקוט דרך אקטיבית ולממן קמפיין הסברה על מנת לעודד את הזקנים לשוב למרכזי היום ולעשות זאת יחד עם שיפוי מרכזי היום על הנזקים הקשים שהקורונה גרמה להם".

 

תגובות

מומלצים