"ניצן הפקרת אותנו"

האנשים שאמורים לתת סעד ומענה לחולים הפכו שקופים מרוב שחיקה. מחוקים לגמרי, הם לא מוכנים יותר לעבודה משעבדת, לא שפויה מטורפת סביב השעון, הם קורסים תחת היקף עבודה של 26 שעות בעוד שההגבלה היא ל-18.

06.10.2021 מאת: רותי זוארץ
"ניצן הפקרת אותנו"

 

 

מחאת המתמחים, המלאכים הבלתי מוערכים מגיעה לעיצומה, כשאמש הפגינו המתמחים וחסמו את הרחוב המוביל לביתו של שר הבריאות ניצן הורוביץ.

 

המפגינים שרפו מדי מתמחים, קשרו עצמם בשלשלאות והחזיקו שלטים שעליהם נכתב "ניצן הפקרת אותנו", ו"לא נוותר עד שנקצר".המתמחים: ברביבאי בעד קיצור התורנויות

 

האנשים שאמורים לתת סעד ומענה לחולים הפכו שקופים מרוב שחיקה. מחוקים לגמרי, הם לא מוכנים יותר לעבודה משעבדת, לא שפויה מטורפת סביב השעון, הם קורסים תחת היקף עבודה של 26 שעות בעוד שההגבלה היא ל-18.

 

הסנדלרים בלבן הללו הולכים יחפים ומדוחים על תחושת טשטוש, עירפול מחוסר שינה.

 

פגיעה בהם ובמטופלים כמובן.

 

היום צפוי לפוג תוקפו של ההיתר הכללי לשעות עבודה ומנוחה שבועית והיקף שעות נוספות במוסדות רפואיים. עשרות רופאים מתמחים בבתי החולים ברחבי הארץ החלו לחתום אתמול (שלישי) על מכתבי התפטרות שיוגשו מחר במידה והמתווה לקיצור תורנויות לא יורחב לכל המקצועות הרפואיים בכל הארץ, כפי שהם דורשים.

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי צפויה לחתום היום על היתר חדש למתווה התורנויות שצפוי להיכנס לתוקף. על פי המתווה החדש, היקף שעות העבודה צפוי להיות מוגבל ל-18 שעות והגבלה לעד שש תורנויות בחודש. המתווה המוצע יתחיל בעשרה בתי חולים בפריפריה כפי שהומלץ ע"י משרד הבריאות (למעט התמחות במקצועות כירורגיים) ויורחב באופן מדורג בחמש השנים הקרובות לכלל המתמחים בארץ.

 

משרד הבריאות מבקש להכניס שינויים לטיוטת ההיתר, שלטענת המתמחים "מבטלים כמעט לחלוטין את המתווה לקיצור תורנויות ומעמידים בספק כל אפשרות להרחיב אותו מעבר לארבע מחלקות בבתי החולים בפריפריה".

"כרגע, המתווה לקיצור תורנויות כולל קיצור ב-2022 רק לכ-10% מהמתמחים ומשאיר את כוח העבודה העיקרי בבתי החולים, המלר"ד והפנימיות מאחור- לא נוכל לתת לזה לקרות. על זה יקום ויפול דבר!", מסרו בארגון המתמחים.

הקורונה שכילתה ונגסה בכל פה בכל מגזרי המשק, הגיעה וחבטה במי שנלחם בה-הרופאים והמתמחים, שהם יד ימינם ובלעדיהם מערכת הבריאות  הציבורית קורסת.הפנימית והמלר"ד הם עמוד השדרה של מערכת הבריאות הציבורית.

"אם משרד האוצר לא יתקצב קיצור במקצועות הללו כבר ב-2022 זו יריקה בפרצוף של לוחמי הקורונה, ופגיעה קשה בציבור". אומרים בארגון הרופאים המתמחים. "אנחנו קוראים למשרד האוצר להוסיף את התקציב הנדרש מיד כדי לאפשר זאת. ככל שהדבר לא יקרה, לא תוותר בידינו ברירה וניאלץ להוביל להתפטרות המונית בכל ביה"ח בארץ".

 

היום יקיימו ארגון הרופאים המתמחים "מרשם" מסיבת עיתונאים בנושא מול משכן הכנסת בשעה 09:30, וגם ברביאי צפויה לקיים מסע"ת כשעה מאוחר יותר.

 

תגובות

1. כוכי שגיא לפני 11 ימים
"ניצן הפקרת אותנו"

מומלצים