80 שנה לקרב אום אלדרג בכרמל

פרק חשוב בהיסטוריה המודרנית של הדרוזים בארץ ובכרמל, התחולל בדיוק לפני 80 שנה, שייח' עבדאללה שרוף ז"ל ושייח' גדעאן עמאשה ז"ל, בדברים שסיפרו על התקופה ההיא, ועל קבוצת אלמוסלחין שהקימו להגנה על הישובים בכרמל.

03.12.2018 מאת: דוקטור גבר אבו רוכן
80 שנה לקרב אום אלדרג בכרמל

להלן פרטים חשובים ממקורות ראשונים של אנשים שחיו אז וזכרו את התקופה והמאורעות.

שייח' עבדאללה שרוף ז"ל סיפר לי במפגשים אתו בשנות ה80 במאה הקודמת : בשנות ה30 בתקופת המנדט הבריטי על הארץ, הגיעו לכפרים עספיא ודאלית אלכרמל כנופיות ערביות בתקופת המרד הערבי בארץ ב1936 -1939, ודרשו תרומות וסיוע מהדרוזים, בלוחמים ונשק וכסף ועוד.

הדרוזים לא נענו וענו שהם אנשי שלום ורצונם לחיות בשלום ואחווה עם כל העדות והדתות בארץ.

הלחץ על הדרוזים הלך והתחזק, עד שבליל ה 27/11/1938 התקיפו מאות לוחמים ומורדים ערביים את עספיא ופשטו על בתי התושבים והשפילו אותם וגנבו כל מה שאפשר .

בליל התקפת המורדים בהנהגת אבו דורה מכפר סילת אלחארתיה מאזור גנין, נשארתי באדמתי בעמק ליד גלמה, אחרי יום חריש קשה וישנתי שם להמשך העבודה למחרת.

פרצו לביתי מורדים והמפקד שלהם שאל את אשתי, איפה עבדאללה שרוף ? ענתה אשתי, לא בבית נשאר באדמה בעמק, אמרו לה, אנו רוצים אחד משלושה: את עבדאללה בעלך, או את הרובה שברשותו, או להרוס את הבית.

ענתה אשתי, עבדאללה איננו, רובה אין לנו בבית, וזה הבית לפניכם.

הם הפכו את כל הדברים בבית, ואפילו בני שהיה בן כמה חודשים הפכו אותו עם העריסה שישן בה על הריצפה, גנבו כמה דברים מהבית ועזבו.

למחרת כשחזרתי לכפר אמרו אנשי הכפר, המורדים מחפשים אותך ורודפים אחריך, תברח להר הדרוזים, אמרתי בפני כולם, אני נשבע באלוהים ובדת, שלא אברח ולא אעזוב את עספיא אלא מת.

כל עוד אני בחיים אני אלחם בהם וארדוף אותם המורדים השפלים והגנבים עד הסוף.

בהמשך הצטרפתי לגרעין הלוחמים והמגינים הדרוזים בכרמל, כ20 דרוזים בפיקודו של שייח' זידאן חסין אבורוכן, וקיבלנו נשק להגנה מהאנגלים ותמיכה מאנשי ההגנה בסביבה.

היינו שומרים כל לילה במשך שנים, על הכפר ותושביו, עד שנעקרו עקבות המורדים מהכפר ומהסביבה ומהכרמל בכלל.

באותו ליל ה27/11/1938 ירדו סלימאן שריף אבו רוכן (אבו לוטפי) וגדעאן עמאשה ופאיז חסון, ליגור ונפגשו עם האנגלים ואנשי ההגנה וסיפרו להם על פשיטת הכופיות הערביות על כפרי הדרוזים בכרמל, והם ביקשו נשק להגנה וסיוע דחוף.

שייח' גדעאן עמאשה ז"ל מספר במפגש אתו בשנת 1985: הבריטים שאלו אותי לאן ברחו המורדים ואיפה אפשר למצוא אותם עם שחר מחר בבוקר, עניתי שסביר להניח שהם יהיו בסביבות הכפרים איגזם ואום אלזינאת מזרחית ודרומית לדאלית אלכרמל.

למחרת עם שחר יצא מטוס סיור בריטי לחפש אחר עקבות המורדים, כמו כן יצא כח בריטי עם ג'יפים וקומאנדקרים לאזור, פגשו אותם באזור אום אלדרג', בין איגזים ואום אלזינאת ודאלית אלכרמל.

הבריטים התקיפו אותם בשני כוחות, אחד מאיגזים והשני מאום אלזינאת, והמטוסים הפציצו אותם מהאויר. התפתח קרב כמה שעות באותו יום 28/11/1938.

גדעאן עמאשה שהיה ביחד עם פאיז חסון בשירות המודיעין הבריטי בזמנו, מספר עוד: אחד הפרשים ברח משדה הקרב, ומטוס בריטי חיסל אותו בגיחה אחריו, נודע לנו במהלך היום שהוא החזיק ספרי הקודש הדרוזים שגנב מבית התפילה, ומצאנו את דפי ספרי הקודש פזורים בשטח.

כשהגענו לאום אלזינאת ביחד עם עשרה קצינים וחיילים בריטים ספרנו בשטח 53 גופות, כולן של אנשי הכנופיות והמורדים הערביים מלבד שתי גופות של שני דרוזים מהר הדרוזים שגרו בעספיא והמורדים חטפו אותם וירו בהם מאחור כשרצו לברוח ולחזור לעספיא, אני אישית זהיתי אותם כי הכרתי אותם קודם, שריף גרמאנא וסלימאן עמאר.

לאחר הקרב באום אלדרג', חזרנו לבסיס הבריטי בחיפה, ושלושתנו: סלימאן שריף אבורוכן ופאיז חסון ואני(גדעאן עמאשה) יעצנו למפקדה הבריטית שצריך לעזור לתושבי דאלית אלכרמל ועספיא בנשק וציוד ושכנענו אותם שיקימו קבוצת הגנה מהתושבים עצמם להגן על עצמם הם, וכך היה. 

בדצמבר 1938 הוקמה קבוצת המגינים והחמושים (אלמוסלחין) להגנה על הישוב והתושבים.

במשך הזמן חברי הארגון הזה עזרו להגנה ולבריטים ולדרוזים ופעלו למען הקמת מדינת ישראל בהמשך, וזכו לעיטור עלה, עיטור לוחמי המדינה לפני 1948.

ילדיהם ונכדיהם קבלו את העיטור מנשיא המדינה בכנס רב משתתפים, כאלפיים איש, ברחבת יד לבנים בדאלית אלכרמל בשנת2017.

בזכות האנשים האלה ואחרים מעטים, נרקמו קשרים טובים בין דרוזים ויהודים והבנות לחיים משותפים בעתיד.

כתוצאה מכך כל הדרוזים נשארו בבתיהם ובכפרים שלהם ב1948, ולא הפכו לפליטים, והמשיכו להתפתח ולהשתלב בכל תחומי החיים במדינה ובארץ.

 

פורטל הכרמל

תגובות

8. רמי לפני 1 שנה
ומה עם כל הפיליטים שיש לנו בכפר?
7. موحد كرملي- عسفيا לפני 1 שנה
لا لتشويه التاريخ
6. דרוזי לפני 1 שנה
לא נכנסים לתאגיד תזהרו
5. עספיא לפני 1 שנה
הכרכה
4. עיספאוי לפני 1 שנה
כל הכבוד גבר
3. צעירים לפני 1 שנה
מעניין מאד..הצעירים לא מודעים מספיק..
2. דרוזי לפני 1 שנה
חשוב שהצעירים ידעו
1. חלבי לפני 1 שנה
חלבי

מומלצים