אלימות גואה בקרב בני נוער

משטרה הוזעקה לבית ספר בעקבות קטטה שפרצה בין תלמידים במגאר, במקרה אחר במתחם בית ספר באשדוד תלמידים ירו במורה באקדח אוויר, המורה נזקק לטיפול רפואי, מה גורם לאלימות בקרב הצעירים?

13.11.2017 מאת: פורטל הכרמל
אלימות גואה בקרב בני נוער

גל אלימות של בני נוער בבתי ספר שוטף את המדינה, ארוגני המורים קוראים להשבית את מערכת החינוך.

לפרופ' ברנדה גייגר קרימינולוגית באקדמית גליל מערבי, המתמחה באלימות מילולית במסגרות שונות, יש הסבר מקורי לתופעת האלימות הפיזית של תלמידים כלפי מורים.

פרופ' גייגר  מאמינה כי האגרסיביות של התלמידים מהווה סימפטום לחוסר היענות ואף התעלמות מצרכיו של התלמיד.

תלמידים בעלי צורך בתמיכה נפשית הנמצאים בכיתות גדולות יחסית אינם זוכים לאוזן קשבת, לתמיכה ולעידוד ואף הופכים למטרה נוחה של אלימות מילולית של המורה.  ילדים (בנים יותר מבנות) בעלי הישגים נמוכים זוכים להערות חוזרות על כישלונם וחוסר הפוטנציאל שלהם. הערות חוזרות של המורה מתייגות את הילד ומשפילות אותו ללא אפשרות להתלונן כי המנהל  לא יעשה כלום ואף יהיה בצדו של המורה .

על סמך מחקרים רבים שערכה, מבססת פרופ' גייגר את טענתה כי התפרצויות פזיות של תלמידים כלפי מורים הם נדירים ביותר (ועל כן זוכים לתגובה תקשורתית מובלטת). על פי רוב, העימותים בין תלמידים למורים מסתכמים בזריקת חפץ זמין בידו  של התלמיד על הרציפה כגון קלמר, מחברת או כיסא ויציאה מן הכיתה לאחר טריקת דלת. 

פרופ' גייגר מאמינה כי ענישה מחמירה ואכיפה מוגברת אינם פתרון לבעיה שזקוקה לטיפול שורש והקפדה על תמיכה נפשית והבניית הדימוי העצמי בקרב נוער שלעיתים זקוק לחיזוקים ותמיכה.

העובדה כי התופעה הינה רוטינית ואינה תחומה לאזור גאוגרפי, מגזר או סקטור כזה או אחר מצביעה על הצורך בבדק בית מעמיק ונרחב במערכת החינוך ועל הצורך של המורים והתלמידים לשמור על אקלים כתתי בה שני הצדדים יכולים לדבר זה עם זה.

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים