אם מטיילים לירח יכולים להשיג מים מקרח

מחקר חדש מראה כי השגת מים מקרח בתוך מכתשי הקוטב הדרומי של הירח יכול להיות קל יותר ממה שצפו המהנדסים ומהקרח ניתן להשיג מים אוויר ודלק לטילים, הקוטב הדרומי של הירח הוא המקום החם ביותר בחלל למשימות אנושיות רובוטיות.

17.08.2019 מאת: מגד תאבת
אם מטיילים לירח יכולים להשיג מים מקרח

 

באזור הקוטב הדרומי של הירח נמצאים כמה תנאים קשים, כולל טמפרטורות נמוכות עד מינוס 233 צלסיוס, באזור זה במיוחד במכתשים השמש כמעט ולא מאירה את פני השטח ומשאירה קירות ורצפות קפואים בחושך.

ארטמיס 3, המיועד להשקה בשנת 2024, אמור להביא את הצוות האנושי הבא אל פני הירח, כולל האישה הראשונה שתצעד על הירח.

סין מתמקדת בדריכות בחקר הירח, וסוכנות החלל הסינית הלאומית (CNSA) הודיעה על תוכניות להקים תחנת ירח בעשר השנים הבאות.

בינואר 2019, הנחתת צ'אנג'י 4 הסינית ויוטרו -2 הפכו לכלי הרכב הראשונים שאי פעם נגעו בבטחה בצד הרחוק של הירח.

סוכנות החלל הסינית, CNSA, מתוכננת על פי לוח הזמנים לבצע סדרת שיגורים לאזורים הדרומיים של הירח במהלך השנים הבאות.

הודו שגרה ב- 22 ביולי צ'אנדרייאן -2, יחד עם הנחתת ויקראם והרובר פרגיאן, לאזורים הדרומיים של הירח . ניסויים מדעיים מרובים על סיפונה החללית תמפה משקעי מים להמשך הבירור.

קרח מים התגלה גם בקוטב הצפוני של הירח, אם כי מרבית המשקעים נמצאים באזור הקוטב הדרומי.

מים הופקעו על הירח כאשר שביטים פגעו על פני השטח, וייתכן שיוצרו מים על פני הירח באמצעות תגובות כימיות המופעלות על ידי השמש. מולקולות מים עשויות אפילו לנדוד סביב הירח, אם כי רק לאורך מרחקים קצרים.

רעיון מסקרן אחד הוא האפשרות של מחזור מים על הירח. מים מופקדים על פני השטח על ידי שביטים, או צורות מרוח סולארית, ומועברים למקומות אחרים על ידי ההשפעה של מיקרומטוריטים ותהליכים כימיים לפני איסוף ופיזורם פעם נוספת.

רעיון מסקרן אחד הוא האפשרות של מחזור מים על הירח. מים מופקדים על פני השטח על ידי שביטים, או צורות מרוח סולארית, ומועברים למקומות אחרים על ידי ההשפעה של מיקרומטוריטים ותהליכים כימיים לפני איסוף ופיזורם פעם נוספת.

אחת הבעיות עם טיסה בחלל, בין אם היא רובוטית או אנושית, היא שחללית צריכה לשאת את כל הדרוש לטיסה, כולל דלק ותמיכת חיים למשימות אנושיות. צרכים אלה מוסיפים משקל משמעותי לרקטה ועלות הטיסה.

מחסן מוכן של מים על הירח והאוויר והדלק שיכולים להפיק ממנו, פירושם שמטיילים בחלל לא יצטרכו להביא כמה שיותר אוויר, מים או דלק בניסעתיהם, זה יקל מאוד על אתגרי הנסיעה בתוך מערכת השמש הפנימית.

אם מטיילים לירח יכולים להשיג מים מקרח, הקולוניזציה של פני הירח הופכת מעט קלה יותר, וזולה בהרבה, מאשר צורך להוביל מים מכדור הארץ.

חוקרי רובוטים מארצות הברית, אירופה, סין והודו בוחנים את הקוטב הדרומי הירחי עבור אותו מרכיב חיוני במים החיים.

כשנאס"א מציגה את המשימה הצוותית שלהם לירח, סין והודו ממקדות שניהם את הכוונה לחקירה הרובוטית של הירח. יזם החלל הפרטי אלון מאסק אמר לאחרונה כי החברה שלו,  SpaceX, תוכל להנחית רובוט על הירח בעוד שנתיים, ולהציב אדם על פני הירח תוך ארבע שנים בלבד.

העיניים של כולם פונות לטריטוריה החדשה והמבוקשת ביותר בשכונה הפלנטרית הקוטב הדרומי של הירח.

קישור למאמר באנגלית
 

פורטל הכרמל

תגובות

1. אחד לפני 4 חודשים
יישר כוח מגד יא תותח

מומלצים