אני כרמלי זה לא עוד צירוף מילים

מזה ארבע שנים מתקיים לו מיזם אני כרמלי שמחנך לשמירה על השטח הביוספרי, "אני זה הטבע והטבע זה אני"15מוסדות חינוך מדליה עוספיה חוף כרמל וטירת הכרמל, לוקחים חלק בפעילויות, מובילת המיזם אביטל יחיאלי מרוצה ומפרגנת על ההישגים, פגשנו את כולם בתערוכה בדליה.

14.06.2019 מאת: חסין חלבי, חלא חלבי

אני כרמלי 2019

 

התערוכה שהתקיימה במרכז תרבות דאלית אל כרמל, משכה אליה קהל רב של הורים וצוותי חינוך ובעיקר כל בעלי התפקידים במשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים ומנהלה, ראש מועצת דאלית אל כרמל רפיק חלבי וחברי מועצה.

לדעת מאיפה אנחנו מגעים ואיפה חיים ומה צריך לעשות כדי לשמור את המקום הירוק זה כנראה צריך להתחיל במבוגרים מאמנים שהילדים שהיו שותפים למיזאם יפעלו מול המבוגרים שלא ישלכו אשפה למקומות הציבוריים.

שוחחנו עם השותפים מבתי הספר והמחנכות של יסודי חדשני דליה ויסודי א דליה, מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה שלמה כץ, מנהל הפארק הלאומי אייל כהן, רכזת תוכניות חינוכיות במרחב הביוספרי כרמל אביטל יחיאלי והבאנו את דברי ראש מועצת דליה רפיק חלבי.

מוסדות החינוך ששותפים למיזם.

אבי רווק ושגית מרמלשטיין מחט"ב אריאל בטירת כרמל.

אורלי ריונפלד מבי"ס כרמל וים בחוף הכרמל.

אימאן חליפה מחט"ב דאלית אל כרמל.

אכראם להיאני מאלאשראק עוספייא.

ג'והרה מנסור מיסודי ב' עוספייא.

דלית מנשה מזבולון המר טירת הכרמל.

חלי גיגי אלחנה מאבנר ברזני בטירת כרמל.

מיה שכטר אורחן מבי"ס מיתר בחוף הכרמל.

מירה אלמליח מאפרים צמח בטירת כרמל.

נאיף מנסור מיסודי א' עוספייא

סעיד חלבי מחדשני דאלית אל כרמל

עביר כיוף מיסודי ג' עוספייא

רושדי חסון מיסודי א' דאלית אל כרמל

רימה נאטור מיסודי ב' דאלית אל כרמל

ורינה תירוש מגלי עתלית בחוף הכרמל.

הערב התחיל בהמנון של אני כרמלי, שמחדד "איפה איפה אני גר? אני כרמלי , מהים אל ההר, אני כרמלי, מין ווין אנא ג'אי, אנא כרמלי, מן אל בחר לג'בל, אנא כרמלי".

 אביטל יחיאלי מנהלת התכנית אמרה: "מרגש מאוד להגיע לערב הזה ולראות את התוצרים לתהליך שנמשך לאורך השנה, אנחנו מאוד גאים בעשייה שקיבלה כאן במה הערב בתערוכה, גאים לקחת חלק בתכנית שמעבירה מסר של חיבור לסביבה הטבעית, של הרחבת גבולות השייכות, של לקיחת אחריות אישית ורצון להשפיע ולהטיב עם העולם, אבל בכל הכנות, ועם כל הכבוד למסגרות ולתכניות חינוכיות (ויש כבוד), החיבור האמיתי מתחיל מהבית, כל שנה אנחנו זורקים רשת דייגים וממתינים בסבלנות, סקרנים לראות מי הם הילדים האלו שיתפסו וידלקו על המסרים של התכנית".

 אביטל יחיאלי: "בכל שנה, ככל שההיכרות שלנו איתם הולכת וגדלה, אנחנו רואים דרכם כל כך בבירור את ההשפעות של הבית, את ההכוונה והליווי שכלם ההורים, דרך האהבה שלהם לצאת לטייל אנחנו רואים את החיבור שלכם לאדמה, לחי ולצומח, דרך הפתיחות שלהם לפגוש ולהכיר חברים חדשים אנחנו רואים את הסובלנות ואהבת אדם שלימדתם אותם, הרצון שלהם להוביל שינוי הוא שיקוף לדוגמא האישית שאתם מעבירים להם מתוך נתינת חינם שלכם".

 אביטל יחיאלי:"הם לומדים אותנו כל הזמן, סופגים דרך המעשים שלנו את הערכים והעקרונות ללא מילים, ובדרך החיקוי שלהם הם הופכים בתמורה להיות המורים הכי גדולים שלנו, אבל העולם שבו גדלנו וחווינו כילדים, שונה מאוד מהעולם של הילדים שלנו היום. הטכנולוגיה שתופסת מקום גדול בחייהם, באה על חשבון הזמן שהם מבלים בחוץ במחבואים וטיפוס על עצים. הטבע שאנחנו חווינו כילדים, שונה מאוד מהטבע שהם זוכים לחוות היום, עם כמות האשפה הולכת וגדלה, והשטחים הפתוחים שמצטמצמים".

"אני רוצה להקריא לכם ציטוט של אחת האקטיביסטיות המובילות היום בתחום הסביבה בשם גרטה תונברג, גרטה היא נערה בת 16משוודיה, שהתחילה את המחאה שלה לפני פחות משנה וסחפה אחריה מיליוני בני-נוער מ-112 מדינות בעולם. הציטוט הוא מתוך דברים שאמרה בוועידת האקלים בדצמבר 2018.

"בשנת 2078 (בעוד שישים שנה) אני אחגוג את יום הולדתי ה 75. אם יהיו לי ילדים, אולי הם יבלו את היום הזה איתי. אולי הם ישאלו אותי עליכם. אולי הם ישאלו למה לא עשיתם כלום כשעוד היה זמן לפעול. אתם אומרים שאתם אוהבים את הילדים שלכם יותר מכל, ועדיין, אתם גוזלים את עתידם ממש לנגד עיניהם. עד שלא תתחילו להתמקד במה שצריך לעשות במקום מה הפוליטיקה מאפשרת, כבר לא תהיה תקווה."

מאוד קשה לדמיין את העולם בעוד 60 שנה, לפי התחזיות והמחקרים, קשה לדמיין גם חצי מזה, הנתונים המדאיגים יכולים להיות מאוד מייאשים. אבל הציטוט הבא של אותה נערה, בעיני חשוב לא פחות מכל התחזיות העגומות, והמחקרים. (זה ציטוט שאני מאוד מזדהה איתו).

"כאשר אנחנו מתחילים לפעול, תקווה נמצאת בכל מקום. אז במקום לחפש את התקווה, חפשו את הפעולה. התקווה כבר תגיע."

צוות המורים שליווה את הילדים השנה בתהליך פיתוח היוזמה: אומימה חוה, אורית אשכנזי, אורלי משה, אימרי שביט, אוראל מור-יוסף, ג'ואהר אבו זאלף , דליה זהר אלאדין, טליה אליאס, מונה נסראלדין, ניבה לוברמן, סיהאם סקר, עינב אסעד, עירית גולן, עליה חליל, נג'את ביראני, רינה מקלדה, אימאן נסראלדין, ותמר אלדר.

 אביטל יחיאלי: "אנחנו מתייחסים לכיף שלנו מאוד ברצינות, וזה המקום לומר תודה רבה לרן כץ שבנה והנחה יחד איתי את תהליך פיתוח היוזמות השנה עם דגש גדול על חוויה ומבלי להתפשר על דיוק התכנים. תודה רן, אני רוצה לומר תודה גדולה ומיוחדת לצוות המדריכים של אני-כרמלי, אסף שירן (מהקבוצה הסגולה), אלון מקלדה (קבוצה כחולה), האיל עזאם (קבוצה ירוקה), הילה טביב רבינוביץ (קבוצה ורודה), יובל פוקס (וואווי הכתומים), כפיה עמאש (הצהובים), עד רובנר (מהקבוצה החומה), צביקה שניידר (מהקבוצה האדומה), ואחרון חביב עזמי עזמי המע"ר האגדי שלנו". 

 אביטל יחיאלי:"איזה מסע היה לנו השנה?, נראה שכל הגשם ירד השנה דווקא בימי רביעי, אתם באים לעשייה שלכם מתוך כוונה אמיתית לפגוש את הילדים, להכיר אותם, ולבלות זמן משמעותי בטבע, אתם חבורה יוצאת דופן בכל מובן והיה לי לכבוד ולעונג לעבוד יחדיו על הפרויקט המיוחד הזה, ותודה אחרונה והכי הכי חביבה, לכל ילדי אני-כרמלי, שגרירי הכרמל, תודה שהצטרפתם להרפתקה הזו איתנו, אנחנו מניחים על הכתפיים הצעירות שלכם המון תקוות ומשאלות לב ומאחלים לכם שתמיד תזכרו את הזמן המיוחד הזה שבילינו יחד בטבע המופלא של הכרמל, אנחנו גאים בדרך שעשיתם".

 

פורטל הכרמל

תגובות

4. משפחת שאמי לפני 2 שנים
עשייה מבורכת
3. إنسان לפני 2 שנים
الفعاليات الراقية
2. אימא לפני 2 שנים
כל הכבוד על היוזמה
1. כולם כרמלי.. לפני 2 שנים
הכרמל..איכות חיים..טבע ובריאות..ואושר..

מומלצים