בית המשפט אסר זמנית על עיריית חיפה לקבל תלמידים ל"רעות"

​​​​​​​שבועיים לפני תחילת שנת הלימודים מאבק התלמידות מזיכרון יעקב עולה כיתה, בהמשך לניסיון של עיריית חיפה לבטל את קבלתן של שבע התלמידות לבית הספר היוקרתי העל-אזורי לאומנויות "רעות" מכיוון שאינן תושבות העיר חיפה

11.08.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בית המשפט אסר זמנית על עיריית חיפה לקבל תלמידים ל"רעות"

 

הגישו הורי התלמידות עתירה בית המשפט נחלץ לעזרתם וקבע כי לעת עתה אין לבצע "כל פעולה שיש בה כדי למנוע קבלתן לביה"ס 'רעות'", וכן שיש לדון בה בשבוע הבא לאחר שעברו מיונים קפדניים במשך כחצי שנה, פגשו את המחנכת ויצרו קשרים חבריים אינטנסיביים - 1 בספטמבר מתקרב ומקומן של הנערות בבית הספר עוד לא הובטח.

עו"ד גילי שפר שעתרה בשם ההורים: "המילה המתאימה לתאר את מה שעיריית חיפה עשתה כאן, זו פשוט אכזריות. נעשה כל מה שאפשר כדי להבטיח לימודי הילדות ב'רעות'"

במהלך השנה האחרונה עמלו שבע בנות כיתה אחת בבית הספר היסודי "נילי" במושבה "זכרון יעקב" על מנת להתקבל לבית ספר ייחודי לאומנויות בעיר המחוז חיפה. הן הקדישו את מרצן  וזמנן בכדי להתכונן לבחינות קבלה מפרכות בבית הספר השש שנתי "רעות".

משהתבשרו על הקבלה, לאחר שכבר רכשו ציוד לימוד תואם באלפי שקלים, השתתפו ביום גיבוש, הכירו את המחנכות ואף צורפו לקבוצת ה"וואצאפ" הופתעו הוריהן לגלות, כי עיריית חיפה החליטה לשנות את קבלתן וזאת מבלי ליידע איש, ממש לפני תחילת שנת הלימודים.

"הבנות שלנו מבטאות את עצמן דרך האומנות מאז שהן קטנות," הסבירה אמא לאחת התלמידות. "לא היה לבתי ספק שהיא רוצה ללמוד ב"רעות", ואנחנו, כהורים שלה, תמכנו בה לאורך כל תהליך הקבלה הקשה.

אחרי שהיא קיבלה את מכתב הקבלה, היא הייתה מאושרת, דיברה על השנה הבאה בהתרגשות. מאז שהתחיל אי-הוודאות, לאחר שפגשה כבר את המחנכת ויצרה קשרים חברתיים אינטנסיביים עם התלמידים ב"רעות" היא במתח ולא ישנה טוב. אני מרגישה עליה את הקושי ואת החרדה." 

לאחר שנודע לחלק מההורים, לגמרי במקרה, כי העירייה העבירה את הבנות מסטטוס "קבלה" לסטטוס "המתנה", הם יצאו נגד ההחלטה והעבירו לעירייה עשרות פניות, שלא הניבו שום מענה.

נוכח זאת לא נותרה להם ברירה אלא להגיש עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה. העתירה הוגשה נגד עיריית חיפה ומשרד החינוך באמצעות עוה"ד גילי שפר וניבי אטיאס ממשרד בן ארי, פיש, סבן ושות' וביום א' בלילה, כאמור, הוציא השופט נאסר ג'השאן צווי מניעה עד לדיון בעתירה שנקבע ל-16.8.

ההחלטה על מתן צו ארעי מונעת מעיריית חיפה וממשרד החינוך לשנות את סטטוס התלמידות ובנוסף אוסרת עליהם לנקוט כל פעולה שיש בה כדי למנוע את קבלת התלמידות לבית ספר המבוקש במידה והעתירה אכן תתקבל.

בהחלטתו קבע השופט כי "לאחר עיון בבקשה ובכתב העתירה ולאחר שנוכחתי כי השהייה בדיון בבקשה עלול לגרום נזק חמור לילדות, ניתן בזאת צו ארעי המונע מהמשיבים לשנות את סטטוס התלמידות וכן צו המונע מהמשיבים לנקוט כל פעולה שיש בה כדי למנוע קבלתן לבית הספר רעות למקרה שהעתירה תתקבל".

כמו כן, קיבל השופט גם את בקשת העותרים לצו איסור פרסום על פרטיהן האישיים של התלמידות. עו"ד גילי שפר שמייצגת את העותרים אמרה כי "הנערות הצעירות הללו עברו בהצלחה מסכת בחינות מפרכת וקיבלו כבר במארס הודעות קבלה שאינן מותנות בדבר. הן התמלאו באושר וכמובן זנחו אפשרויות חינוכיות אחרות. רק לאחרונה, באקראי לגמרי, נודע שהעירייה הוציאה אותן מתוך רשימת המתקבלים והעבירה אותן לרשימת "ממתינים" וזאת אפילו מבלי שהודיעה להן על כך! למעשה, עד היום לא קיבלנו שום התייחסות מהעירייה לפשר הדבר. בעיני זה חורג הרבה ממתחם הסבירות הנורמאלי של רשות מקומית - המילה המתאימה לתאר את מה שעיריית חיפה עשתה כאן, זו פשוט אכזריות. אנחנו נעשה כל מה שאפשר כדי להחזיר לנערות את האמון ברשויות ולהבטיח לימודיהן ב'רעות'".

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים