בסגר 70% מהנוער בסיכון לא נמצאים בקשר עם בתי הספר

תמונה מדאיגה עולה מבדיקה שערכה עמותת מניפה עם ראשי מחלקות החינוך ברחבי הארץ, בניגוד להצהרות משרד החינוך על ההצלחה של הלימודים מרחוק, כ50% מכלל התלמידים בארץ לא נמצאים באופן סדיר בלימודים מאז תחילת השנה.

02.10.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בסגר 70% מהנוער בסיכון לא נמצאים בקשר עם בתי הספר

 

לפרסומים כי מערכת החינוך תשאר סגורה גם לאחר הסגר, מנכ"לית עמותת מניפה הפועלת עם נוער נושר, אתיה דן אומרת: "לצערינו התחזיות שהתרענו בפניהם לפני תחילת השנה על גל עצום של נשירה מתממשות לנגד עיננו. כ- 70% של הנוער בסיכון לא נמצאים בקשר עם בתי הספר ולא לומדים באופן סדיר".

עמותת מניפה התריעה לפני תחילת שנה שמתווה הלימודים מרחוק ישלש את כמות הנושרים מבתי הספר. להערכות העמותה, כ- 140,000 נושרים סמויים (אלו שמגיעים לבתי ספר מידי פעם בשביל התחושה החברתית) היו לנשירה טוטלית. דבר שעלול להוביל לגל עבריינות גדול. כיום, נראה שהתחזית מתממשת.

מנכ"לית עמותת מניפה אתיה דן מספרת: "מבדיקה שערכה העמותה עם ראשי מחלקות החינוך ברחבי הארץ ובתוכניות שהיא מפעילה יחד עם בני הנוער עולה תמונה מדאיגה: בניגוד להצהרות משרד החינוך על ההצלחה של הלימודים מרחוק, כ50% מכלל התלמידים בארץ לא נמצאים באופן סדיר בלימודים מאז תחילת השנה. רבים מבני הנוער בכלל לא נמצאים בקשר עם צוות בתי הספר".

עוד מוסיפה דן: "בתוכניות לנוער בסיכון, התמונה העולה מדאיגה הרבה יותר. מדובר בנוער המועד לנשירה ביותר, אלו שעם לקויות למידה, בעיות קשב וריכוז, נוער בעל עבר של עבריינות, נושרים סמויים וגם אלו שנמצאים במעגל סוציואקונומי נמוך- היינו אין מחשבים או מסכים. מבדיקה שקיימה עמותת מניפה כ- 70% מהתלמידים בסיכון, אינם פעילים בלמידה מרחוק ונשארים מנותקים לגמרי".

דן מסכמת: "קל מאד להיות נוכח נפקד מהזום התלמידים השקופים הרב בעייתיים לא יכולים לתפקד בכתות זום. אין עוררין על כך שזהו מצב בעייתי ומסוכן למדינה כולה. את ההשפעות של חודשי הלמידה מרחוק הללו, אנו נחווה בעוד שנים ונשלם על כך ביוקר. משרד החינוך חייב למצוא לכך פתרון ולבנות מערך שלם של עזרה לבני הנוער בסיכון שכוללת ליווי רגשי, תוכניות אישיות ואף קשר ישיר עם בני הנוער ומשפחותיהם. לאחרונה, אנו מקבלים בכל יום פניות רבות של הורים שאינם יודעים כיצד לעזור לילדיהם. ביחד, אנו בונים תוכנית אישית לכל ילד. אך זהו טיפה בים. זה צריך להיות חלק ממערך כולל".

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים