גדי רקובסקי תלמידים דרוזים במערכת חינוך יהודית

תיכון אזורי מגידו נחשב לאחד מבתי הספר הטובים באזור בהישגיו המרשימים, בבית הספר לומדים תלמידי המועצה האזורית מגידו ויוקנעם והיוגב ובעבר למדו תלמידים מדליה, גדי רקובסקי שהיה החלוץ לקלוט בשנות ה2000 את התלמידים הדרוזים "היו ביקורות לגבי החלטתי דאז". לדברים.

29.01.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
גדי רקובסקי תלמידים דרוזים במערכת חינוך יהודית

 

פורטל הכרמל והצפון בשיחה על התקופה בה למדו תלמידים דרוזים מדאלית אל כרמל ועוספיה בתיכון האזורי מגידו במערכת חינוך יהודית, על ההשלכות וההחלטה של אז, ולמה היום לא, על החלטת ראש העיר חיפה שלא לקבל למערכת החינוך בעיר תלמידים דרוזים.

גדי רקובסקי מנהל בית ספר אזורי מגידו לשעבר, שבתחילת שנת ה2000 קלט תלמידים דרוזים מכפרי הכרמל ללימודים בבית הספר: "זו הייתה החלטה מאוד נכונה לגבי בית הספר, לגבי התלמידים הדרוזים זה קצת אחרת, זה לא הטיב עם כולם, זה לבוא לתרבות וחברה אחרת ואצל חלק מהתלמידים הפערים היו מאוד גדולים וחלק מהתלמידים התבלבל, חלק אחר אכן הרוויח והתעצם מעצם הלימודים באזורי".

גדי: "הניעה אותי המחשבה שההפרדות שקיימות לא נכונות ובית ספר זה זמן מפגש לשבור את המחיצות הקיימות, אין הרבה בתי ספר שמקיימים כאלה דברים וקולטים תלמידים שלא לפי הנוהל של בית הספר".

גדי: "היו ביקורות לגבי החלטתי דאז, היו מקרים ותקריות כאלה ואחרות, למשל בפורים התלמידים ידעו שאפשר להשיג נפצים דרך תלמידים דרוזים וזו הייתה תקופה לא הכי טובה בבית הספר. תלמידים דרוזים נהנו מחופש בחירה אם ללמוד תנ"ך או להיבחן בו ואילו התלמידים היהודים היו חייבים ללמוד תנ"ך ואלה דברים שיצרו מתחים ואי נעימות. בספרות והיסטוריה ולשון היה קושי עבור התלמידים הדרוזים, תלמיד דרוזי לא למד היסטוריה על עדתו אלא היסטוריה יהודית, בנוסף למערכת היחסים בין המינים שהיא מאוד פתוחה וזה יצר קונפליקטים ורגישויות. לא כל התלמידים היהודים ידעו להבחין בין דרוזים לפלסטינים, ובתקופה שהיה פיגוע זה יצר התנגשויות לא נעימות".

גדי: "אני חושב שהחלטת ראש העיר חיפה לא לקבל תלמידים דרוזים במערכת החינוך בעיר שגויה, מאחר ויש חשיבות רבה לרצף החינוכי עבור תלמיד שכבר התחיל ללמוד במערכת, צעד כזה יכול להתפרש כצעד גזעני מצד עיריית חיפה".

 

גדי רקובסקי מחנך

תגובות

4. הורים לפני 2 חודשים
בתי ספר דרוזים מקום לא ללמודים
3. מהגליל לפני 2 חודשים
זה לא מתאים ללמוד בבית ספר יהודי
2. אבא לפני 2 חודשים
שלום רב למר גדי המכובד
1. סמי לפני 2 חודשים
היה עדין מדיי!

מומלצים