כסף מזומן עובר בידי הגננות בדליה ועוספיה

תחקיר פורטל הכרמל שוב חושף שלמרות ההחלטה של ועדת החינוך של הכנסת בהסכמת ועדי ההורים הארציים והמקומיים, לא לגבות כספים מהורים, בשני הכפרים דליה ועוספיה הגננות ממשיכות לצפצף על החוקים, גננת "ההורים משלמים לנו", לנביהה עאמר מפקחת הגנים זה לא בראש מעיינה, לפרטים

02.10.2017 מאת: פורטל הכרמל
כסף מזומן עובר בידי הגננות בדליה ועוספיה

במשך שנים פורטל הכרמל מטפל בסוגיית תשלומי ההורים בבתי הספר בכלל ובגנים בפרט בכפרים הדרוזיים.

במנגנון התגלתה פרצה בה בתי הספר והגנים גבו כספים מההורים, בניגוד לחוק במשך שנים, לאור זה שההורים לא הבינו מה הזכויות שלהם ומה הם צריכים לשלם בפועל.

עם הפרסומים והפניות, העניין סודר ופרסמנו לא פעם חוזר מנכ"ל בעניין התשלומים, בגנים בדליה ועוספיה הדבר לא נעשה והמשיכו לגבות כספים מההורים בניגוד לחוק.

בזמנו מנהלת המחוז רחל מתוקי ז"ל, שלחה לא פעם אזהרות למערכת החינוך בדליה ועוספיה, הדבר נעצר בחלק מהגנים וכשהעניינים נרגעו בשטח הדבר חזר לקודמתו, חלק מהגננות המתוחכמות תופסות הורה חלש ודרכו הן מגייסות את הכספים.

חשוב לציין שבמשך 3 שנים הגנים עברו מהפכה בציודים ובשטחי הגנים וכמעט לא חסר בהם כלום. חלק גדול מההשקעה בגנים באה על חשבון ההורים והרשות המקומית.

השנה ועד ההורים הארצי הצליח להסדיר את עניין התשלומים באישור ועדת החינוך של הכנסת, הגננות בדליה ועוספיה מצפצפות על החוק הזה וממשיכות בגביית אלפי ש"ח מההורים בניגוד להוראה.

יש להבהיר שבמעשה הזה הגננות עוברות על החוק ומי שנתפסת מחזיקה בכספים יכולה לעמוד למשפט פלילי, על החזקת כספים שלא באישור. מי שרשאי לנהל חשבון בגן זה רק הורה ודרכו מתבצעות הקניות והרכישות לגן לפי הצורך. חלק מהמערכת מאשים את ההורים שהם אלה שמשלמים כספים מבלי לציית להוראות, אבל לא מבינים שהגננת עוברת עברה בזה שהיא לוקחת את הכסף בניגוד לחוק.

מערכת החינוך בישראל רשאית לגבות את הביטוח הרפואי ומעבר לזה אסור לגבות שום ש"ח נוסף, אלא באישור ועדי ההורים, שהוסכם ביניהם לתת סכום חד פעמי לטיולים ופעילות חוגים לאורך השנה והשאלת ספרים היכן שנהוג (לא נמצא בדליה ועוספיה). 

על מערכת החינוך והגננות להפסיק לנצל את תמימות ההורים ולפעול לפי חוק גם בכפר הלא יהודי.

מפקחת הגנים בדליה ועוספיה נביהה עאמר לא עושה מאומה בסוגיית גביית הכספים מההורים בגנים.

לפרסום של ועד ההורים הארצי

"חברות וחברים יקרים,

בשנה שעברה, לאחר ישיבה מבזה בה החליטה ועדת החינוך של הכנסת לאשר את חוזר התשלומים המהווה את הבסיס לתשלומי ההורים, הכרזנו על קריאה להורים שלא לשלם את כספי חוזר התשלומים בגנים ובבתי הספר. 

משרד החינוך ויו"ר ועדת החינוך *ביקשו שנשהה את המאבק, נצטרף לועדות שידונו בנושא ונגיע להתקדמות משמעותית לקראת שנה"ל הבאה- למעשה, מדובר בשנה"ל העומדת לפתחינו. 

אנו נמצאים אחרי שנה של שיחות, מגעים, מריחות ושום תזוזה בנושא.

לאחר התחבטויות רבות, באחריות מלאה והבנה שבאמת מיצינו את כל ערוצי ההידברות אנו נאלצים לקרוא להורים שלא לשלם את התשלומים לשנה"ל הקרובה*.

אנו טוענים (בגיבוי ועדות שהוקמו ע"י משרד החינוך, ועדת החינוך של הכנסת וממשלת ישראל) כי מס תשלומי ההורים הנו מס רגרסיבי המשולם מה"נטו" שלנו, פוגע ומגדיל פערים באוכלוסיית המדינה. 

טיולים, תרבות וכו' הנם חלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים ולכן המדינה היא זו שצריכה לממן אותם. 

מאבקנו נשען על שלוש רגליים:
1. ביטול לאלתר של תשלומי ההורים. 
2. שמירת המצב הקיים מבחינת כמות ואיכות הפריטים לתלמיד (אם עד עתה הוגדר ששכבה ו' יוצאת לטיול הכולל לינת לילה אחד- כך יישאר וכן הלאה...).
3. שמירה על מעמד ההורים בכל הנוגע להחלטות הנוגעות לאיכות המוצר (הצגות, סיורים וכו'). 

הדבר אפשרי!
אל תתנו ללחצי משרד החינוך להשפיע- הם לחוצים יותר. 

האם ממשלת ישראל, העומד בראשה, שר החינוך, שר האוצר יהיו מוכנים לשאת בתוצאות?
האם הם יהיו מוכנים שבשנת ה- 70 למדינת ישראל לא יתקיימו טיולים ואירועי תרבות בבתי הספר? האם הם יהיו מוכנים לראות סקטורים רחבים במשק (אכסניות, חברות היסעים, מוזיאונים, חברות טיולים, תיאטראות, היכלי תרבות, מוסדות תרבות ועוד...) פשוט קורסים? 

בלית ברירה ובכאב אנו נאלצים להחריף את המאבק הזה תוך *קריאה לשר החינוך ולחברי הכנסת לעמוד בהבטחתם להורי וילדי ישראל ולמצוא מקור מימוני לנושא*.

ההורים מדגישים כי הקריאה לאי תשלום מחריגה את הסעיפים הבאים: תשלומי ביטוח התאונות האישיות, השאלת הספרים, תל"ן ומגמות בתיכונים אותם ניתן יהיה לשלם, בשלב זה, כרגיל".

נמשיך לעקוב אחרי הסוגייה מקרוב.

תגובות

2. אמא לילדה בגן לפני 10 חודשים
האם מדובר על בתקציב מרצון?
1. אימא לילדה בגנים לפני 10 חודשים
תודה ענקית לפורטל הכרמל

מומלצים