הוסמכו בתי ספר ירוקים בכפרי הדרוזים בצפון

המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך העניקו באירוע מקוון, תעודות הסמכה ל-116 מוסדות חינוך ירוקים, מצפון ועד דרום ומכלל המגזרים במערכת החינוך, הוסמכו מספר בתי ספר בירכא, כסרא סמיע, מגאר, אבו סנאן ושפרעם, השנה לא הוסמכו בתי ספר בכפרי הכרמל דליה ועוספיה.

09.07.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הוסמכו בתי ספר ירוקים בכפרי הדרוזים בצפון

 

תהליך ההסמכה הוא חלק ממהלך רחב היקף שמובילים שני המשרדים, במטרה להפוך את נושאי הסביבה לחלק בלתי נפרד מתוך תכנית הלימודים ומשגרת החיים בבית-הספר.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "אני מברכת את מנהלי בתי הספר וצוותי ההוראה הזוכים לקבלת הוקרה והערכה על פועלם. כולי תקווה כי ההשקעה שלנו בחינוך תוביל להיווצרותה של תרבות שבה כל אחת ואחד יבינו את הקשר בין התנהגות האדם לבין מצב הסביבה. אני מקווה שכולנו נפנים שבידי כל אחד מאיתנו טמונה היכולת להשפיע."

שר החינוך, יואב גלנט: "בימים אלה של תמורות ואתגרים, מערכת החינוך אינה מרפה ממחויבותה להכשרת דור העתיד של מדינת ישראל להתמודדות עם אתגרי המחר. חינוך הנוער בישראל לשמירה על סביבה נקייה ובת קיימא הוא אחד מהיעדים המרכזיים שמערכת החינוך מובילה. לצד השמירה על הסביבה שלנו כמשאב חיוני, אנחנו מנחילים לתלמידים ערכים של אחריות ומחויבות כלפי סביבת החיים של כולנו. אני מברך את המנהלים וצוותי החינוך שפעלו יחד עם ראשי הערים והמועצות המקומיות כדי לחנך את בני הנוער לערכים נכונים."

במסגרת התוכנית, בתי הספר אימצו אורח חיים סביבתי, נקטו בפעולות להתייעלות אנרגטית וכן ביצעו מיזמים סביבתיים למען הקהילה. לאור זאת, כל אחד מבתי ספר זכה לקבל הסמכה ממשרד החינוך ומהמשרד להגנת הסביבה כבית ספר ירוק או ירוק מתמיד. בנוסף, זכו בתי הספר לתמיכה כספית מהמשרד להגנת הסביבה בסך של כ-15 אלף שקל.

בתי הספר הירוקים מקדמים התמודדות עם משבר האקלים, צרכנות נבונה, שמירה על שטחים פתוחים לטובת הקהילה, צמצום צריכת חשמל, מים ונייר בבית הספר, התקנה של קומפוסטרים (מַדְשֵׁנים), קידום גינות ירוקות בבתי הספר והכשרת מורים בתחומי הסביבה והקיימות.

משנת 2004 מובילים שני המשרדים - המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך - את התוכנית שבמסגרתה הוסמכו עד היום 1,268 בתי-ספר מכל רחבי הארץ כבתי ספר ירוקים. בתהליך ההסמכה נדרשים בתי הספר לעמוד במספר קריטריונים: שילוב נושאי סביבה בתוכנית הלימודים; ביצוע פרויקט קהילתי-סביבתי; הטמעת אורח חיים סביבתי בבתי הספר וחסכון במשאבים; מתן ביטוי ויזואלי במוסד הלימוד לעיסוק בנושאי סביבה; הובלת מועצת תלמידים ירוקה; וביצוע הכשרת מורים לצוות בית הספר בנושאי סביבה.

מכלל בתי-הספר, 27 בתי ספר קיבלו הסמכה כ"בית ספר ירוק מתמיד." בית ספר ירוק מתמיד נדרש להרחיב את העיסוק שלו בהיקף העשייה ובהיקף המשתתפים בתהליך בבית הספר. בנוסף, במסגרת שיתוף הפעולה בין המשרדים ובמימון המשרד להגנת הסביבה, מתבצעות הכשרות למורים ולגננות, תהליכי הסמכה של גני ילדים ירוקים ותהליכי הכרה בסניפים ירוקים של תנועות נוער.

בין בתי הספר המוסמכים ניתן למצוא מוסדות מכל רחבי הארץ ומכל המגזרים של מערכת החינוך (בתי ספר ממלכתיים, ממלכתיים-דתיים, חרדים, מגזר ערבי – בדואים, מוסלמים, נוצרים ודרוזים).

 

רשימת בתי הספר שהוסמכו בצפון

מחוז צפון

 

תיכון נותרדאם

מעיליא

חט"ב אלרואיא 

ירכא

יסודי ואדי סלאמה

ואדי סלאמה מ.א.משגב

רקפת

כרמיאל

הדקל

כרמיאל

יסודי ג' אלפואר

שפרעם

רעים

שמשית מ.א. עמק יזרעאל

אלוג'דאן תיכון רב תחומי

כסרא סמיע

אלאמל לחינוך מיוחד

אעבלין

חט"ב אלפראבי 

טמרה

מקיף כאוכב אבו אלהיג'א

כאוכב אבו אלהיג'א

 חט"ב עילבון

עילבון

אלמנארה

כסרא סמיע

תדהר

יקנעם

ישיבה תיכונית תקוות יעקב

שדה יעקב מ.א. עמק יזרעאל

יסודי ה' אשראקה

כפר כנא

יסודי ג' אלתסאמוח

אבו סנאן

יסודי אלנור

ירכא

דקלים

טבריה

גולדה מאיר

נהריה

בן צבי

עפולה

מול גלעד

אשדות יעקב מ.א. עמק הירדן

יודפת

נוף הגליל

אורות מרום

עפולה

יסודי אבן סינא

עראבה

יסודי טייבה

טייבה מ.א. גלבוע

יסודי מעיליא

מעיליא

אום כלתום

סחנין

אלזהארא

עראבה

אלשורוק

טמרה

חט"ב אבן חלדון

סחנין

תיכון בועיינה נוג'ידאת

בועיינה נוג'ידאת

תיכון אלחכמה  ע"ש  ג'מאל טרביה

סחנין

תיכון אלביאן

סחנין

אלבירוני

עראבה

חמ"ד מירון

מ.א. מרום הגליל

עינות הגליל

מ.א. גליל עליון

חט"ב אלמותנבי

טמרה

חט"ב ב'

מג'אר

יסודי ג'

מג'אר

יסודי ג'

דיר חנא

אוהל מאיר

עפולה

חדשני

ירכא

 

 

תגובות

מומלצים