המיצב מתקיים למרות מחאת ההורים

עשרות אלפי הורים, פורום וועדי ההורים הישוביים בכל הארץ והסתדרות המורים, מתנגדים לבחינת המיצב וטוענים שהמבחנים אינם אלא בסיס לרמאויות שנועדו לשדרג את מעמדם של בתי הספר, משרד החינוך מסר שהבחינות יתקיימו כסדרם, לאחר פסיקת בית המשפט העליון.

05.03.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
המיצב מתקיים למרות מחאת ההורים

בחינת המיצ"ב, המתקיימת אחת לשלוש שנים בכל בית ספר בשכבות ה' ו-ח', בודקת את ידע התלמידים בשפת האם, במדע וטכנולוגיה, במתמטיקה ובאנגלית.

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב: "החל מהבוקר אנו מוציאים לדרך את מיצ"ב תשע"ט. 55,636 תלמידי כיתות ה' וח', מ-746 בתי ספר, ייבחנו היום, החל מהשעה 10:00, בשפת אם עברית.

בשבוע הבא, ביום ד' (13.3.19), נקיים את הבחינה בשפת אם ערבית, ובהמשך נקיים בחינות במדע וטכנולוגיה (26.3.19), באנגלית (14.5.19) ובמתמטיקה (21.5.19).

מבחני השפה נועדו להעריך את שליטת התלמידים במכמניה השונים, בהתאם לתכנית הלימודים, ובפרט בהבנת הנקרא, בהבנת הנשמע ובהבעה בכתב.

מבחני המיצ"ב מסייעים לבתי הספר ולמערכת החינוך לבצע ניטור של תהליכי הלמידה בבתי הספר, לשם שיפורם והידוקם.

את נתוני המיצ"ב שיתקבלו נפרסם ברמה הארצית והיישובית בלבד, ואת נתוני בתי הספר נעביר ישירות למנהלים – ללא פרסום פומבי.

אנו מייחסים חשיבות רבה לכך שהמנהלים יקבלו נתונים מהימנים, שמשקפים נכוחה את מצב בית הספר ומשמשים ככלי אפקטיבי לעבודתם, ולצד זה נמשיך לקיים תהליכי מדידה והערכה של מערכת החינוך ברמה הארצית. 

תודה לחגית גליקמן ולצוותי ראמ"ה".

בית המשפט העליון ביטל פסק דין של בית המשפט המחוזי לעניינים מינהליים בעניין עתירת הורי ילדי בית רימון

מתוך הדיונים ופסק הדין : 'לא היה כל מקום לכך שהורי המשיבים יעשו דין לעצמם ויימנעו מלשלוח את ילדיהם לבית הספר שאליו היו רשומים' ... 'ההתנהגות במקרה זה עלתה כדי אי נקיון כפיים':  'ההתנהלות שלהם היתה מאד לא מניחה את הדעת ומקוממת'' ,  'התרשמנו התרשמות מאד שלילית מההתנהלות של ההורים במקרה הזה' .. ''אי שליחתם של הילדים לבית הספר במשך תקופה ארוכה תוך פגיעה בטובתם , אנו רואים זאת בחומרה רבה''  , התנהגותם 'הראויה לכל גינוי' .. 'מי שבא 'בידיים לא נקיות'' ''התנהגו בצורה כל כך פרועה'' ו 'התנהגות כל כך פוגעת' 

בדיון שהתקיים ביום 3/3/19 בבית המשפט העליון על ערעור שהגישה המדינה בעניין רישום ילדי בית רימון מהגליל התחתון נקבע כי דין ערעור המדינה להתקבל ופסק דינו של בית המשפט לעניינים מינהליים בנצרת, על הנמקותיו, דינו להתבטל .

השופטים  ד' ברק-ארז , ג' קרא וע' גרוסקופף  חזרו ועמדו בדיון, ויותר מפעם אחת, על התנהלותם החמורה והפסולה של ההורים, שעשו דין לעצמם ואף לא הגישו עתירה במשך מספר חודשים . בית המשפט עמד בחדות ובמפורש על החומרה הרבה שהוא רואה בהתנהלותם.

כמו כן הבהיר בית המשפט במהלך הדיון שבמקרה זה מדובר בהתנהגות מקוממת שהצדיקה את דחיית העתירה המינהלית לבית המשפט לעניינים מינהליים כבר על הסף, ועוד מבלי להיכנס לגופם של דברים, נוכח אי ניקיון הכפיים של המשיבים. 

בפרוטוקול הדיון ובפסק הדין נאמר בין היתר כי 'לא היה כל מקום לכך שהורי המשיבים יעשו דין לעצמם ויימנעו מלשלוח את ילדיהם לבית הספר שאליו היו רשומים' וכן כי 'ההתנהגות במקרה זה עלתה כדי אי נקיון כפיים' ועוד לגבי התנהגות והתנהלות ההורים :  'ההתנהלות שלהם היתה מאד לא מניחה את הדעת ומקוממת'' ,  'התרשמנו התרשמות מאד שלילית מההתנהלות של ההורים במקרה הזה' .. ''אי שליחתם של הילדים לבית הספר במשך תקופה ארוכה תוך פגיעה בטובתם , אנו רואים זאת בחומרה רבה''  , התנהגותם 'הראויה לכל גינוי' .. 'מי שבא 'בידיים לא נקיות'' ''התנהגו בצורה כל כך פרועה'' ו 'התנהגות כל כך פוגעת' . 

מוא'ז גליל תחתון , המשיבים ובהם 8 הורים , מוא'ז יזרעאל , נתנו הסכמתם לביטול  פסק הדין של בית המשפט המחוזי בעניין זה . 

כזכור , בשעתו ביקשו 13 תלמידים ששובצו בביה'ס 'יד ששון' לעבור ללמוד בית הספר 'תקוות יעקב' , כולם נידחו ע'י מוא'ז גליל תחתון וערערו בפני מנהלת המחוז . 2 מהערעורים התקבלו והשאר- נדחו . בעקבות זאת בחרו ההורים שלא לשלוח את ילדיהם לבית הספר אליו שובצו והגישו עתירה מנהלית לבית משפט לעניינים מינהליים . עתירתם התקבלה בשעתו  וכאמור , בוטלה אתמול בעליון . 

מנהלת המחוז , ד"ר אורנה שמחון אומרת  כי 'החלטת בית המשפט העליון חשובה מאין כמוה ושבמקרה הזה המדינה ראתה חשיבות וצורך להגשת הערעור, בשל ההשלכות שלו מבחינת ההתנהלות - הן של הורים, הן של רשויות מקומיות והן של בתי משפט שלפתחם יגיעו מקרים מהסוג הזה'.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים