יוקר המחייה ממשיך להכביד על הסטודנטים

הגירעון המתמשך של הסטודנטים בישראל ההוצאה החודשית הממוצעת לסטודנט עומדת על כ-5,477 ש"ח, בעוד ש-58% מהסטודנטים מרוויחים פחות מ-4,000 ₪ בחודש. סטודנטים גברים מרוויחים בממוצע כ-49% יותר מסטודנטיות נשים (5,942 ₪ לעומת 3,970 ₪).

26.10.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
יוקר המחייה ממשיך להכביד על הסטודנטים

 

התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל מפרסמת את נתוני סקר הסטודנט, זו השנה העשירית ברציפות. הסקר נערך ע״י מכון ׳מאגר מוחות׳ והשתתפו בו כ-8,000 סטודנטים וסטודנטיות ממרבית מוסדות הלימוד בארץ.

הסקר בחן את הסטטוס הכלכלי של הסטודנטים בישראל, כולל סך ההוצאות אל מול ההכנסות לסטודנטים עובדים. מהנתונים שהתקבלו, ולנוכח מגמת מעבר הסטודנטים למוסדות לימוד פרטיים בהם שכר הלימוד אינו מסובסד, סטודנטים בישראל נדרשים לעבוד יותר שעות בכדי לממן את הלימודים האקדמיים, זאת בנוסף לשאר מרכיבי החיים המייקרים משמעותית את הוצאות הסטודנטים במהלך תקופת הלימודים לתואר.

הסטודנטים שמרוויחים הכי מעט במהלך התואר הם סטודנטים לרפואה ורפואת שיניים (3,109 ₪). סטודנטים למנהל עסקים ממוקמים בראש טבלת השכר (7,197).

בקרב סטודנטים שאינם עובדים, 70% ציינו כי הסיבה המרכזית לכך היא שהלימודים אינם מאפשרים זאת.

נמצאה עליה של כ-8% בעלות המזון הביתי לעומת שנת 2018.

שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית: "המחירים עולים בצורה מתמדת ויוקר המחייה ממשיך להכביד על כל צעיר וצעירה במדינה, מדרום עד צפון. מתגבשת מציאות שבה גב כלכלי או מרדף אחרי מלגות הם שיכריעו איך, ואם בכלל, תראה תקופת הלימודים של הסטודנטים בתואר. לא נקבל את מציאות זו, ונמשיך לפעול להפחתת המחירים והסרת חסמי הכניסה הכלכליים אל ההשכלה הגבוהה. המגמה הכלכלית השלילית העולה מהסקר שלנו צריכה לחדור אל לבבות מקבלי ההחלטות במדינה, אנו קוראים להם להזדרז ולהקים ממשלה על מנת לפעול ביחד אתנו ולקדם מציאות אחרת עבור הצעירים בישראל".

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים